رونمایی از نسخه دیجیتال Earth2, استفاده از تکنولوژی برای پیش بینی تغییرات آب و هوایی زمین

کنفرانس سالانه GTC، توسعه دهندگان در سطح جهانی را گردهم آورده و با تمرکز بر هوش مصنوعی، گرافیک کامپیوتری، یادگیری ماشینی و موضوعات روز، پیشرفت ها و ابداعات جدید در این حوزه ها را معرفی می کند. این کنفرانس امسال با حضور بیش از ۲۰۰هزار نفر شرکت‌‌کننده برگزار شد. و «جن‌‌سن هوآنگ» مدیرعامل شرکت انویدیا میزبان جدیدترین کنفرانس سالانه GTC بود.

انویدیا به تازگی شرکت بزرگ ARM را خریداری کرد، و در این خرید ناکام ماند. با این وجود، جن سن هوآنگ، در این کنفرانس حرفهای جالبی برای شرکت کنندگان داشت و با وجود شکست اخیر بسیار با آرامش و قدرتمند ظاهر شد. مهمترین خبر انویدیا طرح Earth ۲ بود. این سیستم شبیه سازی همتای دیجیتالی سیاره ما است که در کنار قابلیت شبیه‌‌سازی فوق کامپیوتری OmniVerse امکان پیش‌‌بینی تغییرات آب‌‌وهوایی زمین را به دانشمندان می‌دهد. این سیستم شبیه سازی به بهترین تکنولوژی های دنیا شبیه به واحد پردازش گرافیکی یا GPU جدید انویدیا به نام Hopper و واحد پردازش مرکزی تازه‌‌وارد آن یعنی‌Grade نیاز دارد. هوآنگ در این کنفرانس به سوالاتی درباره تداوم بحران کمبود تراشه، امکان سرمایه‌‌گذاری در راه‌‌اندازی کارخانه‌ها، رقابت با شرکت‌های رقیب و برنامه‌های انویدیا بعد از شکست در خرید شرکت  ARM، پاسخ داد. درآمد این شرکت در فصل چهارم سال گذشته به ۶۴/ ۷ میلیارد دلار رسیده که نسبت به یک سال قبل، رشد ۵۳ درصدی داشته است.

بخش‌های مختلف گیمینگ، دیتاسنتر و پلتفرم‌‌های بازار شبیه‌‌سازی حرفه‌‌ای، هر کدام رکورد جدیدی را در میزان تولید درآمد ثبت کرده‌‌اند. هوآنگ همچنین بر ادامه برنامه انویدیا برای ورود به بازار خودروهای خودران تاکید کرد و گفت این پروژه کمی بیشتر از آنچه پیش‌‌بینی می‌شد زمان برده‌است.

جن سن هوآنگ در جواب سوالات خبرنگار مجله آنلاین VentureBeat  در مورد نگرانی هایش نسبت به ذخایر تراشه و تورم و چشم انداز انویدیا با توجه به اتفاقات اخیر و اقتصاد جهانی گفت:

«نگرانی‌‌های زیادی وجود دارد. هرج‌‌ومرج زیادی در جهان امروز وجود دارد. من باید این واقعیت را بگویم که انویدیا در دو سال گذشته سریع‌‌تر از ۱۰ سال اخیر، حرکت کرده و جلو رفته است. شاید یک شرکت دیجیتال خوب و مرفه باشیم. شاید به خوبی از پس دورکاری و همکاری در سرتاسر جهان برآمده باشیم. ممکن است با دادن اختیار به کارمندان‌‌مان برای انتخاب مدل و زمان‌‌بندی کاری، واقعا به شکلی بهتر و کارآمدتر کار کنیم و رضایت شغلی بیشتری برای همکاران‌‌مان فراهم آورده باشیم. اما این واقعیت دارد که شرایط موجود ما را در فشار گذاشته است تا انرژی بیشتری برای کارها‌‌ی‌‌مان بگذاریم. به عنوان مثال، کار روی پلتفرم OmniVerse  در دو سال گذشته کمی کندتر پیش رفته است. به جای آنکه بتوانیم به آزمایشگاه‌های‌مان برویم و روی روبات‌‌های‌مان کار کنیم، یا به خیابان‌‌ها برویم و خودروهای‌‌مان را آزمایش کنیم، ناچار بودیم همه اینها را در دنیای مجازی آزمایش کنیم. می‌توانستیم میلیون‌ها خودروی دیجیتال داشته باشیم، نه فقط یک ناوگان صد تایی.»

