سامانه هوشمند ثبت برند به شما این امکان را میدهد که تمدید و اعمال تغییرات احتمالی را غیر حضوری و به صورت آنلاین دنبال کنید.

دسته بندی برند یا Brand Classification چیست؟

طبقه بندی برند در ایران ۴۵ بند دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

حتما تا به حال نمونه‌ای از کلوزت روم‌ها را دیده اید. طبقه بندی خوب و دقیق رکن اصلی کلوزت روم هاست. اینکه اصلا چرا طبقه بندی در زندگی بشر اهمیت دارد امری بدیهی و واضح است؛ اما در پاسخ به این سوال که چه عواملی طبقه بندی را تا این‌اند ازه مهم و اساسی کرده باید بگویم اصل تنوع در دنیای امروز! کلوزت روم‌ها به شما این امکان را میدهد که دسترسی ساده و سریع به تمام لوازمی که احتیاج دارید، داشته باشید. در این مطلب به بحث دسته بندی برند یا Brand Classification پرداخته‌ایم در ادامه با روزرنگ همراه باشید.

دسته بندی برند یا Brand Classification

دسته بندی برند نیز مانند طبقه بندی لباس‌ها و اکسسوری‌های شما کمک میکند هر شخص با یک استعلام ساده از نام برند خود موجودی بگیرد. مثلا فرض کنید شخصی به دنبال یک کمربند خاص میگردد. آیا این منطقی است که میان شلوار‌ها یا کفش‌های موجود کمربند خود را جستجو کند؟ قطعا خیر. اگر بخواهد همه اقلام موجود را برای پیدا کردن کمربند مورد نیازش زیر و رو کند نیز امری زمان بر است.

 عواملی که طبقه بندی را تا این‌اند ازه مهم و اساسی کرده اصل تنوع در دنیای امروز است!
چه عواملی طبقه بندی را تا این‌اند ازه مهم و اساسی کرده باید بگویم اصل تنوع در دنیای امروز!

در نتیجه با استفاده از یک طبقه بندی دقیق و کارآمد شخص بدون معطلی سراغ کمد کمربندها میرود و مقصودش را می‌یابد. مشابه همین مراحل در ثبت برند نیز وجود داشت. برای مثال شخص برای ثبت برند یک شامپوی خاص میبایست نام برند خود را بین روغن‌های موجود در بازار، خودروها، لوازم کشاورزی، کودهای شیمیایی، لوازم یدکی، نام موسسات خدماتی و … جستجو کند.

حال آنکه با یک دسته بندی معقول دیگر نیاز به هیچ یک از این کارها نیست و فقط کافیست صاحب برند نام تجاری خود را در دسته‌ی محصولات آرایشی و بهداشتی سرچ کند.

دسته بندی برند یا لوازم تجاری

شاید گمان کنید که طبقه بندی و دسته بندی برند در کشور ما با دیگر کشورها متفاوت است اما اینطور نیست. طبقه بندی محصولات و خدمات در ایران مطابق طبقه بندی‌های بین المللی است و از دستورالعمل‌های مشترک جهانی پیروی میکند.

طبقات برند شامل ۴۵ ستون است که هر کدام از این ستون‌ها برای خود یک یا چند زیر مجموعه دارد. کسانی که قصد ثبت برند خود را دارند ابتدا باید طبقه یا طبقات مربوط به برند خود را مشخص کنند و بعد از آن در همان طبقه از نام برند خود استعلام بگیرند.

توجه داشته باشید که برای اعلام طبقه‌ی برند خود لازم است مدارکی ارائه کنید که نشان دهد شما در آن حوزه فعالیت میکنید. اگز این مجوز را نداشته باشید هرگز نمیتوانید برند خود را در آن طبقه به ثبت برسانید.

بیشتر بخوانید: برند شخصی یا Personal branding چیست؟

طبقه بندی محصولات و خدمات در ایران مطابق طبقه بندی‌های بین المللی است
طبقه بندی محصولات و خدمات در ایران مطابق طبقه بندی‌های بین المللی است.

افزایش طبقات برند

وقتی با مراجعه به فهرست طبقات برند جایگاه برند خود را پیدا و ثبت کردید باید بدانید طی سالیان آینده میتوانید هنگام تمدید آن، به برند خود طبقات متعدد و جدیدی اضافه کنید. توجه داشته باشید که ممکن است برند شما به خودی خود چند طبقه را دربر بگیرد. زمان تمدید ثبت برندتان می‌توانید جایگاه محصولتان را بر اساس جدیدترین لیست طبقه بندی ویرایش کنید و تغییر دهید.

