Master of distances / حماد جواد زاده

پست امروز یک پروژه شخصی است که «حماد جواد زاده» در سال های 2018 تا 2019 با تکنیک اجرای دستی اکریلیک و آبرنگ روی بوم و مقوا انجام داده است. حماد درباره روند انجام این پروژه و فراز و فرودهایی که برایش داشته است می‌گوید:

«بی شک آسمان شب برای گذشتگان ما بسیار پر کاربردبوده (همچنین در سال‌های نبود الکتریسیته که خیلی هم دور نیست) و انسان‌ها در بزرگترین شهرها هم شب تصویر اعجاب انگیزی از آسمان شب را بالای سر خود داشتند و چه خیال‌پردازانی که شب‌ها به عمق این آسمان‌ها سفر کرده‌اند.

سال ۲۰۱۶ در لابه‌لای اتودها به ایده کاراکتری رسیدم با پوشش سنتی مختص به جغرافیای خاورمیانه به همراه تجهیزات مدرن فضانوردی. هر دوی این موضوعات همیشه از علاقه مندی‌های من بوده است(کاراکترسازی در نگارگری و آسمان شب). خلق این کاراکتر همراه شد با دوره‌ای که موضوع فضا و آسمان شب در دنیای مدیا و رسانه بسیار مورد توجه قرار گرفته بود و این اقبال را داشتم که مجموعه من، بسیار خوب دیده شود و لذا آثار خلق شده با این کاراکتر و ترکیبی با موضوعات طنز، تک فریم‌هایی را ساخت که هر کدام داستان خودشان را داشتند و در نهایت نسخه‌ها به شکل تابلو فروش رفت.

اواخر سال ۲۰۱۸ تصمیم به برگزاری نمایشگاهی مختص این مجموعه گرفتم که به شکلی منسجم و یکپارچه این فضا را به دید عموم بگذارم. برای ساختن آسمان شب به لحاظ تکنیکی دست به تجربه‌هایی زدم که در این مسیر کار را کامل‌تر کرد و همچنین برای خلق کاراکتر و نوع پوشش آن به شکل مستمر نگارگری‌ها و لباس‌های دوره‌های مختلف را برای موتیف و نقش‌ها مطالعه نمودم.

در جریان خلق این پروژه بیشتر از هرچیز تغییر جایگاه تصویر سازی در نگاه جامعه برایم پررنگ بود. در دوره جدید نقاشی‌هایی با رویکرد فضای فانتزی و دارای روایت که به نوعی تصویرسازی هم محسوب می‌شوند جایگاهی پررنگ در دنیای هنرهای بصری پیدا کرده‌اند و حتی پا به پای نقاشی در گالری‌ها و روی دیوارها جا پیدا می‌کنند. در این زمینه هنرمندان بنام زیادی را شناختم که آثار بسیار عالی و فاخری خلق کرده‌اند.

استفاده جدید عناصر بصری گذشته همراه با طنزی روایی توجه زیادی را به سمت آثارم جلب کرد تا حدی که بعضی‌ها این قبیل آثارم را مینیاتورهای مدرن نام می‌برند که البته من به شخصه بیشتر تصویرسازی با استفاده از عناصر بصری بومی می دانم.
یکی ازکاربردهای ساده‌ای که از این قبیل آثار میشه انتظار داشت استفاده تصویر بر روی پوشاک هست که همینطور هم بوده و در چند مورد من این را انجام داده‌ام ولی در جنبه تخصصی‌تر کاراکتر به تنهایی قابلیت تبدیل شدن به کاراکتر مسکات رو دارد و حتی در مواجه با مخاطب تا به الان بسیار محبوب بوده.

چالشی که در مواجهه با این مجموعه داشتم، ایده‌پردازی بود و چون کارهای مشابه ای با موضوع آسمان شب انجام شده خیلی سعی داشتم که مشابهتی در کار پیش نیاید. ولی در بعضی موارد دیدم که ایده من خیلی هم ناب نبوده و شبیه آن جایی انجام شده. »

 

dav
dav
dav
dav
dav

پروژه دیگری از حماد جواد زاده در روزرنگ را اینجا ببینید.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
نشست تخصصی گرافیک موشن خلاقیت