تایپ فیس کاف / مهدی روندی

دو دسته‌بندی ابتدایی تایپ وجود دارد: متنی و نمایشی. تایپ “متن” طراحی شده است تا در سایز کوچک، قابل خواندن باشد. از ویژگی‌های این‌گونه تایپ‌ها طراحی تمیز، استحکام و سادگی حروف می‌باشد، این نوع طراحی تایپ نسبت به طراحی تایپ‌های نمایشی فضای باز بیشتری دارد.

اما به فونت‌هایی مانند تیتر، جدید، الف، سین و … که معمولا بزرگتر از فونت متن هستند «تایپ‌فیس نمایشی» گفته می‌شود. این فونت‌ها شخصیت متمایزی به چاپ و نمایش عمومی می‌دهند.
این تایپ فیس‌ها را به مدد سایز بزرگ و کاربری آنها در سرتیترها می‌شناسیم.

تایپ فیس‌های نمایشی اغلب طراحی نامتعارف و گریز از مرکز و بی‌ثبات دارند. از ویژگی‌های آنها می‌توان به آراستگی هیجانی و انتزاعی و کشیدگی در استایل و همچنین انعطاف آن‌ها در سیستم‌های مختلف نوشتاری اعم از خطاطی و خوشنویسی، نشانه‌های دست‌نویس و فعالیت‌های مربوط به زیباشناسی مورد استفاده قرار داد.
در تایپ‌فیس‌های نمایشی دسته‌های متعددی از فونت همچون: زوائد حروف، صفحه، سایه روشن و سایه تیره… برای کاهش سریف‌ها متحد شده‌اند.

در طراحی، تنها زمانی که متن تایپ بزرگنمایی شده باشد می‌توان آن را به عنوان سر تیتر استفاده کرد و اگر این اندازه کاهش یا تقلیل یابد نمی‌توان آن را در زمینه متن استفاده کرد.
Walter Tracy نویسنده و طراح معروف تایپ‌فیس، سایز این تایپ ‌فیس‌ها را با اندازه ۱۴ پوینت توضیح می‌دهد.

از ویژگی‌های مهم تایپ‌ نمایشی شخصیتی محکم‌، پرکار، ترکیب‌بندی تاثیر‌گذار و ظاهری شیک است (ویژگی‌های ذکر شده گاهی اوقات تبادل‌پذیر هستند اما این همیشگی نیست).


فونت کاف
جدیدترین‌ محصول تایپ فاوندری (فونت‌ها) یک تایپ‌فیس نمایشی گوشتی و عضلانی است که ریشه در رسم‌الخط ثلث دارد، این سبک از تایپ‌فیس‌ها برای اولین بار توسط مهدی روندی ظاهر و منتشر گردیده است. فونت کاف تعبیر یک روح آزاد از دوایر و زوایای گوشه‌دار و یک جستجوگر پر هیاهو و خیال باف است. این روح به قدری سرکش است که بخاطر این داد و بیدادها یا حالت تهاجمی خود در انظار عمومی هیچ تاسفی نمی‌خورد و این خشونت جزئی از روح آن است.

این تایپ‌فیس به وسیله ارتباط بین فرم‌ها و فرم‌های تقویتی به نحوی پیشرفته شده تایپ‌فیس سین است، مهدی روندی در ارتباط با طراحی این تایپ‌فیس می‌گوید: «تلاش کردم تا روابط بین فرم‌ها را کشف کنم که یک نسبت غریب بین فضاهای سفید و فرم سیاه حروف است، برای رسیدن به این معطوف حرف‌ها را باهم وقف دادم و کلمات را با یک هدف مشترک که همان کیفیت است، هم‌بند‌سازی کردم با این روش طراحی می‌خواهم از درون به بیرون طراحی کنم، سفید را قبل از سیاه استفاده کنم و محدوده خارجی حروف را در یک مستطیل فشرده جای دهم.»

 

پروژه دیگر مهدی روندی در روزرنگ را اینجا ببینید.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
چاپ اثری از آیت نادری روی جلد مجله بین المللی فکوچین