تولد جوجه ها، ساده و کودکانه

تولد جوجه‌ها، ساده و کودکانه

کافیست از روزمره کمی پا فراتر بگذارید. گاهی نگاهی به آسمان بیاندازید و یا در اطرافتان با تمام وجود به دنبال شگفتی باشید. حتی دانه‌ی نیم سانتی در دل خاک که مشغول ریشه دادن و رشد است، می تواند یک نشانه باشد. وقتی کودکان برای دیدن این زیبایی ها تشویق شوند، می توانند از ظاهر فراتر رفته و تفکر در سطح عمیق‌تری را تجربه کنند.

در پروژه‌ی این هفته ی روزرنگ باهم تصاویر کتاب «تولد جوجه ها» را می‌بینیم. تصویرسازی این کتاب کاری از سعید صفارنژاد است. و قصه‌ی آن برگرفته از داستانیست که از امام صادق در مورد شگفتی‌ها و جزئیات قابل توجه یک تخم مرغ ساده نقل شده است و تلاش می کند تا ذهن شنونده را به سمت خالق آن جلب کند. نویسنده‌ی این کتاب غلامرضا حیدری ابهری است و انتشارات جمال در سال 1389 آن را به چاپ رسانده است. چندسال بعد یعنی در سال 1392 «2013 میلادی» موسسه الهام شرق آن را به زبان اسپانیایی ترجمه و استودیو آن برای تصویرگری و بازآفرینی کتاب به زبان جدید اقدام کرد.

ساده و کودکانه

تصویرهای کتاب تولد جوجه ها، فضاسازی های جذاب و ساده دارند. برای ارتباط بهتر با مخاطب یعنی کودکان، از خطوط و شکل های ساده برای انتقال مفاهیم استفاده شده است:

«اون زمان سعی کردم مدل تصویرگری‌ رو انتخاب کنم که هم فضاسازی ساده‌ و هم جذابیتی برای بچه‌ها داشته باشد و شاید به نوعی به نقاشی بچه‌ها نزدیک باشد که اونها هم بتوانند از این کاراکترها توی نقاشی‌های خودشون استفاده کنند.»

قصه‌ی کتاب ساده و قابل لمس است. تخم مرغی که می تواند به یک جوجه تبدیل شود نیز بسیار مفهوم ساده و در عین حال قابل توجهیست. برای فهم بهتر بچه ها و رودر‌رویی آنها با اصل موضوع بهتر است سبک تصویرگری کاملا ساده، خلاصه و واضح باشد. هرچیز پیچیده ای می تواند کودکان را سردرگم کند و ارتباط کودکان با کتاب را دچار مشکل کند.

چاشنی فانتزی و طنز

« تقریبا میشه گفت همه یا اکثر سفارشهای تصویرسازی که دارم، به نوعی چالش‌ برانگیزند و شاید گاهی اوقات بعضی موارد وقت و انرژی بیشتری ازمن میگیرد. اینجا هم مواردی بوده که نمی‌خواستم ساده‌انگارانه و یا صرفا ترجمه محض متن داشته باشم. برای همین سعی کردم با توجه به سن مخاطب،‌ کمی فانتزی یا طنز به کار اضافه کنم که برای بچه‌ها جذابیت و گیرایی بیشتری داشته باشد.»

موفقیت «تولد جوجه ها»

کتاب «تولد جوجه ها» در نمایشگاه اروگوئه، جز 5 کتاب ایرانی بود، که مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت. تصاویر، متن و موضوع جالب کتاب همه در کنارهم توانستند کتابی را بسازند که مورد توجه مخاطب قرار بگیرد.

تولد جوجه ها 1 تولد جوجه ها 2 تولد جوجه ها 3 تولد جوجه ها 5 تولد جوجه ها 4سعید صفارنژاد
طراح گرافیک و تصویرگر

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.