قصه تلخ سرقت هنری در اعلام نتایج مسابقه پوستر «باغ ایرانی»

پایگاه مجله‌ی ویلا آثار برندگان مسابقه طراحی پوستر روز باغ ایرانی را منتشر کرد که در روز ۲۰ مهرماه ۱۳۹۶ در مراسم بزرگداشت روز باغ ایرانی در خانه گفتمان شهر و معماری اعلام شده‌اند. در این مسابقه که توسط موسسه‌ی جهان باغ ایرانیان و با همکاری مجله ویلا برگزار شده است، از بین ۱۲۷ اثر شرکت کننده، ۱۱ اثر به داوری آقایان کامران حیرتی، شهریار سیروس و فیروز فیروز به عنوان ۱۰ طرح برتر انتخاب شدند.

اما نکته عجیب خطای عجیب داوری در عدم تشخیص سرقت هنری از دو اثر مشهور است. رتبه‌ی دوم، کپی عین به عین اثر «مهدی سعیدی» است که برگزیده‌ی ششمین سه‌سالانه‌ی گرافیک و پوستر خارکو اوکراین است و برگزیده‌ی چهارم نیز از نشان «نخستین جشنواره‌ی تلویزیونی جام‌جم» استفاده کرده است. این خطا درحالی روی داده است که با استفاده از امکان جست‌وجوی تصویری گوگل و چندساعت وقت یک اپراتور در دبیرخانه‌ی مسابقه امکان کشف این تخلف‌ها وجود داشت. پیش از این با انتشار فراخوان این مسابقه، عدم حضور مشاور یا داور گرافیست در کادر برگزارکننده جایزه مورد اعتراض صاحب‌نظران قرار گرفته بود.

 

آثار مورد دستبرد

اثر مهدی سعیدی
نشان جشنواره جام جم

 

 

آثار برگزیده‌ی مسابقه‌ی «پوستر باغ ایرانی»

رتبه اول- بردیا حاجی رسولی ها – 24 امتیاز
رتبه دوم- فائزه ذبیحی نوری – 20 امتیاز
رتبه سوم- فرنوش بندی – 19 امتیاز
رتبه چهارم- مهدیس وارسته – 16.5 امتیاز
رتبه پنجم- بهار کمالی – 14.5 امتیاز
رتبه ششم- محمدحسن فروزان فر – 14 امتیاز
رتبه ششم- مهسا نیک اندیش – 14 امتیاز
رتبه هفتم- مجتبی سماء- 13.5 امتیاز
رتبه هشتم- مهسا نیک اندیش – 13 امتیاز
رتبه نهم- فائزه ذبیحی نوری- 12.5 امتیاز
رتبه دهم- وحید صدرایی فر- 12 امتیاز

 

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
طراحی یک فونت برای گرامیداشت قربانیان مین‌های زمینی کلمبیا