کتاب ۲+۱۸ دارکوب
کتاب ۲+۱۸ دارکوب

تصویرسازی کتاب ۲+۱۸ دارکوب / سلیمه باباخان

کتاب «۲+۱۸ دارکوب» در راستای پروژه مشترك بین‌فرهنگی توليد کتاب‌های تصویری می باشد که برای نخستین بار در ایران با راهنمایی تصویرگر برجسته هلندی-سوئدی، ماریت تورن کویست و چند تصویرگر جوان ایرانی انجام گرفته است. انجام این پروژه در راستای شعاری است که برنامه «با من بخوان» سرلوحه کار خود قرار داده است: «همه‌ی کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند!» دستاورد این پروژه شش کتاب تصویری با کیفیت است که می خواهیم در ادامه کتابی که توسط سلیمه باباخان طراحی شده است را بررسی کنیم.

تصویرسازی کتاب ۲+۱۸ دارکوب

تصویرسازی زیر شاخه‌های رشته گرافیک است و بیش‌تر از آن که در دسته‌بندی هنرهای زیبا باشد؛ هنری کاربردی در بیان مفهوم کتاب است. این هنر با استفاده از زبان تصویری، قسمتی از متن را بیان کرده و مفاهیم را ساده‌تر به مخاطب انتقال می دهد. کودکان بهترین مخاطب برای این هنر هستند چرا که درک خواندن همه مطالب را ندارند و تصویرسازی در بیان مفاهیم بنیادی و پیچیده به آنها کمک می کند.

کتاب ۲+۱۸ دارکوب توسط محمدهادی محمدی نوشته شده و سلیمه باباخان کار تصویرگری آن را انجام داده است. این کتاب یک روایت تصویری با متن کوتاه آهنگین است. در واقع متن و تصاویر در کنار هم به داستان کودکانی با نیازهای ویژه می‌پردازد. داستان روایت‌گر زندگی دو خواهر و برادر است که ناشنوا هستند و صدای دار دار دارکوب‌هایشان را نمی‌شنوند. در این داستان دارکوب‌ها نقش آوای زندگی را دارند. آواهایی که همه انسان‌ها ممکن است توان شنیدن آن را نداشته باشند. آن‌ها با صدای داررر داررر و کوبیدن نوک‌شان بر تنه‌ی خشک درختان، صدایی دل‌نشین ایجاد می‌کنند. دارکوب ها این آوا را در جنگل و میان آدم‌ها به ویژه کودکان پخش می‌کنند .

تصویرسازی دیجیتال

در مراحل خلق اثر، تصویرگر کاملا با نویسنده همراه است، به همین دلیل پیام پنهان داستان به خوبی در تصاویر کتاب ۲+۱۸ دارکوب بازتاب پیدا کرده است. تصاویر با رنگ‌های شاد و پرکشش طراحی شده‌اند و مخاطب را خیلی سریع مجذوب خود می‌کنند. تصویرسازی این مجموعه به صورت دیجیتال اجرا شده‌ است.

افتخارات کتاب ۲+۱۸ دارکوب

همراهی و همدلی تصویرگر ونویسنده در جای جای این اثر کاملا مشخص است چرا که مفاهیم به بهترین نحو منتقل شده اند. همین موضوع باعث شده که کتاب ۲+۱۸ دارکوب افتخارات زیادی را برای نویسنده و تصویرگر خود به همراه داشته باشد:

  • تصاوير این کتاب برنده جایزه تصویرگری کتاب روسیه در سال image of the book 2021 شده است.
  • این کتاب جز فینالیست‌های نمایشگاه کتاب کودک بلونیا در سال ۲۰۲۱ بوده است.
  • کتاب ۲+۱۸ دارکوب، منتخب نمایشگاه گاو اوکراین در سال ۲۰۲۰ و مسابقه تصویرگری برایتنس در سال ۲۰۲۰ نیز می‌باشد.
  • این کتاب به زودی در ترکیه و توسط نشر Erdem Yayınları منتشر خواهد شد.

تصویرسازی ۲+۱۸ دارکوب

تصویرسازی ۲+۱۸ دارکوب

تصویرسازی ۲+۱۸ دارکوب تصویرسازی ۲+۱۸ دارکوب سلیمه باباخان سلیمه باباخان سلیمه باباخان

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
همرفیق
طراحی هویت بصری برنامه اینترنتی همرفیق / استودیو آن