آموزش خط شکسته تحریری – مقدماتی

وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
ریال150 هزار تومان
شروع کنید
یا
دوره
اطلاعات تکمیلی
مدرس

سرفصل دوره آموزش خط شکسته تحریری – مقدماتی:

  • توضیحات اجمالی درباره تاریخچه خط شکسته نستعلیق و وسایل مورد نیاز
  • آموزش مفردات حروف؛ الف، ب، ح و حروف مشابه
  • آموزش مفردات حروف؛ د، ر، س، ص، ط و حروف مشابه
  • آموزش مفردات حروف؛ ع، غ، ف، ق و حروف مشابه
  • آموزش مفردات حروف؛ ک، ل، م، ن و حروف مشابه
  • آموزش مفردات حروف؛ و، ه، ی

دوره آموزش خط شکسته تحریری - مقدماتی که توسط جناب آقای مجید جوان راد استاد انجمن خوشنویسان ایران ارائه شده است برای اولین بار در مدرسه روزرنگ ارائه شده و برای علاقه‌مندان به هنر ارزنده خوشنویسی قابل دسترس قرار گرفته است.

شکسته‌ نستعلیق از جدیدترین خطوط و زیباترین و سومین گونه از خوشنویسی ایرانی است که در اوایل سده یازدهم هجری قمری ابداع شده است. چون بیشتر شکل‌های آن از شکستن و رها کردن خط نستعلیق گرفته شده بود به نام شکستهٔ نستعلیق شهرت یافت. این خط را می‌توان ایرانی‌ترین خط از میان خطوط مختلف خوشنویسی اسلامی دانست. در ادامه به معرفی دوره آموزش خط شکسته تحریری - مقدماتی خواهیم پرداخت، با مدرسه روزرنگ همراه باشید.

خط شکسته نستعلیق از طرفی حاوی جزئیاتی از خط تعلیق است که در تندنویسی به کار کاتب می‌آید. در واقع خط شکسته پلی است میان روانی و تندنویسی تعلیق و ظرافت و زیبایی نستعلیق.

آموزش خط شکسته تحریری - مقدماتی

خط شکسته در بدو پیدایش به‌طور کلی در پاسخ به نیاز سرعت در نوشتن پدیدار گشت و با رها شدن قوس‌ها و سایش دندانه‌ها و اتصالات حروف و کلمات در خط نستعلیق به‌وجود آمد. این رهایی و روان شدن تا جایی رسید که پیوستگی‌های بی‌شماری را به‌دنبال داشت که همین امر موجب دشوار شدن خواندن آن شد.

ترکیب‌بندی و طراحی صفحه در خط شکسته از اهمیت بسیاری برخوردار است، چرا که خط شکسته به دلیل پیچش‌های بسیار در کلمه وسط، کلیات ترکیب آن نیز از فرم خاصی تبعیت می‌کند. قدما در ترکیب بندی از اقلام ریز و غالباً از یک قلم استفاده می‌کردند ولی شکسته نویسان امروزی ترکیبی از اقلام مختلف از غبار تا جلی و شش دانگ را در یک صفحه ترکیب می‌کنند. در این شیوه هر قطعه‌ای فرم و فضا و ترکیبی خاص خود را پیدا می‌کند و شاید عمده‌ترین تحولی که در خط امروز و در صفحه آرایی خط شکسته پدید آمده، همین تنوع و تازگی است.

چرا خط شکسته تحریری؟

چرا به دنبال یاد گرفتن خط شکسته تحریری و آموزش خط شکسته تحریری - مقدماتی هستید؟ بر اساس تحقیقات انجام شده یادگیری خط و زیبانویسی، دو کارکرد مهم روی روح و روان ما دارد. شاید شنیده باشید که می گویند؛ خط خوش روی شخصیت انسان و دیدگاه سایرین نسبت به او اثر دارد. اما به راستی چرا؟

افراد با دیدن خط خوش در ذهنشان شروع به تحلیل می کنند، نتیجه این ارزیابی ذهنی اغلب بیانگر خصوصیات شخصیتی مفیدی مانند دقت و تلاش فردی، توجه و تعهد فرد و همینطور اعتماد به نفس است. پس اگر خطی زیبا داشته باشید افراد در مورد شخصیت درونی تان چنین برداشت هایی می‌کنند. بدست آوردن چنین دیدگاهی آن هم در موقعیت های مهم زندگی شما را به موفقیت نزدیک تر میکند.

اما دلیل دوم اکثر افراد برای یادگیری خط شکسته تحریری و به طور کلی «نوشتن» مربوط به احساس آرامش است. نوشتن کمک میکند تا افکار پنهانی ذهنتان را کشف کنید، به خودتان اندکی استراحت بدهید و همینطور مرزها و قواعد روزمره را بشکنید و با نوشتن به آرامش ذهنی برسید. بعد از مشخص کردن دلیل تان برای یادگیری خط باید مسیر درست آموزش خط شکسته تحریر را پیدا کنید. در این دوره قصد داریم، فن زیبا نویسی تحریر را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

مجید جوان راد استاد انجمن خوشنویسان ایران است. بیش از 10 سال است که به تدریس خوشنویسی مشغول است و در دوره آموزش خط شکسته تحریری - مقدماتی تمامی نکات مربوط به آموزش خط شکسته تحریری را به هنرآموزان ارائه نموده است.

این دوره توسط گروه آموزشی آما تهیه شده و در اختیار علاقمندان به هنر خوشنویسی قرار گرفته است.

مجید جوان‌راد
مجید جوان‌راد

فوق ممتاز خط شکسته / مدرس انجمن خوشنویسان ایران / تدریس خوشنویسی در دانشگاه‌ها / برپایی نمایشگاه‌های متعدد / کتابت قرآن مجید بخط نستعلیق / تدریس خوشنویسی به‌مدت ۲۰سال

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.