فونت بیداد
فونت بیداد

فونت بیداد الهام گرفته از ویژگی‌های خط نسخ

اگر یک فونت بتواند نیازهای کاربرانش را در تمامی ابعاد شناسایی کرده و در هنگام کار به جز ظاهر خوانا و زیبایی، از نظر فنی عملکرد خوبی ارائه دهد؛ قطعا انتخاب مناسبی خواهد بود. خوانایی فونت، وزن های مختلف فونت، نحوه ی نمایش اعداد و آپشن های متفاوت برای حروف، همگی می توانند امتیازاتی باشند که به طرفداران یک فونت می افزاید. پروژه روز این هفته به فونت بیداد پرداخته است، در ادامه با روزرنگ همراه باشید.

فونت بیداد، نمونه امروزی خط نسخ

این فونت که با الهام از ویژگی های خط نسخ و به شکلی جدید و امروزی طراحی شده، از کیفیت طراحی و ویژگی های فنی خوبی برخوردار است. طراحان فونت بیداد مهدی روندی و مهدی ارشادی هستند و رضا بهلول هم مسئولیت بخش فنی و نرم افزاری آن را برعهده داشته است. در ادامه جزئیات بیشتری را در مورد این فونت خواهیم خواند.

فونت بیداد

فونت بیداد

تنوع وزنی بیداد

وزن فونت، یا “Weight” میزان ضخامت یک فونت را مشخص می کند، این فونت 14 وزن دارد که از حالت کم وزن 70 “thin” نازک تا خیلی ضخیم “Super heavy”999 دسته بندی می شود.

منحنی های گرد و انتهای باز حروف در عین مدرن بودن، باعث خوانایی و زیبایی این فونت شده است. ارتفاع فونت بیداد، بالاتر از فونت های کلاس خود است و همین باعث وضوح و خوانایی بیشتر این فونت برای انواع صفحات نمایش، متن های طولانی تر و هم چنین در سایزهای کوچکتر می شود.

فونت بیداد

فونت بیداد فونت بیداد

فونت اپن تایپ “Open type”

اپن تایپ بودن به معنای این است که فونتی می تواند در انواع برنامه های کاربردی در انواع سیستم عامل ها بدون تغییرات مورد استفاده قرار بگیرد. این فونت ها بسیار راحت نصب می شوند و به دلیل  آسان بودن کاربری به گزینه های اول طراحان تبدیل می شوند.

فونت بیداد

ویژگی های فونت بیداد

در این فونت اعداد به دوشکل عربی و فارسی نوشته می شوند. ده شکل متفاوت برای نقطه ها در نظر گرفته شده است و هم چنین شکل های مختلفی برای حروف « یا، کاف و رمتصل» وجود دارد. همین ویژگی ها و آپشن ها توجه مخاطب را جلب کرده و به فونت شخصیت می دهد.

برای دسترسی به شکل های مختلف حروف با تغییر آپشن Width می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. اعداد فونت بیداد هم عرض هستند و این یک آپشن عالی برای کشیدن جدول ها به حساب می آید. ارتفاع بلند این فونت و خوانایی آن باعث شده تا بتواند به خوبی از متن های با زبان عربی پشتیبانی کند.

این فونت در فرمت های ttf , woff , woff2 طراحی شده تا بتواند در دیوایس های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

از دیگر آپشن های فونت بیداد این است که این فونت، با تکنولوژی جدید، فونت متغیر یا “Variable Font” ساخته شده است. این ویژگی به شما کمک می کند تا بتوانید تمام وزن ها و شکل های مختلف فونت را به شکل یک فایل فونت داشته باشید. این ویژگی به خصوص برای طراحی سایت بسیار کاربردی است چرا که با داشتن یک فایل فونت، تنها یک درخواست به سمت سرور شما ارسال شده و سرعت لود صفحه را بالا میبرد.

برای خرید این فونت می‌توانید به سایت فونت‌ها مراجعه کنید.

فونت بیداد فونت بیداد فونت بیداد فونت بیداد فونت بیداد فونت بیداد فونت بیداد فونت بیدادمهدی روندی
طراح و تایپوگرافر

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.