دستمزد طراحان گرافیک جهان در سال 2022

همه ما در جایگاههای شغلی متفاوت، همواره دوست داریم تا دستمزدی هماهنگ با ارزش کار، میزان تجربه و تخصصمان دریافت کنیم. دقیقا همان زمان که این حق را به خودمان می‌دهیم باید خودمان را جای کارفرما بگذاریم. اگر کمی از زاویه دید او به موضوع بنگریم موضوع متفاوت می شود. کار یک طراح گرافیک حرفه‌ای با یک طراح گرافیک تازه کار قطعا متفاوت است. همین تفاوت باعث می‌شود هرکدام دستمزد متفاوتی دریافت کنند. در این مقاله، در مورد نحوه‌ی محاسبه دستمزد طراحان گرافیک و اینکه آیا مقدار آن منصفانه است، توضیح خواهیم داد. در ادامه نیز برای مذاکره با کارفرما و افزایش دستمزد راهکارهای طراحان با تجربه را مرور می کنیم.

آگاهی از میزان استاندارد دستمزد طراحان گرافیک

آیا به عنوان یک طراح گرافیک از میزان دستمزد دریافتی‌تان رضایت دارید؟ اولین قدم برای تخمین میزان درست دستمزد شما به عنوان یک طراح گرافیک این است که نسبت به دستمزد استاندارد طراحان گرافیک در شهرتان آگاه شوید. چرا که در شهرهای مختلف و متفاوت در یک کشور، معمولا دستمزد متفاوتی برای طراحان گرافیک در نظر گرفته می‌شود.

مثلا اگر ساکن نروژ باشید این کار آسان است، چرا که در نروژ، از سال 2001 تمام ساکنین حق قانونی دارند تا از جزئیات حقوق و دستمزدهای افراد به شکل آنلاین، آگاه شوند. اما این کار در کشورهایی که افراد دوست ندارند از میزان دستمزدشان سخن بگویند، کمی سخت‌تر است.

با وجود تمام این طرز فکرها، جامعه طراحان گرافیک اغلب رفتاری دوستانه دارند و شما می‌توانید بدون هیچ رودربایستی و با احترام، به شکل حضوری در رویدادها و یا در شبکه‌های اجتماعی از میزان حقوق و دستمزد آنها سوال کنید. بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد این است که آنها به شما نه بگویند.

راه دیگر برای اینکه میزان حقوق طراحان گرافیک را متوجه شوید، سایتهای شغل‌یابی است. آنها برای آگهی مشاغل معمولا میزان حقوق را نیز ذکر می‌کنند و گاهی آمار خوبی از میزان میانگین حقوقی شغلهای مختلف ارائه می‌دهند. 

دستمزد طراحان‌گرافیک در کشورهای مختلف دنیا

سایت Reed.co.uk در بریتانیا اغلب آمارهای جالب و کاملی را در این مورد ارائه می‌دهد. براساس گزارش رید، در حال حاضر متوسط دستمزد سالانه 444 طراح گرافیک در بریتانیا، 28469 پوند (1 میلیارد و 38 میلیون تومان) است و البته نکته مهم این است که 76 نفر بیشتر از میانگین و اکثریت یعنی 368 نفر مقداری کمتر از میانگین حقوق را دریافت می‌کنند.

سایت Salary.com در نیویورک، میانگین دستمزد طراحان گرافیک را تا تاریخ 27 دسامبر 2021، 61125 دلار (1میلیارد و 755 میلیون تومان) اعلام کرده‌است. که در این آمارگیری کمترین و بیشترین مقدارمیزان دستمزد، 55219 و 64972 دلار بوده‌است.

در استرالیا، سیدنی، طبق آماری که سایت Payscale.com در تاریخ 16 دسامبر 2021 منتشر کرده‌است، میانگین دستمزد پایه طراحان گرافیک 58395 دلار (1 میلیارد و 243 میلیون تومان) است. محدوده‌ی حقوق بین 46000 دلار استرالیا تا 76000 دلار استرالیا متغیر است. و این میزان به همراه مزایا و پاداش‌ها تا سقف 83000 دلار استرالیا نیز می‌رسد. 