اگر حین ویرایش متوجه شدید که باید طبقه‌ای به طبقات برندتان اضافه شود میتوانید با پرداخت هزینه طبقه جدید از آن استفاده کنید. لازم به ذکر است هزینه افزایش طبقات برند برای افراد حقیقی در سال ۱۳۹۹ دو میلیون و چهارصد تومان بوده است و هزینه افزایش طبقات برند برای اشخاص حقوقی به ازای هر طبقه اضافه مبلغ سه میلیون و پانصد هزار تومان بوده است.

کاهش طبقات برند

نحوه کاهش طبقات برند هم فرق چندانی با افزایش آن ندارد. با این تفاوت که کاهش طبقات برند هزینه‌ای برای ارائه دهنده ندارد. عموما صاحب امتیاز برند می‌تواند به همراه درخواست تمدید ثبت برند، درخواست جداگانه‌ای نیز برای کم کردن طبقات برند خود بدهد. البته هر نوع تغییری در طبقات برند باید بر اساس آخرین فهرست طبقه‌بندی علائم تجاری در ایران انجام گیرد.

در این مورد توجه کنید که چه بخواهید طبقات برندتان را افزایش دهید و چه کاهش، باید این تغییرات در روزنامه آگهی شود و هزینه آگهی در روزنامه نیز به عهده صاحب برند است. همچنین سامانه هوشمند ثبت برند به شما این امکان را میدهد که تمدید و اعمال تغییرات احتمالی را غیر حضوری و به صورت آنلاین دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: برندینگ داخلی چیست؟

زمان تمدید ثبت برندتان می‌توانید جایگاه محصولتان را بر اساس جدیدترین لیست طبقه بندی ویرایش کنید و تغییر دهید.
زمان تمدید ثبت برندتان می‌توانید جایگاه محصولتان را بر اساس جدیدترین لیست طبقه بندی ویرایش کنید و تغییر دهید.

لیست کامل طبقه‌بندی علائم تجاری

طبقات برند در ایران به عهده مرکز مالکیت معنوی است که زیر مجموعه سازمان ثبت اسناد املاک کشور می‌باشد. همچنین قابل ذکر است که این تقسیم ‌بندی مورد تأیید مرکز بین‌المللی سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO نیزهست.

طبقه بندی و دسته بندی برند در ایران شامل ۴۵ بند میشود که طبقات ۱ الی ۳۴ مربوط به کالا و محصولات است و طبقات ۳۵ تا ۴۵ مربوط به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میشود. در ادامه به همه‌ی این ۴۵ بند اشاره مختصری میکنیم.

طبقات ۱ تا ۳۴ مربوط به کالا و محصولات است و طبقات ۳۵ تا ۴۵ به خدمات‌ اختصاص دارد.

طبقه اول: مواد شیمیایی

طبقه اول مربوط به مواد شیمیایی میشود‌. برای مثال میتوان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

مواد شتاب دهنده جهت گوگرد دار کردن، آب شیشه (محلول شیشه)، آب دریا(برای مصارف صنعتی)، ترکیبات گوگردی کننده، مواد شیمیایی ضد چسب، صمغ تراگانت برای استفاده در تولید، مواد شیمیائی ضدآب نمودن پارچه، کاغذ آزمایش شیمیائی و….

طبقه دوم: رنگ ها

طبقه دوم ثبت برند مربوط به رنگ‌ها و ترکیبات رنگی می‌باشد از جمله: رنگ‌های آلی زارین، اکسید روی(ماده رنگی)، لکه گیری و رنگ‌ها برای چوب، محافظت کننده‌ها برای چوب، روپوش‌های نازک رنگی برای چوب، رنگ‌های پوششی برای چوب (رنگ )، روغن نگهدارنده چوب، رنگدانه چوب، رنگ چوب و…

طبقه سوم: لوازم آرایشی و بهداشتی

این طبقه از ثبت برند مربوط به لوازم آرایشی و بهداشتی می‌باشد از جمله: سنباده پارچه ای، مایع تمیزکردن وشستشو شیشه جلوی اتومبیل، مایع شستشو و تمیزکردن شیشه خودرو، گل سفید کننده، کرم سفید کننده پوست، واکس چرم، موم برای خیاطها، واکس، واکس پارکت، ، موم رختشوئی، موم و…

