لوگوی جدید اپک
لوگوی جدید اپک

لوگوی جدید اپک ۲۰۲۲ معرفی شد

وزارت امور خارجه تایلند از لوگوی اجلاس سران اپک 2022 رونمایی کرد. به گزارش روزرنگ، وزارت امور خارجه تایلند لوگو سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) را رونمایی کرد. سال آینده تایلند میزبانی این اجلاس را به عهده دارد و از این لوگو استفاده خواهد کرد. این وزارتخانه در فروشگاه بزرگ Iconsiam نمایشگاهی برگزار کرد و در آن از لوگوی 2022 اپک رونمایی کرد.

لوگوی جدید اپک ۲۰۲۲

لوگو برتر از میان آثار ارسال شده به پنجمین مسابقه جایزه ملی طراحی جوانان (National Youth Design Award) انتخاب شده است. این مسابقه باهم کاری بخش وزارت اطلاعات و تعدادی از دانشگاه های تایلند برگزار شد. مهلت ارسال آثار از 1 ماه مه تا 30 ژوئن بود. 598لوگو از افراد زیر 25 سال و از کشورهای مختلف دریافت شد که از میان آنها 5 لوگو برتر به دور نهایی مسابقه راه یافتند.

مفاهیم لوگو

لوگوی منتخب توسط Chawanon Wongtrakuljong دانشجو رشته معماری در دانشگاه Chulalongkorn طرحی شده است. در این لوگو تصویر سبد معروف تایلندی (chalom) که از جنس بامبو است به تصویر کشیده شده است. این سبد از گذشته های دور برای جابجایی و حمل کالا و اقلام استفاده می شد و اکنون به نماد تجارت و بازرگانی تبدیل شده است. نوارهای در هم آمیخته بامبو مستحکم، سرسخت و بادوام هستند. همچنین این سبد نمادی از انعطاف پذیری و قدرت اقتصاد منطقه است و توسعه پایداری را ترویج می دهد.

21 سوراخی که ما بین بامبوهای بافته شده ایجاد شده است نشان دهنده 21 عضو اپک است. موضوع اجلاس سال آینده اپک “گشایش، اتصال و تعادل” است و این لوگو نیز بیانگر تمامی این مفاهیم است. chalom نشان دهنده تجارت آزاد است و عملکرد آن به گونه ای است که خریدار و فروشنده را به هم متصل می کند.
هم چنین در الگو اقتصادی Bio-Circular-Green، هدف از بکارگیری بامبو نشان دادن “تعادل” است. سه نوار رنگی آبی، صورتی و سبز با این سه کلمه کلیدی هماهنگ شده است.

این لوگو به دلیل پیام های مثبت اش در مورد موضوعات روز مانند پایداری و استقامت که پس از دوران پاندمی در منطقه آسیا و اقیانوسیه اهمیت بسزایی پیدا کرده اند، برای استفاده در اجلاس سران اپک مناسب در نظر گرفته شد.

منبعمریم پوررحیمی
مترجم و عضو تیم روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.