انجمن صنفی طراحان گرافیک

چرا نشان استاندارد مرتضی ممیز نباید تغییر می‌کرد؟

اعتراض انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به تغییرات نشان استاندارد

درپی رسانه ای شدن تغییرجدید نشان استاندارد ایران، نشانی که سالها پیش مرتضی ممیز طراحی کرده بود، عده‌ی زیادی از طراحان و متخصصان گرافیک معترض شدند. سادگی و ظرافت نشان استاندارد پیشین، زبانزد طراحان و اساتید بود. این اتفاق باعث صدور بیانیه از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران شد.

متن بیانیه انجمن گرافیک ایران

«نشان موسسه‌ی استاندارد ایران را استاد «مرتضی ممیز» در سال 1364 طراحی کرده است. ممیز، پیشگام گرافیک مدرن ایران، بنیانگذار انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و از پایه‌گذاران آموزش گرافیک نوین در سیستم دانشگاهی کشور است. نشانی که ممیز طراحی کرد، جایگزین نشانه‌ی قبل از انقلاب این موسسه شد. این اثر با توجه به طراحی پیشرو و هوشمندانه‌، در کنار شعار «علامت استاندارد، نشانه‌ی مرغوبیت کالا» به سرعت به نشانه‌ای محترم و قابل اعتماد در جامعه بدل شد.

نشان استاندارد در نگاه اول یک مونوگرام زیبا از حرف S را به نمایش می‌گذارد که با نگاهی خلاقانه در ساختار یک مربع طراحی شده است، اما ویژگی منحصر به فرد این نشانه حروف مخفف شده‌ی عنوان موسسه‌ی استاندارد است. این حروف با ظرافت تمام به دو زبان فارسی و انگلیسی در فضای میانی این مونوگرام جای گرفته است و در حالت اصلی کلمه‌ی «ایران بدون نقطه» دیده می‌شود و با چرخش ۱۸۰ درجه‌ای آن عبارت “ISIRI” خوانده می‌شود. علاوه بر طراحی زیبا و منسجم آن، این نشان به عنوان یکی از بهترین لوگوهای ملی همیشه مورد توجه مردم و طراحان گرافیک داخل و خارج از کشور بوده است. نشان استاندارد، در حیطه‌ی آموزش گرافیک نیز سالها مورد تحلیل و بررسی دانشجویان و مدرسان بوده است.

با توجه به تغییر سیستم اداری موسسه‌ی استاندارد و تبدیل‌شدن آن به سازمان، طراحی حروف میانی این نشانه نیز در حالت انگلیسی از  ISIRI (Institute Standard Industrial Research of IRAN) به (INSO (Iranian National Standard Organization تغییر حالت پیدا کرده است. به دنبال این اتفاق در جهت تغییر این حروف، دخل و تصرفی خارج از اصول و قواعد طراحی گرافیک انجام شده است که توجه و تأثر بسیاری از طراحان گرافیک را به خود جلب کرده است. نگاه و عمل تصمیم‌گیرندگان و مسئولان این امر به هر هدفی که بوده است با دستکاری و حذف و اضافه‌ی غیرحرفه‌ای جزئیات نه تنها به مقصود دست پیدا نکرده و قطعا بعدها باعث مشکلات جدی ساختاری خواهد شد. نتیجه‌ی کار به هیچ عنوان قابل دفاع نیست و به وضوح آسیبی جدی را به این نشانه‌ی ارزشمند ملی وارد کرده است.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بدین‌وسیله این رفتار غیرحرفه‌ای را با یک اثر ملی قوی مردود اعلام می‌کند و با توجه به متن این بیانیه در تاریخ ۲۰ شهریور ماه سال ۱۴۰۱ انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به طور رسمی از سازمان ملی استاندارد ایران تقاضا دارد تا در تغییر نشانه «استاندارد ایران» به شکل فعلی تجدید نظر کند.»

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.