برگزیدگان سیزدهمین دوره اسماء الحسنی

« ما به برکت اسماءالله به حضرت حق تقرب می جوییم و با کشف زیبایی شناسی نام های خداوند تبارک و تعالی، از باطل می گریزیم و به حق متصل می شویم و به قدر فهم و عقل و شهودمان، تفکر را تجربه می کنیم.» بیانیه هیئت داوران سیزدهمین نمایشگاه اسماء الحسنی با این جملات آغاز می شوند. رقابتی که با آغاز ماه رمضان در خانه هنرمندان برگزیدگان خود را شناخت و نمایش آثار منتخب در نگارخانه ممیز همچنان ادامه دارد.

بیانیه هیئت داوران در بخش هایی از خود به ذوق و شوق نسل های جدید برای ورود به این عرصه و تلاش گرافیست های جوان برای رسیدن به فرم های بدیع اشاره و ضعف نظام آموزشی را از موانع و کاستی های گرافیک این روزها برمی شمرد:« در عموم رشته های هنری عموماً و در گرافیک – خصوصاً- می بینیم که نظام آموزشی آن پویایی و شادابی لازم را برای فعالیت هنری فاقد است .

هنوز هم زیبای شناسی کامپیوتری و امکانات فراوان و توانایی های دیجیتالی مانع از سیر و سلوک هنری اند و مثل حجابی ضخیم کشف و خلاقیت هنری رامانع می شوند. کار هنری محتاج پژوهش است و از طریق مطالعه و تمرین و مرور آثار گذشتگان می توان معنی کلمات را فهمید و مابه ازای گرافیکی اش را کشف کرد . ضعف پژوهش و تالیف کماکان به چشم می آیند و بارقه های امیدوار کننده نیز خیلی زود همرنگ جماعت می شوند و دست از تلاش بر می دارند. هنر پیوندی ناگسستنی با فردیت خلاق هنرمند دارد .

نظام آموزشی ، رسانه ها ، دنیای مجازی و اقتضائات بازار دست به دست هم داده اند تا فردیت را از بین ببرند و الگوهای ثابت و بی رمقی را نشر دهند . ما گرفتار پدیده پارادکسیکالی هستیم به عنوان “فردیت خلاق منتشر”. هر کدام از نمایشگاه های هنری زنگی هشدار دهنده را به صدا در می آورد تا هر چه زودتر ضرورت فردیت قوام یافته را دریابیم.»
هیئت داوران این دوره نمایشگاه پوستر حروف نگاری اسماء الحسنی سید علی میرفتاح، کورش پارسانژاد و محمد صابر شیخ رضایی بودند. آثار برگزیده را در ادامه خواهید دید.

محمد ربیعی ( برگزیده)
علی مدیری ( برگزیده)
بهرام میرزایی ( برگزیده)
حمید قربان پور ( تقدیر)
حسین بهرامی ( تقدیر)
زين العابدين جوی ( تقدیر)
حمید قربان پور ( تقدیر)
محمد حسین مویدی ( تقدیر)
منصوره سادات موحد ابطحی ( تقدیر)
 1. متاسفانه، متاسفانه و بازهم متاسفانه باید گفت
  آثار “تقدیری” باید “برگزیده” می شد ( به غیر از 2 اثر)
  آثار”برگزیده” هم حتی شایستگی ورود به نمایشگاه رو نداشت
  آیا اینطور نیست؟!
  این نشان از ضعف شدید جشنواره و عدم شناخت و درک از حروف هیئت داوران هستش
  و شاید بتوان گفت آثاری که برای نمایشگاه انتخاب نشدن بهتر بوده است.

 2. آقا انصافا اون پوستر ودود و ایضا پوسنر هو الله القادر المتعال جنبه زیبایی شناختی داره ؟!
  نه ، مرگ من داره ؟

 3. الان من مي ترسم نظر مخالف بذارم، انجمن حمايت از حقوق برگزيدگان و كمپين حفاظت از منافع داوران بيان اعتراض كنن كه فلان و بيسار.
  آقا اين چيه انتخاب كرديد ?
  خيلي كارهاي بهتري در نمايشگاه بود

  1. واقعا کم داشتن دندونه رو که کلمه ی بسم رو تبدیل به یک چیز دیگه میکنه هیئت انتخاب کننده ی آثار ندیدند ؟؟؟
   یا دیدند و به راحتی ازش گذشتند و لابد فکر کردند که همه به خاطر دیدن بسم الله برای هزاران بار و هر روز اون بسم بدون دندونه رو حتما بسم میخونند و بی خیال
   من با گروهی که به نمایشگاه رفته بودم همه این اشتباه رو و شاید کلاه گذاشتن سر دیگران رو دیدند
   یا اون کاری که با سنگ انجام شده بود دیگه بدتر
   برام عجیبه چرا هر روز اینقدر بدتر از دیروز
   تقدیر از یک اشتباه اونم تو زمینه ی حروف فارسی یک کار بسیار اشتباه و غیر قابل جبران تو حیطه ی تایپوگرافی فارسی هست که متاسفانه این روزها به خاطر بی توجهی برخی مسئولین اتفاق می افته

 4. همه ی کار ها یه طرف
  اثر آقای بهرام میرزایی ( برگزیده) و محمد حسین مویدی ( تقدیر) و خانم منصوره سادات موحد ابطحی ( تقدیر) یه طرف دیگه…
  خوشمان امد

 5. اثر تولید شده با سنگ، یک حرف اضافه داره و ایده کاملا تکراری هست!
  اثر بسم الله کوفی بنایی هم یک دندانه کم دارد.