بیشتر بخوانید: نام تجاری چیست؟

طبقه چهارم: مکمل‌ها و سوخت اتومبیل

طبقه چهارم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی مکمل‌ها و مواد سوخت اتومبیل می‌باشد از جمله: مکملهای،غیرشیمیائی سوخت موتور، گریس پشم، خرده چوب برای روشنائی، زغال چوب خوش سوز، فتیله برای شمعها، فتیله، (چراغ)، موم(مواد خام)، مخلوط هوا وبنزین که بصورت پودر درآمده باشد، روغن منسوجات، شمع مومی و…

طبقه پنجم: مواد دارویی 

این طبقه در ثبت برند مربوط به مواد دارویی می‌باشد از جمله: سمباده برای دندان، مخمر برای مقاصد دارویی، مواد شیمیایی درمان لک‌های گندی، مواد شیمیائی برای درمان کپک گندم، کشنده علف هرزه، آب معدنی برای مقاصد طبی، آب دریا برای حمام دارویی، مدادهای ضد زگیل، لایه‌های طبی، اسفنج‌های شفا بخش، مواد ویتامینی و …

طبقه ششم: یراق آلات و سیم کابل

این طبقه مربوط به یراق آلات و سیم و کابل می‌باشد از جمله: ستون‌های تبلیغاتی فلزی، فلززیرکونیوم، فلزروی، تسمه یا نوار فلزی برای بسته بندی، فویل‌های فلزی برای بسته بندی، آثار هنری از فلزات معمولی، برانکارهای سیمی(اتصالات تنشی)، طنابهای سیمی، سیم ازآلیاژهای معمولی فلزات (باستثنای سیم مخصوص فیوزها)، سیم ساخته شده ازفلزات معمولی و …

طبقه هفتم: ماشین آلات صنعتی

طبقه هفتم شامل این موارد است: دستگاه تمیزکننده استیلنی، ماشینهای چلاندن وخشک کردن لباس، ماشینهای بسته بندی و کلاف پیچی، ماشینهای صنایع چوب، ماشین بو دادن علوفه، دستگاه انگور فشار، جرثقیل کابلی دستی(ونیچ)، ماشینهای سفید کاری دیوار، گردگیر برقی برای مصرف صنعتی، چرخ دنده و بسیاری از وسایل دیگر مثلا وسایل نگهداری تاسیسات و …

طبقه هشتم: ابزار آلات

طبقه هشتم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی ابزار آلات می‌باشد از جمله: آلات سابیدن و تراشیدن(ابزاهاری دستی)، آچار(ابزاردستی)، دستگاههای کششی ومفتول کردن سیم(ابزاردستی)، قاشق شربت خوری، قیچی فتیله بری، سنگ چاقو تیزکنی، گیره سنگ چاقو تیزکنی، چرخ‌ها تیزکردن ابزار(ابزاردستی)، شن کش‌های جمع آوری علف(ابزاردستی)، گیره و… .

هر نوع تغییری در طبقات برند باید بر اساس آخرین فهرست طبقه‌بندی علائم تجاری در ایران انجام گیرد.

طبقه نهم: دستگاه‌های الکترونیکی برقی

طبقه نهم ثبت برند مربوط به دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی و برقی می‌باشد از جمله: چرتکه ها، لامپ‌های اشعه ایکس که برای مقاصد طبی نباشد، دستگاه و تجهیزات تولید اشعه ایکس که برای مقاصد طبی نباشد، عکسهای گرفته شده برای مصارف غیر طبی، فیلمهای اشعه ایکس که درمعرض نورقرار گرفته‌اند و بسیاری از وسایل دیگر.

طبقه دهم: دستگاه‌های الکتریکی طبی

طبقه دهم ثبت برند مربوط به دستگاه‌های الکتریکی برای مصارف طبی می‌باشد. شکم بند طبی، لامپ‌های تولید اشعه ایکس برای مقاصد طبی، وسائل وتجهیزات ایمنی در برابر اشعه ایکس برای مقاصد طبی، وسائل و تاسیسات برای تولید شعه ایکس برای مقاصد طبی، عکسهای اشعه ایکس(برای مقاصد طبی)، تختخواب وغیره نمونه‌هایی از این طبقه‌اند .