میزان دستمزد متوسط طراحان گرافیک در برخی کشورها

  • میزان متوسط دستمزد سالیانه یک طراح گرافیک در ترکیه 59500 لیر (101میلیون 150 هزار تومان) است.
  • متوسط دستمزد سالیانه یک طراح گرافیک در فرانسه 31600 یورو (978 میلیون و 525 هزار تومان) و محدوده حقوق 14600 تا 50300 یورو است.
  • متوسط دستمزد سالیانه یک طراح گرافیک در سوییس 44615 فرانک (1میلیارد و 425 میلیون تومان) و محدوده حقوق 36700 تا 127000 فرانک است.
  • متوسط دستمزد سالیانه یک طراح گرافیک در آلمان 50460 یورو (1 میلیارد و 562 میلیون تومان) و محدوده حقوق 36345 تا 62115 یورو است.
  • متوسط دستمزد سالیانه یک طراح گرافیک در ژاپن 4140000 ین (1 میلیارد و 273 میلیون تومان) است.
  • متوسط دستمزد سالیانه یک طراح گرافیک در کره جنوبی 3040000 وون (975 میلیون و 748 هزار تومان) است.
  • متوسط دستمزد سالیانه یک طراح گرافیک در امارات 148000 درهم (1 میلیارد و 157 میلیون تومان) است.

اگر دستمزد شما بسیار کمتراز مبالغی است که در سایت‌های رسمی می‌خوانید، نگران نشوید. در وهله‌ی اول، بسیاری از جایگاه‌های شغلی هیچ‌گاه آگهی نمی‌شوند و ما با نمونه محدودی در این آمارها روبرو هستیم. نکته‌ی دوم توجه به میزان ارقام متوسط است. میزان متوسط دستمزدهای طراحان گرافیک، به عوامل مختلفی وابسته است. تجربه، تحصیلات، مهارتها و تخصص شما می‌تواند درمیزان این رقم تاثیرگذار باشد. در ادامه این مطلب به برخی از عوامل و چگونگی تاثیرآنها بر میزان حقوق شما به عنوان طراح گرافیک می‌پردازیم.

عوامل مختلفی در میزان دستمزد طراحان گرافیک تاثیرگذار است.

عوامل موثر در میزان دستمزد طراحان گرافیک

میزان تجربه

اینکه یک طراح گرافیک باتجربه باید دستمزد بیشتری دریافت کند، به هیچ عنوان قابل انکار نیست. استخدام کسی که سالهاست در یک زمینه کار می‌کند، برای کارفرما منفعتهای بیشتری دارد. او می‌تواند با تجربه‌اش طیف وسیعی از وظایف را برعهده گرفته و با اعتمادبه‌نفس بیشتری کارش را انجام دهد. مدیریت تیم، مذاکره با مشتری و ارائه‌ی صحیح کار، همه به سال‌ها تجربه نیاز دارد.

با وجود توصیفات بالا، هیچ قانون سخت و دقیقی در مورد میزان سال‌های تجربه و میزان حقوق طراح وجود ندارد. زیرا تجربه‌کسب‌کردن به همان اندازه که کمی است، کیفی نیز هست. به عنوان مثال میزان تجربه طراح گرافیکی که دوسال تمام را صرف کارهای هنری اولیه کرده با طراحی که تنها یک سال در مواجهه با مشتری کار کرده قابل مقایسه نیست.