 6. جشنواره ای خصوصی، دوسداشته به هرکس که دلش می خواهد جایزه و تقدیر دهد.جای اعتراض و گلایه ای ندارد برای دوستان. می توان در اینجور جشنواره ها شرکت نکرد اگر داورها و شیوه جایزه دادن را قبول ندارید

 7. متاسفانه هر ٣ كار برگزيده به لحاظ خوانايى و نوشتارى غلط هستن اين نشانه عدم آگاهى و شناخت آنان از اين موضوع هست..
  و متن بياينه دبير و هيئت داوران با انتخاب آثار اختلاف شديد دارد.
  در واقع حرف با عمل انجام شده همخوانى ندارد.

 8. به نظر الاحقر گرافیک پوستر محمد ربیعی باید اول میشد. ایده و اجراش حداقل نو هست (گرچه به ترکیب بندی ش ایراد وارده) . تلفیق دو کلمه که یکی دیده میشن. پوستر آقای مدیری حداکثر باید تقدیر میشد (البته با ارفاق) ایده ش خوبه اما اجرا و ترکیب بندی خیر. پوستر خانم ابطحی شایستۀ برنده شدن جایزه دوم بود ؛ رنگ و ترکیب بندی و ایده و اجرا خوبه و زحمت زیادی هم کشیدن. شاید تنها ایرادش این باشه که برای مخاطبین کودک و نوجوان مناسب تره نه این نمایشگاه. کار آقای قربان پور پوستر زیبا و خوبیه اما ایرادش خشن و فانتزی بودن حروفه که نسبتی با موضوع اسماء الحسنی نداره. پوستر سبز رنگ ایشون بهتره. داوران مشخص نکردند که برای کدوم اثر از طراح تقدیر شده. کار حسین بهرامی بازی با فرمه که البته تقدیر از ایشون حقشه . ایدۀ پوستر آقای مویدی هم خوبه وهمینطور اجراش اما سطح ش تو این مجموعه نمی تونه برگزیده اول و دوم و سوم باشه. پوستر بهرام میرزایی می تونست برگزیدۀ سوم باشه . معلوم نیس چرا هیئت داوران رتبه های اول و دوم و سوم تو این دوره مشخص نکردن! چون سطح آثار برگزیده و اختلاف شون اونقدر هست که نمی شه گفت با هم برابرن.

 9. منم با ان حرف موافقم که آثاری که برای نمایشگاه انتخاب نشدن بهتر بوده (لااقل خیلی هاشون)، لذا یه پیشنهاد دارم که تقاضا می کنم روز رنگ به سمع و نظررئیس و یا دبیر نمایشگاه برسونه:
  آثاری رو که پذیرفته نشدن توی صفحۀ اینستاگرام نمایشگاه منتشر کنن تا ببینن کارای مردود چندتا امتیاز میگیرن. این یه تجربه س برای نمایشگاه هایی که سلیقه ای کارای رسیده رو حذف می کنن نه تکنیکی و فنی. اگه فکر می کنن کارشون درسته این کارو انجام بدن.

 10. دوستان حرف سین در اثری که گفتید دندونه کم نداره.کله بسم در کوفی بنایی به این شکل هم نوشته میشه و حرف سین خونده میشه

 11. به نظر بنده آثار امسال جدا از ایرادات فنی …نسبت به سال قبل از خلاقیت بهتری بهره برده اند …کار آقای ربیعی به نظر بنده یه ایده جدید و خلاقانه بوده و من این کار رو شایسته حضور در این مرحله میدانم…

 12. اثر جناب ربیعی هم ایده خلاق،متفاوت و نویی داره و هم اجرایی متفاوت با رنگ بندی خوب،متناسب و جذابی هم دارن.استحقاق رتبه اول رو داشتن ایشون

 13. با توجه به ظرفیت تصویری اسمائ الحسنی » مجریان این جشنواره باید برای ماهیت برگزاری
  آن فکر دیگری بکنند و مثلاهرسال برای ایجاد رقابت سالمتر و هدایت طراحان به سمت وسوی
  مفاهیم تصویری فاخرتر و ایده ها ومضامین ناب تر از لفظ جلاله , به گونه ی ” موضوعی” برگزار شود
  وگرنه همچنان شاهد تکرار مکررات خواهیم بود ……..

 14. سلام سلام سلام
  ای کاش که برگزار کننده های این جشنواره بخوانند
  اگه هر یکی از دوستای گرافیست یه بررسی روی آثار سالهای گذشته کنند حتما متوجه میشن که متاسفانه آثار افت شدید کرده
  فکر میکنم داوری شاید مشکلی نداشته باشه ، بالاخره مجبورند از آثار ارسالی انتخاب کنند دیگه
  سالهای گذشته پوسترهایی دیدیم که آدم رو مبهوت میکرد و من فکر میکردم واقعا چجوری همچین ایده ای به ذهن طراح رسیده بوده
  حتما که لطف خدا بوده به طراحان اون پوستر ها و حتما لیاقت و تلاش خودشون
  ای کاش برای ارتقا جشنواره کاری کنند
  پیشنهاد دوستان هم خوب بود که خواستن همه آثار ارسالی یه جوری قابل نمایش باشه برا همه تا شبهه ای نباشه و رضایت بیشتری داشته باشند دوستان
  ضمنا به نظر من اثر آقای بهرام میرزایی واقعا زیبا بود و ذهن پویایی دارند که با این فرم زیبا رسیدند(بی نظیر بود)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.