طبقه یازدهم: دستگاه‌ها و سیستم آبیاری

طبقه یازدهم ثبت برند مربوط به دستگاه‌ها و سیستم‌های آبیاری می‌باشد از جمله: انباره حرارتی، دستگاه آبیاری به صورت پرتابی به شکل گرداب، تاسیسات خودکار آبیاری، لوله‌های آب برای تاسیسات بهداشتی، تاسیسات آب رسانی، استرلیزه کننده آب، تاسیسات ودستگاههای سختی گیری آب، دستگاه و ماشین آلات تصفیه آب، تاسیسات تصفیه آب و…

طبقه دوازدهم: لوازم جانبی خودرو

طبقه دوازدهم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی دستگاه‌ها و سیستم‌های آبیاری می‌باشد که نمونه هاییش را در ادامه مشاهده میکنید؛ نقاله‌های هوایی، کشتی‌های تفریحی، شیشه‌های جلو وسائط نقلیه، برف پاک کن وسائط نقلیه، شیشه‌های جلو وسائط نقلیه، برف پاک کن وسائط نقلیه، پنجره برای خودروها، چرخ دوچرخه یا موتورسیکلت، چرخهای وسائط نقلیه، گیره پره چرخ، صندلی چرخدار معلولین، فرغون، لاستیک، توپی چرخ وسائط نقلیه و بسیاری از وسایل دیگر که در این مقال نمیگنجد.

بیشتر بخوانید: جایگاه برند چیست؟

طبقه سیزدهم: مواد منفجره و سلاح گرم

مهمات، مواد آتشکاری، انواع پرتابه، مواد منفجره، اسلحه‌های گرم و … نمونه‌هایی از این دسته‌اند .

طبقه چهاردهم: ساعت و جواهرات

طبقه چهاردهم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی ساعت و جواهرات و زیور آلات می‌باشد از جمله: عقیق، ساعتهای مچی، آثار هنری از فلزات قیمتی، سیم ساخته شده از فلزات قیمتی، ساعتها، بند ساعت، فنر ساعت، شیشه ساعت، کریستالهای ساعت که اصطلاحا آن را سنگ می‌نامیدند، زنجیر ساعت، جعبه ساعت، بند ساعت، ظروف مقدس از فلزات قیمتی(مقدس) و بسیاری از وسایل دیگر در این دسته قرار میگیرند.

طبقه پانزدهم: آلات موسیقی و ساز

این طبقه مربوط به طبقه‌ی موسیقی و ساز می‌باشد از جمله: آکوردئون، زیتر(نوعی ساز زهی)، سنتور چوبی، لوله‌های عبور هوا در ارگ، ویلن ها، ویولا،نوعی ساز موسیقی شبیه ویلن، دریچه عبور هوای آلات موسیقی، وسیله ورق زدن نت‌های موسیقی، چکش‌های تنظیم آلات موسیقی، دیاپازون(چنگال کوک)، ترومپت و …

طبقه شانزدهم: پاکت و مقوای کاغذی

طبقه شانزدهم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی پاکت و مقوای کاغذی می‌باشد ازجمله تابلوهای تبلیغاتی ساخته شده از کاغذ یا مقوا، آب رنگ (نقاشی)، آب رنگ(نقاشی)، الگو خیاطی، بلیط، پونز، برچسب کارتهای‌اند یکس، برچسبها(نوشت افزار)، استنسیل ها(نوشت افزار)، استنسیل ها، پلیت استنسیل، پایه مداد یا قلم، استامپ مهر، تابلو اعلانات کاغذی یا مقوایی و… نمونه‌هایی از این دسته میباشند.

طبقه هفدهم: پلاستیک

طبقه هفدهم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی لاستیک می‌باشد. نمونه‌های استات (سلولز)نیمه فرآوری شده، ریسمان قابل ارتجاع که برای استفاده در نساجی نیستند، پشم آب بندی و عایق کاری، پشم معدنی برای عایق کاری، پشم شیشه برای عایقکاری، ترکیبات درزگیری، نوار درزگیری، واشرهای آب بندی شده، شیلنگ آبیاری، حلقه آب بندی، واشر لاستیکی یا از جنس لاستیک گوگرد دار، فیبر لاستیک گوگرد دار، قالب لاستیک گوگرد دار، لاستیک گوگرد دار و… از اجزای این دسته‌اند .

طبقه هجدهم: چرم و چرم مصنوعی

در ادامه مرور دسته بندی برند یا Brand Classification در ایران طبقه 18 ثبت برند مربوط به طبقه‌ی چرم و چرم مصنوعی می‌باشد که شامل عصای کوهنوردی، تازیانه یا شلاق، کیف‌های خرید چرخدار، کیفهای جیبی مردانه، عصا، عصاهایی که صندلی هم می‌شوند، دسته عصا، دسته عصا، جعبه‌های آرایشی، درپوش‌های چرمی، چمدان، انواع چتر آفتابی، عصای چتری، حلقه چترها، اسکلت‌ها چتر بارانی یا آفتابی، دسته چتر بارانی، جلد چتر بارانی، چمدانها (باروبنه )، تزئینات چرمی برای مبلمان، چمدانهای مسافرتی و… میباشد.

