تایپ فیس کاف / مهدی روندی

دو دسته‌بندی ابتدایی تایپ وجود دارد: متنی و نمایشی. تایپ “متن” طراحی شده است تا در سایز کوچک، قابل خواندن باشد. از ویژگی‌های این‌گونه تایپ‌ها طراحی تمیز، استحکام و سادگی حروف می‌باشد، این نوع طراحی تایپ نسبت به طراحی تایپ‌های نمایشی فضای باز بیشتری دارد.

اما به فونت‌هایی مانند تیتر، جدید، الف، سین و … که معمولا بزرگتر از فونت متن هستند «تایپ‌فیس نمایشی» گفته می‌شود. این فونت‌ها شخصیت متمایزی به چاپ و نمایش عمومی می‌دهند.
این تایپ فیس‌ها را به مدد سایز بزرگ و کاربری آنها در سرتیترها می‌شناسیم.

تایپ فیس‌های نمایشی اغلب طراحی نامتعارف و گریز از مرکز و بی‌ثبات دارند. از ویژگی‌های آنها می‌توان به آراستگی هیجانی و انتزاعی و کشیدگی در استایل و همچنین انعطاف آن‌ها در سیستم‌های مختلف نوشتاری اعم از خطاطی و خوشنویسی، نشانه‌های دست‌نویس و فعالیت‌های مربوط به زیباشناسی مورد استفاده قرار داد.
در تایپ‌فیس‌های نمایشی دسته‌های متعددی از فونت همچون: زوائد حروف، صفحه، سایه روشن و سایه تیره… برای کاهش سریف‌ها متحد شده‌اند.

در طراحی، تنها زمانی که متن تایپ بزرگنمایی شده باشد می‌توان آن را به عنوان سر تیتر استفاده کرد و اگر این اندازه کاهش یا تقلیل یابد نمی‌توان آن را در زمینه متن استفاده کرد.
Walter Tracy نویسنده و طراح معروف تایپ‌فیس، سایز این تایپ ‌فیس‌ها را با اندازه ۱۴ پوینت توضیح می‌دهد.

از ویژگی‌های مهم تایپ‌ نمایشی شخصیتی محکم‌، پرکار، ترکیب‌بندی تاثیر‌گذار و ظاهری شیک است (ویژگی‌های ذکر شده گاهی اوقات تبادل‌پذیر هستند اما این همیشگی نیست).


فونت کاف
جدیدترین‌ محصول تایپ فاوندری (فونت‌ها) یک تایپ‌فیس نمایشی گوشتی و عضلانی است که ریشه در رسم‌الخط ثلث دارد، این سبک از تایپ‌فیس‌ها برای اولین بار توسط مهدی روندی ظاهر و منتشر گردیده است. فونت کاف تعبیر یک روح آزاد از دوایر و زوایای گوشه‌دار و یک جستجوگر پر هیاهو و خیال باف است. این روح به قدری سرکش است که بخاطر این داد و بیدادها یا حالت تهاجمی خود در انظار عمومی هیچ تاسفی نمی‌خورد و این خشونت جزئی از روح آن است.

این تایپ‌فیس به وسیله ارتباط بین فرم‌ها و فرم‌های تقویتی به نحوی پیشرفته شده تایپ‌فیس سین است، مهدی روندی در ارتباط با طراحی این تایپ‌فیس می‌گوید: «تلاش کردم تا روابط بین فرم‌ها را کشف کنم که یک نسبت غریب بین فضاهای سفید و فرم سیاه حروف است، برای رسیدن به این معطوف حرف‌ها را باهم وقف دادم و کلمات را با یک هدف مشترک که همان کیفیت است، هم‌بند‌سازی کردم با این روش طراحی می‌خواهم از درون به بیرون طراحی کنم، سفید را قبل از سیاه استفاده کنم و محدوده خارجی حروف را در یک مستطیل فشرده جای دهم.»

 

پروژه دیگر مهدی روندی در روزرنگ را اینجا ببینید.6 thoughts on “تایپ فیس کاف / مهدی روندی”

 1. قلم “بهمن” حجت رو بر هر چی فونت بولد و بلک تمام کرد…
  اینها به نظرم تکرارِ مکرراته.

  آقای روندی ای کاش با قدرت بروی قلم الف مانور میدادی!!!

  1. فونت بهمن عیناً از روی فونت الف کپی برداری شده است دوست عزیز.
   این موضوع را همگان میدانند.
   آقای روندی چیزی را تکرار نکردند. (دیگران کردن)

 2. ضمن عرض خسته نباشید به طراح محترم؛
  بهتره که سایت روزرنگ ادعاهایی مثل این مورد رو –که هیچ‌جوره قابل اثبات نیست و معلوم هم نیست چجوری نتیجه گرفته شده– از متن خبر حذف کنه:
  «…این سبک از تایپ‌فیس‌ها برای اولین بار توسط مهدی روندی ظاهر و منتشر گردیده است…»

 3. در رابطه با شباهتی که دوستان می فرمایند، کافیست که به انتشار ارائه ی فونت الف در روز رنگ و به تاریخ آن دقت کنند، سپس برای اطمینان از صحت این انتشار به لینک اعلام نتایج مسابقه بین المللی طراحی تایپ گرانشان که در آن (تایپ فیس الف) موفق به دریافت دیپلم و مقام سوم شد، به آدرس: http://www.granshan.com/granshan-competition-winners-2016 مراجعه کنند و متوجه شوند که تاریخ ارائه و انتشار کدامیک از فونت ها اوریجینال است و کدام یک فیک، در مورد شباهت باید بگویم بله بنده به دست خط خود (یعنی فونت الف) شباهت دارم و اینکه کسی از من کپی می کند را بنده نباید پاسخ گو باشم! در مقاله ای کاملا واضح و تصویری کپی از راه حل های خود را در آن فونت توضیح داده ام که هر کس تمایل داشت می تواند ایمیل دهد تا برایشان ارسال کنم. در رابطه با ذکر نظرهای غیر کارشناسانه و تخصصی دوستان را به کسب مبانی سواد و تایپوگرافی ارجاع می دهم تا دیگر یک فونت را حاصل کج کردن نقطه ندانند. لازم به ذکر می دانم که این پاراگراف را برای آخرین بار در این خصوص مینویسم و هیچ تمایلی ندارم دیگر در رابطه با این موضوع صحبتی کنم و تمایلی به حاشیه های اینچنین نداشته و ندارم. دوستانی که پرسیده بودند از کجا می توانند فونت کاف را خریداری کنند در این آدرس : http://fontha.com/product/kaaffont امکان خرید وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.