طراحی جلد با استفاده از الگوریتم معناشناختی / محمدعلی خفاجی

«کتاب‌ها از راه نوشتار، تجربیات انسانی را به اشتراک می‌گذارند. دریچۀ ارتباط با این جهان یک تصویر است؛ عنصری که اشتیاق و کنجکاوی را در مخاطب برمی‌انگیزاند و او را به هم‌نشینی با کلمات فرامی‌خواند. تصویر به عنوان طرح روی جلد، بازنویسی تصویریِ متن در قالب یک فریم است. برای خلق این تصویر، طراح نیاز به درک همه‌جانبه و تسلط کامل به محتوا دارد و باید نسبت به مکاتب، سبک‌ها، و ژانرها و البته مخاطب آن اشراف داشته باشد.

روش من این است که کتاب را می‌خوانم و با استفاده از یک الگوریتم معناشناختی پیام کتاب را به یک تک‌جملۀ کلیدی خلاصه می‌کنم و کلیدواژه‌های مرتبط با آن را لیست کرده و در قالب یک مودبرد تصاویر، پالت‌های رنگ، فونت و هرچیز مرتبط با آن‌ها را جمع‌آوری می‌کنم. علاوه بر این، سبک ادبی و یا علمی و حتی ارزش قلم نویسنده را ارزیابی کرده و در مقابل، پرسونای مخاطب احتمالی را ترسیم می‌کنم تا بتوانم تخمین کنم مخاطب چه میزان سواد بصری دارد.

پس از پردازش این اطلاعات و با در نظر گرفتن درخواست‌ها و ملاحظات ناشر و مولف، ایده‌پردازی را آغاز می‌کنم. مجموعه پیش رو طرح جلدهایی هستند که با این فرایند کار شده‌اند و اغلب با اتود اول نهایی شده‌اند…»

محمدعلی خفاجی، طراحی گرافیک را از سال 1380 بصورت تجربی آغاز کرد و در ادامه تحت نظر قباد شیوا بصورت آکادمیک مبانی دیزاین را فراگرفت. او به نرم‌افزار علاقه زیادی دارد و در میان طراحان به تسلط و ابتکار در گرافیک رایانه‌ای و اصول فنی دیزاین شناخته می‌شود.3 thoughts on “طراحی جلد با استفاده از الگوریتم معناشناختی / محمدعلی خفاجی”

  1. سلام، اول اینكه یكی از واقعیتهایی كه انسان رو روزی به آرامش خواهد رسوند هنر هست و بها دادن به این باور زیاد جدی گرفته نشده كه به هر حال مسیر خودش رو توسط افراد زیادی نظیر آقای خفاجی طی میكنه و امیدوارتر به بقا و رشد فراتر از مرز. كارهای ایشون زیبا هستن.
    و دوم اینكه بنده هم علاقه زیادی به هنر گرافیك داشته و دارم و سعیم بر این بوده كه نسبت به موضوعات مختلف طرحهای مرتبط بصورت پوستر و جلد كتاب كار بكنم، متاسفانه تا بحال موقعیت مناسبی پیش نیومده تا كارهام رو معرفی بكنم و خیلی مشتاق هستم كه كارهام رو به نمایش بگذارم.

  2. ضمن خسته نباشی به آقای خفاجی
    ازطراحی جلد کتاب ها بسیار لذت برم. با این همه تنوع در طراحی ها آدم وسوسه میشه همه کتاب ها را داشته باشه.ممنون از طراحی های خلاقانتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.