سامانه هوشمند ثبت برند به شما این امکان را میدهد که اعمال تغییرات احتمالی را غیر حضوری و به صورت آنلاین دنبال کنید.

طبقه نوزدهم: مصالح ساختمانی

طبقه نوزدهم ثبت برند مربوط به مصالح ساختمانی می‌باشد. ستونهای تبلیغاتی(غیر فلزی)، سنگهائی از نیترات سلولز(گزیلولیت)، آثار هنری سنگی،مرمری،یا سیمانی، چوب نیمه کار شده، دیوارهای دو جداره چوبی، خمیر چوب برای ساختمان سازی، کفپوشهای چوبی، پانلهای چوبی، چوب برای ساختن وسایل خانگی، پنجره‌های غیر فلزی، شیشه منقوش پنجره، شیشه پنجره‌ها برای ساختمان‌ها و بسیاری از وسایل دیگر از جمله این موارد‌اند .

طبقه بیستم: مبلمان و اثاثیه

طبقه بیستم از ثبت برند مربوط به طبقه‌ی مبلمان و اثاثیه می‌باشد. تشکچه بادی که برای مقاصد پزشکی نباشند، کهربای زرد، میزهای تحریر، آثار هنری از چوب،موم،گچ،یا پلاستیک، نیمکت کار، نوارهای چوبی، بشکه چوبی برای ترسیب شراب، اتصالات غیر فلزی پنجره ها، قرقره‌های مخصوص پیچیدن شیلنگ،غیر فلزی،و غیر مکانیکی و بسیاری از موارد نظیر اینها در این دسته قرار میگیرند.

طبقه بیست و یکم: لوازم آشپزخانه

طبقه بیست و یکم ثبت برند مربوط به لوازم آشپزخانه می‌باشد. نمو کوسن‌های بادی .که برای مقاصد پزشکی نباشند، آثار هنری چینی،سفالی یا شیشه ای، سیم ظرفشوئی(از جنس تفاله فولاد)، سیم ظرفشوئی(از جنس فولاد)، جام مخصوص نمونه گیری شراب، ماهوت پاک کن غیر برقی برای مصارف خانگی، لوازم غیربرقی برای براق کردن کفش با واکس و بسیاری از وسایل دیگر در این زمره قرار میگیرند‌.

طبقه بیست و دوم: الیاف و نساجی

طبقه بیست و دوم دسته بندی برند مربوط به الیاف و نساجی می‌باشد از جمله این موارد میتوان به موی حیوانات، بند تا تسمه غیرفلزی برای بسته بندی یا عدل بندی، پشم چوب، پشم پرکردن تشک مبلمان، پشم قیچی شده، پشم خام یا عمل آوری شده، پشم توپی، پشم شانه شده، پشم شانه زده، پشم چوب،پوشال، تراشه‌های چوب، نخ کلفت تابیده، نخ مومی(فتیله شمع)، تفاله‌های پنبه برای لایی گذاری یا پرکردن تشک مبلمان، لایی مخصوص تشک مبلمان، لایی و توری مخصوص فیلتر و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

طبقه بیست و سوم: نخ و پشم

طبقه بیست و سوم ثبت برند مربوط به نخ و پشم می‌باشد. نخ و ریسمان کنفی، نخ، فاستونی، نخ و ریسمان پشمی، پشم ریسیده شده، نخ پلاستیکی برای مصارف نساجی، نخ، پشم ریسیده شده، نخ و ریسمان تابیده شده، ابریشم تابیده شده، پنبه تابیده شده، نخ و ریسمان ابریشمی، نخ و ریسمان خیاطی، نخ و ریسمان لاستیکی برای مصارف نساجی و … در این دسته بندی قرار میگیرند.

طبقه بیست و چهارم: پارچه

طبقه بیست و چهارم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی پارچه است. پارچه‌های چسبنده که با استفاده از حرارت می‌چسبند، پارچه سیلک، پارچه‌های پشمی، پارچه‌های پشمی، نیم دستکش شستشو، آویزان دیواری از جنس منسوجات، مخمل ها، پارچه‌های روکش مبلمان، پارچه‌های بسیارظریف وتورمانند ساخت فرانسه که ازآن برای شال گردن وروسری استفاده می‌شود، نمونه‌هایی از این دسته‌اند.

