سقوط ارزش نشان ساری 2022 در بورس طراحی گرافیک

این مقاله یک فرامتنیت است در جهت نقد طراحی نشان ساری 2022 و سعی دارد با زاویه دید انتقادی نشان هایپو شده ساری 2022 را تحلیل نماید.

چرایی و چگونگی در سفارش این نشان؛ بدون اعلام فراخوان و روند پروسه طراحی از سوی مجریان این رویداد را در اپیزود دیگری می توان شرح داد. همانطور که در اینجا اشاره شده است ساری به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو مطرح شده است و دبیر رویداد ساری پایتخت گردشگری ۲۰۲۲ در توصیف این نشان اشاره کرده است: « الهام گیری از نماد میراث طبیعی همچون دماوند ، جنگل های هیرکانی ، آبگیرها و تالابها و دشت های از ویژگی برجسته این لوگو است.» اما آنچه مبرهن است این ادعا به طرز عجیبی ما را به تردید وا میدارد.

امروزه دانش طراحی گرافیک از تفکر طراحی، زبان طراحی و سبک طراحی مشخصی با استراتژی دیزاین بهره می برد. پروژه طراحی یک نشان فرهنگی برای رویداد ملی و بین المللی حساسیت ویژه ای را با خود به همراه دارد. کانسپت مشخصی در طراحی این نشان وجود ندارد و نشانه از بعد ایده محوری عقیم است. آنچه در ساختار بصری این نشانه به وضوح دیده می شود حضور تناقض در زبان فرمی و لحن بصری نشانه تصویری و نشانه نوشتاری می باشد. خط سطح محور در نشانه نوشتاری و خط دور محور در نشان تصویری این تناقض را تشدید می کند.

عنصر دیگر پالت رنگی است که طراح در این نشان به زمینه های فرهنگی، اجتماعی مازندران و گروه هدف بی توجه بوده است. رنگ سیاه نشانه نوشتاری بی ارتباط با بافت مازندران می باشد. در نشانه تصویری نیز طراح از رنگهای اسمارتیسی برای بازنمون کردن هویت این اقلیم و زیست بوم بهره برده است.

همانطور که می دانیم کاربردپذیری یکی از قابلیت مهم در استراتژی دیزاین است. در ارتباط با تایپوگرافی می توان به این نکته مهم اشاره نمود که وجه کاربردپذیری مناسب در طراحی نشانه نوشتاری رعایت نشده است. دو اصل مهم در تایپوگرافی خوانایی و قابلیت خواندن می باشد. برای خوانش نوشتاری با واژه سارک مواجه خواهیم شد.

در تنظیم کرنینگ (فاصله میان حروف) طراح 2022 را به دو بخش 202 و 2 متمایز کرده است. برخورد خشک و ماشینی دو استروک عمودی و افقی در (سا) در کنار ترمینال های عمودی و افقی که مشابهش را در هیچ کجای اقلیم مازندران نمی توان یافت این طراحی را اعجاب انگیز تر نموده است. درباره ساختار طراحی تایپفیس نیز عدم حضور ایده خلاق ارتباطی در نوشتار توجه هر مخاطبی را جلب می کند!

همچنین قابل ذکر است که برای نشان نوشتاری چنین رویداد بین المللی حضور تایپفیس موازی لاتین و طراحی چند زبانه ضروری می باشد.

در طراحی نشان از یونیت نیم دایره استفاده شده است که با چرخش فراز و فرود را تداعی می کند. با نگاهی به چندین نشانه ی دیداری که در تجربه کاربری بیشتر مخاطبان وجود دارد می توان به رابطه هم حضوری و بینامتنی و بیش متنی با این نشان ها پی برد.

امیدوارم اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در چنین موضوع نگران کننده ای هر چه زودتر ورود کنند و این نشان که نمایه از حضور هنر فست فودی در این رویداد فرهنگی می باشد با ارائه فراخوانی معتبر تغییر نماید.

 

مطلب ارسالی از: مسعود محمدزاده (هیئت علمی دانشگاه کمال الملک نوشهر)

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.