طراحی جلد با استفاده از الگوریتم معناشناختی / محمدعلی خفاجی

«کتاب‌ها از راه نوشتار، تجربیات انسانی را به اشتراک می‌گذارند. دریچۀ ارتباط با این جهان یک تصویر است؛ عنصری که اشتیاق و کنجکاوی را در مخاطب برمی‌انگیزاند و او را به هم‌نشینی با کلمات فرامی‌خواند. تصویر به عنوان طرح روی جلد، بازنویسی تصویریِ متن در قالب یک فریم است. برای خلق این تصویر، طراح نیاز به درک همه‌جانبه و تسلط کامل به محتوا دارد و باید نسبت به مکاتب، سبک‌ها، و ژانرها و البته مخاطب آن اشراف داشته باشد.

روش من این است که کتاب را می‌خوانم و با استفاده از یک الگوریتم معناشناختی پیام کتاب را به یک تک‌جملۀ کلیدی خلاصه می‌کنم و کلیدواژه‌های مرتبط با آن را لیست کرده و در قالب یک مودبرد تصاویر، پالت‌های رنگ، فونت و هرچیز مرتبط با آن‌ها را جمع‌آوری می‌کنم. علاوه بر این، سبک ادبی و یا علمی و حتی ارزش قلم نویسنده را ارزیابی کرده و در مقابل، پرسونای مخاطب احتمالی را ترسیم می‌کنم تا بتوانم تخمین کنم مخاطب چه میزان سواد بصری دارد.

پس از پردازش این اطلاعات و با در نظر گرفتن درخواست‌ها و ملاحظات ناشر و مولف، ایده‌پردازی را آغاز می‌کنم. مجموعه پیش رو طرح جلدهایی هستند که با این فرایند کار شده‌اند و اغلب با اتود اول نهایی شده‌اند…»

محمدعلی خفاجی، طراحی گرافیک را از سال 1380 بصورت تجربی آغاز کرد و در ادامه تحت نظر قباد شیوا بصورت آکادمیک مبانی دیزاین را فراگرفت. او به نرم‌افزار علاقه زیادی دارد و در میان طراحان به تسلط و ابتکار در گرافیک رایانه‌ای و اصول فنی دیزاین شناخته می‌شود.


 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
پوستر جدید «قاتل اهلی»