بیشتر بخوانید: هویت برند چیست؟

طبقه بیست و پنجم: پوشاک

طبقه بیست و پنجم ثبت برند مربوط به پوشاک می‌باشد. پیش بندها(البسه)، سرشانه پیراهن، مچ بندبرای تنیس بازان(البسه)، کفشهای چوبی، مقنعه یا کلاه راهبه ها، لباس غواصی برای اسکی روی آب، مغزی برای کفشها، لباسهای ضدآب، جلیقه، عینکهای مخصوصی که به کلاه متصل است، جلیقه، روبنده، رویه انواع پوشش پا، یونیفورم ها، زیرپوشهای عرق گیر، زیرپوش، زیرشلوار، زیرپوشهای عرق گیر، عمامه،دستار زیر مجموعه این طبقه‌اند .

طبقه بیست و ششم: گلدوزی و لوازم تزیینی

طبقه بیست و ششم دسته بندی برند مربوط به طبقه‌ی گلدوزی و لوازم تزئینی می‌ببشد برای مثال گلهای مصنوعی، زیپ، زیپ، دسته گلهای مصنوعی، ریسمان و بند پشمی، سوزن مخصوص حاشیه شانه زنی پشم، کلاه گیس، والانه برای کرست، حاشیه البسه، طره مو، کلاه گیس مردانه، چندین رشته و نوار که دریک سربه هم گره خورده وسرآزاد دیگر برای سایبان سر به کارمیرود، رشته باریک به رنگهای طلائی و نقره‌ای برای تزئین لبه‌های البسه، نخ‌های فلزی برای گلدوزی و…

طبقه بیست و هفتم: فرش و کفپوش

طبقه بیست و هفتم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی فرش و کف پوش می‌باشد از جمله: چمن مصنوعی، کاغذ دیواری، آویزهای دیواری که ازپارچه نباشند، کف پوش‌های وینیل، چمن مصنوعی، زیرپائی از طناب تابیده برای سطوح شیبدار مخصوص اسکی، پادری یا زیرپائی یا زیرانداز حصیری، پادری یا زیرپائی ضد سرخوردن و سایر موارد شبیه به اینها.

طبقه بیست و هشتم: اسباب بازی و لوازم بازی

طبقه بیست و هشتم از ثبت برند مربوط به اسباب بازی و لوازم بازی می‌باشد از جمله: هفت تیرهای بادی(اسباب بازی)، اسلحه و شمشیر مخصوص ورزش شمشیربازی، واکس اسکی، اسکی مخصوص اسکی روی آب، ماشینهای اسباب بازی کنترل دار، چوبهای مخصوص لیدرهای ارکستر وغیره، پرنده‌های سفالی که به عنوان دام در شکار بکار می‌روند و بسیاری از موارد دیگر که ذکر آنها در این مقال نمیگنجد.

طبقه بیست و نهم: کنسرو و گوشت

طبقه بیست و نهم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی گوشت و کنسرو است. از نمونه‌های آن میتوان به سفیده تخم مرغ برای تهیه مواد خوراکی، زرده تخم مرغ، ماست، ماست، سفیده تخم مرغ، خامه زده شده، آب پنیر، عصاره علفی برای تهیه مواد خوراکی، کنسرو سبزیجات، سبزیجات نگهداری شده(به طریقی که در وضعیت اولیه باقی بماند)، سبزیجات خشک شده، سبزیجات پخته شده و… اشاره کرد.

طبقه سی ام: نان و شیرینی

طبقه سی‌ام ثبت برند مربوط به طبقه‌ی نان و شیرینی می‌باشد از جمله: فلفل شیرین،فلفل کبیر، ماست یخ زده(شیرینی یخی)، ماست یخ زده(شیرینی یخی)، مخمر بصورت قرص برای مصارف غیرپزشکی، مخمر، مواد برای سفت کردن کرم زده شده، آرد گندم، ادویه علف، آب شور برای پخت غذا، شیرینی وافل(نوعی کیک)، سرکه و بسیاری از مواد دیگر از این دست.

طبقه سی و یکم: محصولات کشاورزی

این طبقه مربوط به طبقه‌ی محصولات کشاورزی می‌باشد از جمله: موادافزودنی به غذای دام برای غیر مصارف طبی، مخمر برای حیوانات، حلقه‌هایی از گل‌های طبیعی، قطعات ریزچوب برای تهیه خمیرچوب، گندم، علف‌های هرز برای مصارف انسانی و دام، غذای حیوانات حاصل از تقطیر مواد، انواع گیاه تاک، سبزیجات تازه، الوار بریده نشده و غیره.

