اسکچ

روز جهانی نت برداری با روش اسکچ (اسکچ نوت)

استادان بسیاری در سرتاسر دنیا هستند که هنرجویانشان را به نوشتن جزوه های درسی تشویق می کنند و تمام درسهایشان را می توانند در چندین صفحه جزوه خلاصه کنند. این استادان باید بدانند که همه‌ی دانش آموزان حافظه‌ی شنیداری ندارند و جزوه نوشتن مرتب برای کسانیکه حافظه ی بصری دارند، راه حل خوبی برای یادگیری نیست.

روز جهانی نت برداری با روش اسکچ (اسکچ نوت)

به کسانی که با دیدن می آموزند و حافظه ی بصری دارند، “visual learner” می گویند. این افراد می توانند با به تصویر در آوردن آموخته هایشان آنها را بهتر بیاموزند. 11 ژانویه، روز جهانی نت برداری به روش اسکچ به افتخار این افراد در تقویم جهانی ثبت شده است. روز رنگ در ادامه ی این مطلب تاریخچه ی این روز را برایتان بیان کرده و از این روش بیشتر برایتان می گوییم. در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه روز جهانی نت برداری با روش اسکچ

سال 2016 مایک رود “Mike Rohde” و مائورو توسلی “Mauro Toselli” این روز را ثبت جهانی کردند. این دو در کنارجمعی از هنرمندان طراح و تولید کننده، شرکتی به نام «ارتش اسکچ نوت» را تاسیس کرده و در آن تلاش کردند تا به همه کسانیکه از این روش برای یادگیری، ثبت ایده ها و نوشتن روزانه شان استفاده می کنند فرصت دیده شدن و یادگیری بهتر بدهند.
این روز بهانه ی خوبیست برای اینکه هنرمندان با استعدادی که عاشق طراحی و اسکچ و ترکیب آن با نوت برداری هستند، بتوانند در سرتاسر دنیا نمونه های اسکچ نوت هایشان را در وبسایتها، پست های اینستاگرام و توییتر به اشتراک بگذارند. آثار هنرمندان دیگر را ببینند و در مورد اینکه چرا و چگونه این کار را انجام می دهند از آنها توضیح بخواهند.

نمادهایی که می توانید برای نشان دادن چیزهای مختلف در شیوه نت برداری با اسکچ استفاده-کنید.

اسکچ نوت یا همان نوت برداری با اسکچ روشی از یادداشت برداری است که به افراد این امکان را می دهد که ایده هایشان را بهتر به خاطر سپرده و نوت هایشان را به شیوه های خلاقانه تری ثبت کنند. این روش برای این اهمیت دارد که به افراد کمک می کند، تا ایده ها و اصول را به روش خودشان ثبت کرده، به آنها فکر کنند ویادبگیرند.

شیوه های مختلف افراد در نوت برداری به شیوه اسکچ

اسکچ نوت یک روش تنهابر پایه ی طرح ها و شکل ها نیست. اگر به این شیوه مسلط شوید می توانید با چیدمانی از کلمات، تصاویر و المان های مختلف، چیزهای زیادی را به حافظه بسپارید. این روز بهانه ایست تا همه ی کسانیکه به این روش یادداشت برداری علاقه مندند، نمونه های اسکچ نوت هایشان را برای ارتش اسکچ نوت ارسال کنند، آنها را در شبکه های مختلف اجتماعی به نمایش گذاشته، در مورد روش هایشان صحبت کرده و حتی نمونه کارها را مورد نقد و بررسی قرار دهند.

با استفاده ازاشتراک گذاری نمونه اسکچ نوت هایتان در رسانه های اجتماعی با هشتک #worldsketchnoteday علاقه مندان را به بازدید ازصفحه تان دعوت کرده، در مورد روش نت برداری تان و قواعد آن صحبت کرده و نمونه های اسکچ نوت در سرتاسر دنیا را مشاهده کنید.

«من همیشه یک دفترچه همراه دارم. هر زمان که بتوانم نقاشی می‌کشم… ممکن است در یک جلسه ی کاملا جدی و مالی باشم و همزمان مشغول اسکچ زدن باشم. در حال کشیدن تصاویر باشم. من زمانی که به روش اسکچ نوت برداری می کنم، بهتر گوش می دهم. به همین خاطر است که تصویرهای داخل کتابم بیشتراز نوشته هایم هستند.» مارک پارکر (مدیرعامل برند نایکی)

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.