گران ترین NFT
گران ترین NFT

راز شگفت انگیز گران ترین NFT؛ نقش تجارت شستشو در فروش گران ترین NFT

گران‌ترین NFT بازار در یک چشم به هم زدن به قیمت 532 میلیون دلار به فروش رفت! توکن‌‌های غیر قابل معاوضه (NFTs) با وجود محبوبیت بسیار، ریسک پذیری بالایی دارند. هم چنین آنها بدلیل اینکه دارایی‌های دیجیتالی جدید هستند، گاهی کنترل کردن و زیر نظر داشتن آنها کار سختی است. اما با این وجود، کلکسیونرها همچنان مشغول خریداری توکن‌ها هستند.

تا چندی پیش گران‌ترین توکن متعلق به اثری از  Beeple بود که به قیمت 69 میلیون دلار فروخته شد. اما هفته گذشته CryptoPunk ،یکی از اولین و شناخته شده‌ترین پروژه‌‌های حوزه NFT، را به قیمت 124457 اتر  (ETH) رقمی معادل 532 میلیون دلار فروخت. پرداخت چنین مبلغ چشمگیری برای شکستن رکوردهای قبلی منطقی بنظر می‌رسد ولی این طور بنظر رسید که صرفا یک معامله معمولی انجام شده است.

نقش تجارت شستشو در فروش گران‌ترین NFT

از آنجا که فروشنده و خریدار  CryptoPunk # 9998 یک نفر بودند؛ این معامله تجارت شستشو (Wash trading) در نظر گرفته شد. در این سبک خرید و فروش، قیمت‌ها به طور مصنوعی بالا رفته و بازار فریب می‌خورد که ارزش هر کالا از آنچه به نظر می‌رسد بیش‌تر است.

سرمایه فروش گران‌ترین NFT از راه وام فلش (flash loan) تامین شد. وام فلش روشی رایج در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که به کمک آن کاربران می‌توانند تنها طی یک تراکنش، وام دریافت کنند. روند این نوع وام گیری به زبان ساده این گونه است: فردی وام قرض می‌کند، معامله‌ای انجام می‌دهد و در پایان، وام بعلاوه هزینه کارمزد آن را برمی‌گرداند. در انتها، بلاک چین (blockchain) صحت روند این عملکرد را بررسی می‌کند و اگر مبلغ وام بازپرداخت نشده باشد، کل تراکنش معکوس و مبلغ وام به حساب فرد وام دهنده برگردانده می‌شود.

هدف وام فلش سود رسانی و تامین سرمایه است، اما در اکثر مواقع افراد با هدف پولشویی و فریب کاری سراغ آن می‌روند.

هدف از خرید CryptoPunk # 9998 نیز همین بود. فروشنده توکن هایش را به حساب ناشناس دیگری که در واقع متعلق به شخص خودش بود فروخت. سپس بلافاصله مبلغی که از وام فلش قرض گرفته بود (124457 اتر) را پس داد و وام‌ها را پرداخت کرد. مالک فرضی جدید نیز توکن‌هایش را دوباره برای فروش در بازار قرار داد و از آنجا که سری قبل این توکن‌ها با مبلغ بالا خریداری شده بودند، این بار مشتریان برای خرید مجدد آن باید مبالغ بالاتری را پیشنهاد می‌دادند.

افزایش قیمت توکن CryptoPunk

Larva Labs استودیوی سازنده توکن CryptoPunk بلافاصله از این پولشویی پرده برداشت و این معامله که به گران‌ترین NFT  معروف است را نقض کرد. هم چنین در توییتی اظهار کرد: «این معامله به کمک وام فلش انجام شده است. شخصی با پول وامی که قرض کرده بود تمامی Punk‌ها را یکجا برای خودش ولی با یک حساب جعلی خریداری کرده و سپس به سرعت پول قرض شده را باز پرداخت کرد. تمامی این مراحل طی یک تراکنش انجام شده است.»

هویت شخصی که پشت پرده این معامله بود ناشناخته ماند، اما با این همه، هیچ سودی از فروش توکن‌ها نصیب او نشد. او حتی مجبور به پرداخت مبلغی حدود 800 دلار برای کارمزدهای معاملاتی وام فلش شد.

در هر صورت، بعد از گذشت این اتفاق ارزش توکن CryptoPunk افزایش یافت و در حال حاضر رقمی حدود 1 میلیارد دلار ارزش گذاری شده است. این توکن در حال حاضر گران‌ترین NFT به حساب می‌آید.

منبع: TAXIمریم پوررحیمی
مترجم و عضو تیم روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.