پوستر جشنواره موسیقی نواحی ایران
پوستر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

پوستر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

پوستر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران  با الهام از هنر «چهل‌تکه‌دوزی» توسط کیارش زندی طراحی و رونمایی شده است. عضو هیئت‌علمی دانشکده‌ هنر دانشگاه سوره درباره این پوستر گفت:

وقتی دبیر جشنواره، موضوع طراحی پوستر این جشنواره را با بنده در میان گذاشتند، چند طوفان فکری داشتیم و ایده های مختلفی هم مطرح شد. از طرفی طراحی پوستر این رویداد حساسیت بیشتری نسبت به سایر جشنواره ها داشت، زیرا بحث قومیت های ایران مطرح بود.
او ادامه داد: ایران کشوری است که بر جاده ابریشم نشسته و اقوام مختلفی دارد که صاحبان این سرزمین هستند. اولین ایده ای که برای طراحی به ذهنمان آمد، هنر «چهل تکه دوزی» بود و نظرمان این بود که سراغ یک هنر سنتی برویم که ماهیتی ایرانی داشته باشد و هم اینکه از نظر جزئیات با موضوع اصلی جشنواره یعنی « وحدت در کثرت اقوام موسیقایی ایران» که یک نگاه شرقی دارد، همخوانی داشته باشد.

پوستر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

زندی اضافه کرد: کثرت و وحدت در واقع دو واژه متضاد هستند اما در فلسفه شرق این دو کلمه در معنا به هم می آمیزند. کشور ما دقیقا در چنین موقعیتی است و اقوام مختلفی دارد که همگی زنجیره های یک پیکر هستند. «چهل تکه» هم یک هنر بومی و دست آفریده بانوان ایران است که از دوخته شدن اجزای مختلف به یکدیگر در نهایت به یک کلیت می رسد و این طرح در پوستر پیاده شده است و عدد 8 برای آن در نظر گرفته شده است.

این طراح درباره سایر المان های پوستر جشنواره چهاردهم بیان کرد: پس از پیاده شدن ایده اصلی ابتدا قرار شد که روی هر تکه، طرح یک ساز بومی جانمایی شود اما ممکن بود طرح خیلی شلوغ به نظر برسد و سازها در این میان گم شوند و به همین دلیل به ایده حضور قومیت ها روی پوستر رسیدیم که کار بسیار ظریفی بود.

وی افزود: در نهایت ما به ایده طراحی نوازنده یعنی به صدا درآورندگان سازهای اقوام ایران رسیدیم و به سمت تصویرگری نوازندگان بومی رفتیم و به صورت فیگوراتیو آن را اجرا کردیم. در بخش چهل تکه ها از رنگ هایی با کنتراست بالا استفاده شد و برای نوازندگان بومی رنگ های پرچم ایران یعنی سبز و سفید و قرمز مورد استفاده قرار گرفت، زیرا دوست داشتیم کار، بار معنایی داشته باشد و در اصطلاح «کانسپت» درستی داشته باشد.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به صورت غیررقابتی از ۲۹ مهر تا ۲ آبان ماه ۱۴۰۰ در شهر کرمان برگزار خواهد شد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.