طبقه سی و دوم: نوشیدنی ها

طبقه سی دوم دسته بندی برند مربوط به طبقه‌ی نوشیدنی می‌باشد. آب گازدار، .، آب شرب، انواع آب(نوشیدنی)، آب معدنی گازدار، آب معدنی که دارای نمک ماده لیثیامیباشد، آب سبزیجات(نوشابه)، آب گوجه فرنگی(نوشیدنی)، آب شرب، عصاره تغلیظ شده برای تهیه لیموناد، عصاره تغلیظ شده برای تهیه شربت، شربت ها(نوشابه)، سودا(آب گازدار)، شربت(نوشابه) و بسیاری از مواد دیگر از جمله این مواردند.

طبقه سی و سوم: کالاهای بین المللی

این طبقه مربوط به طبقه‌بندی بین‌المللی علائم تجاری و صنعتی مشهور به اتحادیه پاریس است. با اینکه این بند در لیست طبقات کالا در ایران ذکر شده است، اما ثبت برند برای این محصولات در ایران امکان‌پذیر نیست.

طبقه سی و چهارم: تنباکو و کبریت

طبقه سی و چهارم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی تنباکو و کبریت می‌باشد از جمله: کاغذهای نم گیر برای توتون پیپ، فیلتر کهربائی چوب سیگار، دهنی کهربائی چوب سیگار(ت)، کیسه توتون، پیپ، توتون دان، توتون و تنباکو، دهنی کهربائی چوب سیگار(ت)، سلفدان تنباکو، جعبه‌های انفیه که ازفلزات قیمتی نباشند، انفیه، فندک برای سیگاری ها، کیسه توتون و…

کاهش طبقات برند هزینه‌ای برای ارائه دهنده ندارد اما باید هزینه آگهی روزنامه را بپردازید.

طبقه سی و پنجم: تبلیغات و خدمات اداری

این طبقه مربوط به تبلیغات و کارهای اداری می‌باشد از جمله: حسابداری، واژه پردازی، ارزش یابی وضعیت الوار، به روز نمودن مواد تبلیغاتی، ماشین نویسی، نسخه پردازی، سازماندهی نمایشگاههای تجاری برای مقاصد تبلیغاتی و تجاری، ارزش یابی وضعیت موجودقتصادی الوار، تبلیغات تجاری در تلویزیون، تبلیغات تلویزیونی، منشی تلفنی و مانند اینها.

طبقه سی و ششم: بیمه و امور مالی

طبقه سی و ششم ثبت برند مربوط به بیمه و امور مالی می‌باشد . برای مثال کارگزاری بیمه حوادث، تائید چک، ارزش یابی مالی(حسابداری)، سپردن اشیاء و اوراق بهادار، خدمات امین و هیئت امنا، صدور چک مسافرتی، واریز الکترونیکی وجوه نقد، صدور ژتونهای بهادار، خدمات ضمانتنامه ها، کارگزاری سهام و اوراق قرضه ها، قیمت گذاری در بورس سهام و بسیاری از مواد دیگر.

طبقه سی و هفتم: تعمیر و نگه داری

طبقه سی و هفتم ثبت برند مربوط به خدمات تعمیر و نگهداری می‌باشد از نصب و تعمیر تاسیسات تهویه مطبوع، تمیزکردن و شستشوی پنجره ها، چاه کنی، تعمیر ساعت و ساعتهای دیواری، خدمات رخت شویی، شستشو، شستشو وسائط نقلیه، ساخت و تعمیر انبار، نصب کاغذ دیواری، سخت سازی تایر وسائط نقلیه، دفع آفات(برای مقاصد غیر کشاورزی)، شستشوی وسائط نقلیه زیر مجموعه این طبقه‌اند .

طبقه سی و هشتم: خدمات مخابرات

طبقه سی و هشتم دسته بندی برند مربوط به طبقه‌ی خدمات مخابراتی می‌باشد. پخش رادیوئی یا تلویزیونی بصورت کابلی، خدمات سیم کشی، مخابره تلگرام، مخابره پیام و تصاویر با کمک کامپیوتر، ارسال دورنگار(فکس)، خدمات تلکس، پخش تلویزیونی، خدمات تلفنی، مخابره تلفنی، خدمات تلگرافی، مخابره تلگرام، ارسال تلگرام، ارتباطات از طریق تلگرام وغیره از این دست‌اند .