اگر همه شرایط برابر باشند، شما به عنوان یک طراح گرافیک تازه‌کار در دوسال اول با دستمزد پایه می‌توانید فعالیت خود را آغاز کنید. بعد از این مرحله است که به یک طراح گرافیک تبدیل می‌شوید. البته برخی از افراد با استعداد مستقیما وارد این سطح از بازار کار می‌شوند. با تبلیغات و کار بیشتر، شما یک طراح سطح متوسط می‌شوید. بعداز طی‌کردن این مراحل اولیه می‌توانید به سمت طراح ارشد در آیید. سمت‌های بعدی مدیریت هنری و در بالاترین رده مدیر خلاقیت شرکت‌های بزرگ در انتظارتان خواهد بود. تمام این مراحل با افزایش حقوق همراه هستند و شما می‌توانید با نگاهی اجمالی به این آگهی‌ها، متوجه شوید که درعمل چه میزان حقوقی به شما تعلق می‌گیرد. 

تخصص

پیشرفت شغلی که در قسمت قبل توضیح داده شد، یک مسیر استاندارد است. اما به هیچ عنوان تنها راهی نیست که شما به عنوان یک طراح گرافیک میتوانید طی کنید. در دنیای کنونی که هر روز فناوری‌های جدید ظهور می‌کنند، متخصص شدن، هزینه بالایی دارد، هرچه کار شما تخصصی‌تر و دانش تخصصی شما بیشتر باشد، احتمالا افزایش حقوق بیشتری خواهید داشت. 

در حال حاضر پرسودترین تخصص در طراحی گرافیک، طراحی UI/UX است. با توجه به اینکه دنیا و تمام کارها و فعالیت انسانها به سمت دیجیتالی‌شدن در حال جلورفتن است، این موضوع به هیچ عنوان تعجب‌آور نیست. طراحان خوب UI/UX در همه جا مورد نیاز هستند، در خرید و فروش، ثبت‌نام های دولتی و خصوصی و … همیشه طراحانی احتیاج داریم که بتوانند به افراد عادی کمک کنند به راحتی و کارآمد با سیستم‌های مختلف اپلیکیشن‌ها در سایت‌ها و موبایل‌ها تعامل داشته باشند. اگر در پرکردن فرم‌های دیجیتال، سفارش آنلاین و یافتن اطلاعات از وب دچار مشکل شده‌اید، قطعا متوجه اهمیت موضوع می‌شوید.

طراحی موشن گرافیک، از دیگر تخصص‌هایی است که امروزه کارفرمایان به دنبال آنها هستند.

کارهای پردرآمدی که ممکن است جذابیت کمتری داشته باشند، طراحی بسته‌بندی، طراحی خدمات و طراحی محیطی هستند. با بررسی مشاغل در اطرافتان می‌توانید متوجه شوید که چه شغل‌هایی بیشتر مورد تقاضا هستند و چه میزان حقوقی پرداخت می‌کنند.

موقعیت مکانی

در قسمت قبل تاکید کردیم که آگهی‌های شغلی در مناطقی که ساکن هستید، می‌توانند مقیاس خوبی برای میزان حقوق شما باشند و دلیل آن این است که واقعا حقوق‌ها در مناطق مختلف متفاوت است. در سرتاسر جهان، در شهرهای بزرگ افراد حقوق بیشتری می‌گیرند، اگرچه در این مکان‌ها اغلب هزینه زندگی نیز بالاتراست. و به گونه‌ای می شود که میزان درآمد و باقی‌مانده پول برای افراد اغلب مقداری یکسان است. 

برای افرادی که دورکاری می‌کنند، چگونگی ارتباط میزان افزایش حقوق و کار افراد، حتی بعداز دوسال گذارندن پاندمی هنوز مشخص نیست. ممکن است شما در یک شهرکوچک و به دور از شلوغی‌های مراکز کاری فعالیت کنید، اما هزینه‌ی رفت‌وآمد شما به جلسات ماهیانه یا هفتگی ممکن است بالا باشد. چیزی که ما شاهد آن هستیم، اغلب افراد دورکاری را دوست ندارند و تمایل دارند، در کارهای خلاقانه و مشارکتی در کنار تیم‌ها باشند و با ارتباط مستقیم با آنها کار کنند.