جن سن هوآنگ با وجود شکست اخیر و ناکامی در خرید ARM بسیار با آرامش و قدرتمند ظاهر شد.
جن سن هوآنگ با وجود شکست اخیر و ناکامی در خرید ARM بسیار با آرامش و قدرتمند ظاهر شد.

جن سن هوآنگ هم چنین در مورد ذخایر تراشه‌ها گفت:

« در لحظه‌‌ای که درگیر این چالش شدیم، تقاضا برای تراشه‌های ما زیاد بود و این تقاضا همچنان زیاد باقی مانده است. ما این چالش را در زنجیره تامین هم تجربه کردیم. نخستین کاری که کردیم این بود که تنوع و فراوانی ایجاد کنیم که نخستین اصول ما برای مقاومت است. متوجه شدیم که در ادامه باید مقاوم‌‌تر باشیم. در دو سال گذشته سعی کردیم تنوع محصولات و کیفیت آنها را بهبود ببخشیم تا بتوانیم با شرکای‌‌مان همکاری بهتری داشته باشیم. در دو سال گذشته زنجیره تامین و تولید را تا حدود چهار برابر توسعه دادیم. این همان موضوعی است که باعث رشد انویدیا در این دو سال شده. امسال انتظار داریم این نرخ رشد، بیشتر هم بشود. وقتی با معضل و چالشی بزرگ مواجه می‌‌شوی، باید به عقب برگردی و سراغ اصول اولیه را بگیری.»

او هم چنین در مورد پروژه Earth ۲ و کارآیی و عملی بودن ایده در مورد تغییرات آب و هوایی این چنین گفت:

«اتفاق‌‌های زیادی در ۱۰ سال گذشته افتاده است که این امکان را به ما داد تا درباره انجام این کار فکر کنیم. همان‌طور که انتظار داشتم، سرعت پردازش تراشه‌ها با روند بسیار سریعی رشد می‌‌کند؛ برخلاف قانون مور که نشان می‌دهد سرعت تراشه‌ها در ۱۰ سال، صد برابر می‌شود؛ این سرعت تا میلیون برابر هم می‌‌رسد. نخستین کاری که انجام دادیم شتاب بخشیدن به پردازش موازی در نرم‌‌افزارها بوده است. اگر نرم‌‌افزارها با سرعت پردازش تراشه‌ها هماهنگ بشوند، می‌توان سیستمی مبتنی بر چندین GPU یا حتی یک دیتاسنتر بنا کرد. یکی از دلایل همکاری ما با شرکت Mellanox (تامین‌‌کننده محصولات شبکه کامپیوتری) همین کار بود تا امکان هماهنگی نه تنها در عملکرد تراشه‌ها، بلکه در سطح گره‌ها و دیتاسنترها را هم داشته باشیم. این کار امکان افزایش سرعت تراشه‌ها تا ۲۰برابر، ۱۰۰ برابر یا حتی هزار برابر را هم فراهم می‌‌کند. اتفاق دیگر امکانی است که باعث ابداع و ترویج هوش مصنوعی می‌شود. الگوریتم هوش مصنوعی که به دنبال فعالیت‌‌های تحقیقاتی و آزمایشگاهی انویدیا ابداع شده و می‌تواند عملکردی تقریبا فراجهانی داشته باشد. یک سیستم هوش مصنوعی که می‌تواند فیزیک را یاد بگیرد و سپس بازگردد و قوانین آن را پیش‌‌بینی کند. دستگاه‌های موبایل همچنان محبوبیت دارند و به همین دلیل بازار آنها بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. از طرفی فرصت‌‌های دیگری در هوش مصنوعی و رایانش لبه وجود دارد که باعث می‌شود فرآیند توسعه نرم‌‌افزار، انقلابی‌‌تر بشود. در حال حاضر فقط قله کوه یخ مشخص است، اما باید منتظر یک کوه یخ بزرگ باشیم. در حال حاضر می‌توانید ببینید که میزان استفاده ما از تراشه‌های شرکت ARM دو برابر شده است. تراشه‌های روباتیک ARM حالا محصولاتی مهم و جذاب هستند. ما می‌خواهیم یک CPU بسیار متفاوتی از آنچه در حال حاضر موجود هست، تولید کنیم که بتواند پاسخگوی مشکلات جدیدتر باشد و به خصوص در دنیای آینده که در تصرف هوش مصنوعی خواهد بود، به قدر کافی مفید واقع شود. ابداع تکنولوژیک ما به کمک محصولات ARM سرعت بسیار بیشتری می‌گیرد.»

منبع:donya-e-eqtesad

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.