سفر به هلند

آیا تابه‌حال با عکس‌های یک عکاس، به یک شهر دیگر سفر کرده‌اید؟
یا با نوشته‌های یک نویسنده، در تک‌تک تجربه‌های جدید او از سفر، شریک شده‌اید؟
یا تاکنون روایتی دلچسب از خاطرات یک سفر هیجان‌انگیز شما را به دنیایی خیال برده‌است؟
در پروژه‌ی این هفته‌ی روزرنگ، مریم سیادت، به سبک یک تصویرساز، شما را با خودش راهی سفر به هلند می‌کند.

تصویرسازی یک سفر

با سفرنامه‌ها می توان بدون تهیه‌ی بلیط و بستن چمدان، راهی شد. می‌توانید دلتان را به هر سمتی که دوست دارید روانه کرده و بخوانید، تجربه کنید، ببینید و لذت ببرید. جزئیات سفرنامه‌ها مخصوصا اگربه خوبی بیان شوند، می‌توانند شما را با جزئیات فرهنگ یک منطقه آشنا کنند. نگاه‌ها، وسایل، زبان، پوشش و… همه جزئیات کوچکی هستند که اگر به خوبی بیان شوند، می‌توانند برای مخاطب بسیار دل‌نشین و جذاب باشند. جزئیاتی که کمتر در کتابهای جغرافیا و تاریخی یافت می‌شوند. مریم در ایده‌ای جدید، با هنر تصویرسازی، سفرش به هلند را تصویرسازی کرده است:

« در بین عکسهای سفرم عکسی از یک عتیقه فروشی در آمستردام نظرم را جلب کرد (البته این عکس را به منظور رفرنس برای طراحی از وسایل قدیمی ریز و درشتی که در آن مغازه بود گرفته بودم)، در این بین یاد برخورد فروشنده افتادم و داستانی کوتاه در ذهنم شکل گرفت. شروع به طراحی از کل آن عتیقه فروشی کردم و بعد از پایان یافتن تصویرسازی نتیجه برایم خوشایند و جذاب بود. بعد از آن تصویرسازی‌ها را ادامه دادم که نتیجه آن، مجموعه زیر می‌باشد.»

مجموعه سفربه‌هلند، یک سفرنامه تصویری است که در آن، تجربه‌های شخصی و تخیلات هنرمند به همراه متن به مخاطب ارائه می‌شود. او که تنها برای یک تصویرسازی سراغ عکسهای سفرش می‌رود، ایده‌ی این سفرنامه به ذهنش می‌رسد.

«عکسهایی که در سفر گرفتم اولین گام برای شروع این مجموعه بود،در مرحله بعدی با استفاده از طراحی و تصویرسازی‌های خطی که مربوط به استایل شخصی من هست (درست مانند کارهای گذشته‌ام) شروع به طراحی از روی اطلاعات و عکسهای شخصی ام کردم.»

عادت خاطره‌نویسی، منبع الهام‌بخش هنرمند برای این پروژه بود. او هم‌چنین استفاده از خاطرات و داستان‌های واقعی در زندگی روزمره و تلفیق آنها با تفکر و تخیل را یک راه جذاب برای بیان تصویری آنچه در ذهنش گذشته، می‌داند.

«بزرگترین چالش این مجموعه برای من انتخاب پالت رنگی بود، باید پالتی را انتخاب می‌کردم که از طرفی به نوع ادبیات متن لطمه وارد نکند و از سمتی از خشکی متن بکاهد.»

سفر به هلند

سفر به هلند سفر به هلند-مریم سیادت سفر و ماجراجویی سفر به سرزمین گل‌ها سفر و سفرنامهمریم سیادت
طراح و تصویرگر

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.