روز جهانی دیزاین
روز جهانی دیزاین

پوستر و شعار روز جهانی دیزاین؛ معلق بمانید

روز جهانی دیزاین

امروز ۷ اردیبهشت و ۲۷ آوریل روز جهانی دیزاین 2022 نام‌گذاری شده است. انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک (آیکو-دی) نام «Suspended in Transition» به‌معنای «درنگ در محیط گذار» را برای امسال در نظر گرفته‌است. این کلمه که حالتی مفهومی دارد، طراحان را به توجه بیشتر به اطراف و درنگ و تامل فرا می‌خواند.

همانطور که سال گذشته همه شاهد آن بودیم، تغییرات بزرگی در جهان اتفاق افتاد. فضای کنونی دنیا فضایی منحصر‌ به‌ فرد است و در این فضا دیگر روش‌های قدیمی ما را به هدفمان نمی‌رسانند. راه‌های جدید هنوز ایجاد نشده‌اند و پتانسیل بالایی برای بررسی و کاوش وجود دارد.

انجمن بین‌المللی دیزاین IDD، هرساله 27 آوریل را به عنوان روز جهانی دیزاین  جشن می‌گیرد. این روز درست روز سالگرد تاسیس این انجمن است. روز جهانی دیزاین فرصتی خوب برای شناخت ارزش طراحی و ظرفیت بالای آن درتاثیرگذاری و ایجاد تغییرات است.

«در این روز ما طراحان را دعوت می‌کنیم تا به صورت ویژه در مورد وضعیت مردم در محیط‌ها و جوامعی که در آن زندگی می‌کنند تفکر کنند. طراحان باید از دیزاین به عنوان ابزاری برای احترام قائل‌شدن به تنوع در فرهنگ‌های مختلف و فراتر رفتن از حد مرزها باشند و در پی آن به دنبال راه‌حل‌های نوآورانه برای نیازهای جوامع کوچک تر و محلی باشند.»

پوستر روز جهانی دیزاین.طراح پوستر: تایرا ون زوییگبرگ Tyra von Zweigbergk
پوستر روز جهانی دیزاین.طراح پوستر: تایرا ون زوییگبرگ Tyra von Zweigbergk

درنگ در محیط گذار ، «معلق بمانید»

روزجهانی دیزاین امسال با نام «درنگ در محیط گذار» طراحان را تشویق می‌کند که از این موقعیت خاص و ناشناخته جهان کنونی، با امکان گسترده و جذاب آن نهایت استفاده را ببرند. در این فرصت ما می‌توانیم به جای تسلیم‌شدن در برابر میل به حرکت‌ به‌ جلو، کمی در کنار احساس ناخوشایند ناشناخته‌ها نشسته و برای بازسازی و رشد نیز زمانی را در نظر بگیریم. پاندمی کرونا و بحران‌هایی که در پی آن اتفاق افتادند، نشان داد که چگونه برخی از پدیده‌های زمانه‌ی ما به‌طور‌ قطعی پایان نمی‌یابند و گاهی با مجموعه‌ای از حالت‌ها و موقعیت‌های ناخوشایند و نامشخص همراهند.

این عدم وضوح هم می‌تواند باعث سردرگمی و ناامیدی باشد و  هم فرصتی برای بازنگری و کشف آینده‌ای بهتر را برای تمامی طراحان فراهم کند.

با توجه به وضع موجود باید سریعا وارد عمل شد. اما این عمل‌کردن باید به چه صورتی باشد؟ چه ایده‌ها و دیزاین‌هایی در آینده نزدیک یا آینده دور در جوامع مختلف مورد نیاز هستند؟ چه طراحانی باید صدایشان شنیده‌ شود؟

“درنگ کردن” در محیطی “گذار” می‌تواند باعث اضطراب شود، اما توجه کنید که این نیاز بالقوه‌ی رشد است. گاهی ما از ماندن، درنگ کردن و معلق بودن به شکلی مبهم و میان چیزهای مختلف، دچار سردرگمی می شویم. این منطقه پر از تضادها، تنش ها و ارتباطات غیرقابل انکار است. اما باید بدانیم این تعلیق در دوران گذار بهترین مکان ممکن است؛ مکانی باز و پذیرا برای امکان تولید دوباره دیزاین.

شعار روزجهانی دیزاین 2022، از طراحان می‌خواهد که از منطقه امن خود خارج شده و در بین لحظاتی توام با آگاهی‌های کوچک و جزئی، لحظاتی تعریف نشده، نامشخص و دیزاین نشده معلق بمانند، تا بتوانند با خلاقیتشان نقاط غیر امن را انعکاس داده و به همه نشان دهند.

پوستر روز جهانی دیزاین
پوستر روز جهانی دیزاین

سوالات مهم و حیاتی

این انجمن جهانی از متخصصان در حوزه‌های مختلف دیزاین می‌خواهد که با نگاهی به درون خود، به این سوال پاسخ دهند که در آینده قرار است چه نقشی داشته‌باشند؟

  • در شرایط حساس جهان در موقعیت کنونی، طراحان چه تعریفی برای حرفه‌ی دیزاین دارند؟
  • تکامل و بهبود همیشه سخت و دردناک است، در این فرصت طراحان چگونه می‌توانند یک آینده‌ی متفاوت را متصور شوند؟


ربابه پوربافرانی
نویسنده و ویراستار روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.