کار در آتلیه‌ها یا کار در خانه

اغلب افراد هنری کار در آتلیه‌های طراحی را بیشتر می‌پسندند، اما این موضوع اثبات شده‌است که اگر شما به شکل دورکار برای شرکت‌های بزرگ کار کنید، درآمد بیشتری خواهید داشت. اما چیزی که برای طراحان اهمیت دارد، اغلب طیف گسترده مشتریان در آتلیه‌هاست. اما شاید کار در خانه شما را محدودتر کند و شما تنها مجبور باشید در یک زمینه‌ی خاص فعالیت کنید. این کار دانشی عمیق به شما در یک زمینه می‌دهد و ممکن است با کسب تجربه در طول زمان حقوق بیشتری دریافت کنید. اما خوب است بدانید، هیچ راه درست و غلطی وجود ندارد و این تنها به این بستگی دارد که شما کدام کار را می‌پسندید.

پیشرفت کار و افزایش دستمزد

در بالا تمامی مواردی که بر میزان دستمزد شما موثر هستند را بررسی کردیم. شما اکنون کم و زیاد دستمزدتان را ارزیابی کرده‌اید و به‌خوبی می‌دانید افرادی که موقعیت‌های مشابه و شغل مشابه شما دارند چه میزان دستمزد دریافت می‌کنند. اگر دستمزد شما با توجه به میزان کارتان منصفانه‌ است، که عالیست. در غیراین‌صورت، موقع اقدام است. در ادامه مقاله به شما می‌گوییم چگونه می‌توانید دستمزدی که واقعا لایق آن هستید را دریافت کنید. 

نکاتی که یک طراح گرافیک باید برای افزایش دستمزد و پیشرفت در کار بیاموزد

اصول اولیه را یادبگیرید

در اغلب موقعیت‌های شغلی طراحی، به شکل خودکار به شما ارتقای شغلی نمی‌دهند. شما مجبورید خودتان دست به کار شوید. مارک کوارسکی، طراح ارشد، برایمان کارهایی که برای شروع نیاز است را گفته‌است: «برای افزایش دستمزد، تجربه و مهارت‌ کسب کنید. تجربه‌ها را تنها از طریق کارتان می‌توانید به کارفرما نشان دهید. ممکن است گاهی مجبور شوید برای دریافت دستمزد بیشتر به یک شرکت دیگر بروید. شبکه‌سازی کنید، همه‌ی مشاغل به شکل آنلاین منتقل نمی‌شوند و تنها از طریق معرفی افراد به شما می‌رسند. هرچقدر هم که استعداد دارید سعی کنید در رفتارتان مهربان و همدل باشید. افراد برای اینکه شما را در کنار خودشان داشته باشند، حاضرند دستمزد بیشتری به شما پرداخت کنند.»

مزیت‌های کارتان را ارائه دهید

اگر فکر می‌کنید کارفرما تنها برای انجام کار درست به شما دستمزد می‌دهد سخت در اشتباهید. در دنیای واقعی شما باید قابلیت‌‌هایتان را با شواهد به کارفرما ارائه دهید تا آنها را متقاعد کنید. 

ایو ران، طراح ارشد، که سالها مسیر اشتباهی را برای افزایش دستمزدش طی کرده، معتقداست، تهیه گزارشی از کارهایی که در آن عالی هستید و ارزشی که می‌توانید برای کسب‌وکار ایجاد کنید، برای پیشرفت کاریتان بسیار مهم است. «شواهد قابل اندازه گیری موفقیتتان را جمع‌آوری کرده و آنها را به شکل متقاعدکننده‌ای به نمایش بگذارید.» 

در نهایت مهم نیست که دستمزد متوسط شما چقدراست، یک کارفرما در صورتی دستمزد شما را بالا میبرد که بخواهد شما را از رفتن به جایی دیگر بازدارد، پس این به شما بستگی دارد که بتوانید ضرورت وجود خودتان را اثبات کنید. 

