زندگی بدون آب / استودیو جوان

«‌مجموعه پوسترهای “زندگی بدون آب” کاری از “استودیو هنری جوان” است که به سفارش سازمان فرهنگی – اجتماعی و ورزشی  شهرداری اصفهان طراحی و تولید شده است.

با توجه به بحران شدید آب در شهرهای مرکزی ایران همچون اصفهان، ارائه تلنگری به شهروندان در خصوص کمبود منابع آبی و ضرورت صرفه جویی در مصرف آن، می‌تواند بسیار موثر باشد.

با عنایت به فراگیر بودن موضوع صرفه جویی در مصرف آب و وجود تبلیغات متعدد مرتبط با آن در رسانه های مختلف، در ارائه این دوره از تبلیغات تلاش شد از بیان جملات کلیشه‌ای پرهیز شده و با بیانی ادبی، صرفا ذوق هنری مخاطبان ترغیب شود تا مایه‌های انگیزشی برای مدیریت مصرف آب، در وجود آنها تقویت گردد.

از این رو بهره گیری از کلماتی که واژه آب، جزء سازنده آنها بوده و بدون آن، خواندن آن کلمات امکان پذیر نیست در دستور کار قرار گرفت. این ایده، در لایه دوم خود، گویای این مفهوم است که بدون آب، زندگی و تمامی امور وابسته به آن، معنی خود را از دست می‌دهد.

در مدل طراحی، به تناسب ایده اولیه، از تکنینک تایپوگرافی و ترکیب آن با تصاویر واقعی بهره گرفته شد؛ لیکن به دلیل عام بودن مخاطبان طرح و ضرورت دریافت سریع محتوا از پیچیدگی خطوط، پرهیز شده و بر ساده نویسی و خوانش سریع کلمه تاکید گردید.»

ایده پردازی و طراحی  توسط: محمد حسن مردانی، رامین صالحی، فاطمه رحیمیان زاده11 thoughts on “زندگی بدون آب / استودیو جوان”

 1. فرم خلاقانه به خودش گرفته ولی همزمان گنگ هم هست.

  مشخص نشده که رسانه انتخابی برای نمایش این تصاویر چیه (بیلبورد یا هر چیز دیگه)
  اما کلمه آب براحتی مشخص نیست که با اون بگراند و رنگ سفید کلمه آب، به دقت زیاد نیاز داره؛ درست همون چیزی که روی رسانه های دیگه خیلی سخت تر قابل ردیابیه!

  به موضوع رسانه قبلش به این شکل فکر شده بود؟

 2. شاید اگر قسمت نوشته آب واضح بود و بخش اول کلمه با تصویر و به صورت گنگ نشان داده میشد، ارتباط بهتری برقرار می شد…

 3. واقعا جالب بود ، اولین بار این ها رو تو یک گروه تلگرامی دیدم و توجهم رو جلب کرد .
  فقط کاش فایل با کیفیتش رو هم برای چاپ قرار می دادید ، سپاس .

 4. بسیار زیبا و شسته رفته و گویا
  بازی های ادبیش با مردن زمین و سیر شدن از زندگی و همه و همه با محو بودن بخش دوم ارتباط ساده و تأثیرگذاری داشت
  واقعا ممنون
  امیدوارم تیم خوبتون پایدار باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.