طبقه سی و نهم: حمل و نقل

طبقه سی و نهم ثبت برند مربوط به طبقه‌ی حمل و نقل هوایی و انبارداری می‌باشد از جمله: حمل و نقل هوائی، لفاف بندی کالا، آبرسانی، توزیع آب، انبارداری، اجاره انبار، یدک کشی یا بکسل کردن وسائط نقلیه، اجاره وسائط نقلیه، حمل اشیاء گرانبها با محافظ، نجارت کشتی‌های غرق شده، اجاره کامیون، حمل مسافر و…

طبقه چهلم: پارچه

این طبقه از ثبت برند مربوط به طبقه‌ی پارچه می‌باشد. مانند سمباده کاری، قابکاری آثار هنری، بهسازی پشم، کار با چوب و نجاری، رنگ کردن شیشه‌ها وپوشاندن سطح آنها، ضدآب نمودن (پارچه)، بهسازی و عمل آوری(تصفیه) آب، تغییر شکل آشغال و فضولات، بازیافت آشغال و فضولات و بسیاری از موارد دیگر.

طبقه چهل و یکم: فیلم‌های ویدیویی

طبقه چهل و یکم ثبت برند مربوط به تولید فیلم ویدیویی می‌بباشد. برای مثال آموزش‌های آکادمیک(تعلیمات)، باغ وحش، آموزش فنی و حرفه ای، کرایه فیلمهای ویدیوئی، تولید فیلم‌های ویدیوئی، ویرایش نوارهای ویدیوئی، تدریس خصوصی، تعلیمات عملی نمایش دادن، رام کردن وتعلیمات حیوانات، زمان بندی رویدادهای ورزشی و غیره نمونه‌هایی از این دسته‌اند .

طبقه چهل و دوم: تولید علم

طبقه چهل و دوم ثبت برند مربوط به تولید علم است. تجزیه تحلیل برای استخراج میدان‌های نفتی، تاج گل و حلقه گل ساختن، آثار هنری (تشخیص وتائید)، از بین بردن علف‌های هرزه، پیش بینی‌های جوی و هواشناسی، مشاوره ساختمانی، نوارهای ویدیوئی، کمک‌های بیطاری ودامپزشکی، دفع و از بین بردن (حشرات)، ماشین‌های فروش خودکار (اجاره)، برنامه ریزی برای توسعه شهرها و نظایر این موارد از نمونه‌های این طبقه‌اند

طبقه چهل و سوم: هتل و پانسیون

این مربوط به هتل و پانسیون می‌باشد. و مواردی مانند محل‌های اسکان(هتل‌ها و پانسیون)، خانه‌ها و اسکان‌های توریستی، غذای حاضری فروشی، رستوران‌های سلف سرویس، خانه سالمندان، رستوران‌های سلف-سرویس، رستوران ها، رزرو محل اقامت موقت، اجاره ساختمان‌های قابل حمل، اجاره چادر، اجاره منزل و محل اسکان موقت، اجاره سالن اجتماعات، اجاره صندلی،میز و بسیاری از موارد دیگر از جمله این دسته‌اند .

طبقه چهل و چهارم: باغداری

طبقه چهل و چهارم ثبت برند مربوط به باغداری می‌باشد. موارد پخش زمینی و هوائی بارورکننده‌ها و سایر مواد شیمیائی کشاورزی، تاج گل سازی، دفع علفهای هرز، معاضدتهای دامپزشکی، نابودسازی حشرات موذی در کشاورزی،باغبانی وجنگلبانی، حمام عمومی، جراحی درختان، خال کوبی، جراحی درختان، جراحی پلاستیک، آسایشگاه‌های معلولین، آرایشگاه زنانه، سالن‌های زیبایی، استراحت گاه‌ها و غیره زیر مجموعه این دسته‌اند .

طبقه چهل و پنجم: امنیت و ایمنی

طبقه چهل و پنجم دسته بندی برند که آخرین طبقه برند است مربوط به امنیت و ایمنی می‌باشد. خدمات آژانس‌های فرزند خواندگی، امور کفن و دفن، مشاوره امور ایمنی و امنیتی، محافظ شخصی، سازمان دهی مجالس مذهبی، باز کردن قفل‌های ایمنی، نگهبان شب، نظارت بر آژیرهای امنیتی و دزدگیر، جستجو افراد گمشده، آژانس‌های ازدواج و بسیاری از موارد دیگر نمونه‌هایی از این طبقه‌اند .

 

منابع(++++++++)کوثر علیپور
نویسنده و عضو تیم روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.