سمپه
سمپه

درگذشت سمپه، کارتونیست بزرگ فرانسوی

ژان ژاک سمپه Jean-Jacques Sempé‎ کارتونیست بزرگ و سرشناس فرانسوی درسن 89 سالگی درگذشت. سمپه که طراح و جامعه‌شناس بود را با شخصیت نیکولاس کوچولو می‌شناسیم. او هم‌چنین یکی از طراحان جلد مجله نیویورکر بود.

سمپه، خالق نیکولاس کوچولو

سمپه، در سنین نوجوانی، کارش را در چارچوب کمیک در فرانسه آغاز کرد. طرح‌های تک‌تصویری و داستان‌های کمیک او با شخصیت‌هایی که اغلب صحبت نمی‌کنند، و در عین حال داستانی غنی را نقل می‌کنند، به آرامی او را در سطح بین‌المللی مطرح کرد. سمپه با وجود سن کم توانست جایزه هنرمندان آماتور و جوان را از آن خود کند.

آشنایی ژان سمپه با رنه گوسینی -اسطوره کاریکاتور- سبب خلق شخصیت نیکولاس کوچولو شد. او اغلب در قالب نیکولاس، خاطرات کودکی‌اش را به تصویر می کشید. این مجموعه تاکنون به 30 زبان در دنیا ترجمه شده‌است. کتابهای نیکولاس کوچولو از پرفروش‌ترین کتابهای دنیاست و یک مجموعه کارتون با اقتباس از آن تولید شده‌است.

صدها اثر این کارتونیست فرانسوی تاکنون بر روی جلد مجله نیویورکر چاپ شده‌است. تصاویر پوسترهایش به دلیل اینکه از جایی دور یا بلند کشیده می‌شدند و جزئیات جالب توجهی از شهرها و روستاها داشتند، مشهور بودند.

سمپه
نمونه طراحی‌های سمپه برای جلد مجله نیویورکر
سمپه
نمونه طراحی‌های سمپه
سمپه
داستان‌های با شخصیت‌های صامت، ویژگی اصلی آثار سمپه

سمپه چند روز پیش از آنکه تولد 90 سالگی اش را در کنار خانواده جشن بگیرد، درگذشت.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.