پیشقدم شوید

هنگامی که شواهد نشان می‌دهد که شما استحقاق افزایشدستمزد را دارید، آن را در یک فرصت مناسب مطرح کنید. اگر این فرصت پیش نیامد، این به شما بستگی دارد که خودتان آن فرصت را ایجاد کنید. این تنها طراحان ارشد نیستند که می‌تواند جلسات کاری ترتیب دهند. شما هم می‌توانید با اعضای تیم قرار جلسه بگذارید و مشکلتان را برطرف کنید. 

در یک کار شلوغ ممکن است احساس کنید، ارزش شما آن طور که باید مورد توجه نیست، در این حالت یک ارائه خوب از عملکردتان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی اشتیاق و انگیزه شما در کارتان باشد. 

بپرسید اما تقاضا نکنید

بعداز ارائه شواهد مبتنی بر اینکه شما مستحق افزایش دستمزد هستید، لازم است بتوانید آن را به نحوی خوب بیان کنید. هیچ‌کس صحبت کردن با عصبانیت ویا ناله و شکایت را دوست ندارد. پس بهتراست در مورد امکان افزایش دستمزد و میزان پیشرفت کاریتان در مجموعه‌ای که در آن کار می‌کنید، سوال کنید.

حضورتان را ضروری کنید

میزان متوسط دستمزد اهمیتی ندارد، زمانی که کارفرما بخواهد به شما ارتقا دهد، یا شما را از رفتن به جایی دیگر بازدارد باید آن را افزایش دهد. پس این به شما بستگی دارد که تا چه اندازه ضروری هستید. 

به کار و پیشرفت در کارتان شوق نشان‌دهید و نقشی جدید ایجاد کنید و خودتان را در آن جایگاه قرار دهید. با یک گفتگوی محترمانه می‌توانید در مورد ارزشتان و افزایش دستمزد و ارتقا صحبت کنید. 

سوالات درست بپرسید

وقتی ضروری می‌شوید که بدانید کارفرمای شما واقعا به چه چیزی احتیاج دارد. می‌توانید از خودتان بپرسید، موفقیت من در این نقش چگونه سنجیده می‌شود؟ با المان‌های دقیق و روشن می‌توانید ارتقای شغلی و افزایش دستمزدتان را پیگیری کنید. 

در مذاکره خلاق باشید

گاهی اوقات کارفرما نمی‌تواند دستمزد شما را افزایش دهد. و هیچ پولی در بودجه ندارد. دام ادوارد -طراح گرافیک- راهی را به شما پیشنهاد می‌دهد: «اگر نمی‌توانند پول بیشتری به شما بدهند، بهتر است به شما ترفیع بدهند و یا در موقعیت جدید می‌توانید تنها 4 روز در هفته کار کنیدو در عین حال همان میزان دستمزد قبل را دریافت کنید.»

دستمزد را اصل قرار ندهید

این یادآوری خوبی است که اغلب ما تنها به خاطر پول نیست که طراح گرافیک می‌شویم؛ خلاقیت، لذت از کار و داشتن تعادل بین کار و زندگی برای ما اهمیت بیشتری دارد. راس میدلهام، طراح گرافیک، می‌گوید: «زیاد به حقوق وابسته نشوید، تنها سعی کنید مثبت باشید، تنها یادگیری و کارتان را به خوبی ادامه دهید.»

آلیسون کوک -طراح و تصویرگر- سوال خوبی مطرح می‌کند: «آیا میزان دستمزد نشانه موفقیت است؟» او می‌گوید، کارش را از یک شرکت تبلیغاتی در لندن، به یک موسسه خیریه در وینچستر تغییر داد، و اکنون میزان دستمزدش، دستمزد متداول سال 2005 است، اما او اکنون زندگی رضایت‌بخش‌تر و غنی‌تری را نسبت به گذشته تجربه می‌کند.

منبعربابه پوربافرانی
نویسنده و ویراستار روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.