انیمیشن کمک

به سادگی کمک کردن

انیمیشن « کمک» جایزه بهترین انیمیشن جشنواره فیلم زنان هرات2014، کاندیدای بهترین انیمیشن جشنواره نسیم شرقی کانادا2013 و در جشنواره court metrange 2014 فرانسه حضور داشته است.

این موضوع بی ارتباط با صحنه غرق شدن یک دانشجو در شهر و در برابر چشم شهروندان در یکی از شهرهای ایران نیست. شاید برای هر کدام از ما شرایطی پیش آید که بین کمک کردن و نگاه کردن قرار بگیریم و برای تصمیم در این لحظه حساس فقط یک ثانیه فرصت داشته باشیم، یا جان انسانی را نجات دهیم یا جان دادن او را نظاره گر باشیم.

« داستانی که این انیمیشن به آن می پردازد نه تنها یکی از معضلات فکری خودم، بلکه به یکی از رفتارهای بد من تبدیل شده بود. من هم مانند بسیاری از مردم در مواجهه با اتفاقات شیرین، عجیب، ترسناک و حوادث تنها به ثبت آن حادثه اکتفا می کردم.

این انیمیشن، داستان یک لحظه از زندگی من و سایر مردم در شعاع حضور امکانات رسانه ای جدید است. زندگی روزمره، روابط اجتماعی، و نحوه برخورد با اتفاقات در شعاع حضور امکانات رسانه ای جدید و شبکه های اجتماعی به سرعت در حال تغییر است و شکل جدیدی از رفتارهای انسانی بر پایه انفعال در حال شکل گیری است.

این روزها بسیاری از مردم همچون عکاس خبری که تنها از ماجرای در حال رخداد عکس می گیرد و دخالتی در روند ماجرا نمی کند، در مواجهه با یک اتفاق دوربین هایشان را به دست می گیرند و از مقام فاعلی در میان گود به گزارشگری منفعل در بیرون از گود تبدیل می شوند.

این انیمیشن به سبک 2D است و سه ماه تولید آن زمان برده. برای رسیدن به بیشترین میزان طنز در کمترین زمان ممکن، شاخص های کاریکاتور در فرم، روایت و شخصیت پردازی رعایت شده است.

استفاده از عنصر تکرار در فرم کاراکترها و خانه ها منجر به یک شکل شدن فضای کار شده است. این یک شکلی علاوه بر ایجاد فضای طنز از تعدد عناصر ممکن در صحنه می کاهد و توجه بیننده را تنها به نقاط مهم در صحنه و در نتیجه داستان معطوف می کند.

از ابتدای تولید انیمیشن، انتشار آن از طریق شبکه های اجتماعی در ذهنم بود. بنابراین سعی کردم در کوتاهترین زمان، تاثیرگذارترین روایت را انتخاب کنم.

خوشبختانه استقبال زیادی از این اثر در فضای مجازی شده به گونه ای که چندین هزار بار در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف حتی توسط ملیت های گوناگون به اشتراک گذاشته و دیده شده است.»

« مهناز یزدانی» فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد انیمیشن، کاریکاتوریست، فیلمنامه‌نویس، انیماتور و کارگردان انیمیشن است. او فعالیت در زمینه انیمیشن را به عنوان انیماتور از سال81 شروع کرده و از سال 83 در کنار انیمه به فیلمنامه‌نویسی برای فیلم‌های‌ کوتاه و سریال‌های انیمیشن پرداخته است. او کارگردانی فیلم‌های کوتاه انیمیشن کوناگونی را در کارنامه کاری خود دارد.

انیمیشن کمک

انیمیشن کمک انیمیشن کمک انیمیشن کمک کردن انیمیشن کمک کردن


 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.