طراحی پوستر رویداد «ساری 2022»

سازمان همکاری اقتصادی بین‌المللی به نام اکو (ECO (Economic Cooperation Organization در سال 1364 خورشیدی (1985) نخستین‌بار با همکاری سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان تاسیس شد. این سازمان، تلاش می‌کند تا راه‌های مختلفی را برای بهبود توسعه و تجارت و فرصت‌های سرمایه‌گذاری میان کشورهای عضو آن فراهم کند. اکو سازمانی تحت قوانین سازمان ملل متحد است و اکنون ده عضو دارد. امسال سازمان اکو، شهر «ساری»، مرکز استان مازندران را به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای عضو اکو 2022 انتخاب کردند.

امین وطنی شهمیرزادی طراح پوستر رویداد ساری 2022 در پروژه‌ی این هفته روزرنگ برایمان از مراحل ایده‌پردازی و اجرای پوستر این رویداد گفته‌است.

طراحی پوستر رویداد «ساری 2022»

در هویت‌بصری شهرها، معمولا جاذبه‌های گردشگری و تاریخچه‌ی شهر کمک بسیاری می‌کنند. امین هم از نمادهای مختلفی برای طراحی پوستر رویداد شهر ساری بهره برده‌است:

«در این پوستر از جاذبه‌های گردشگری، بناهای تاریخی و معروف و بافت کهن شهر ساری مانند: برج ساعت، مقبره امامزاده یحیی ، دروازه بوستان ولایت، پل کابلی پارک ملل، میدان امام و همچنین سفال‌هایی که برای پوشش پشت‌بام خانه‌های واقع در محلات قدیمی شهر ساری به کار می‌رفت، استفاده شده است. الهام‌گرفتن از میراث طبیعی همچون جنگل و دریا در استان مازندران و شهر ساری از دیگر مواردی است که در این پوستر می‌توان به آن اشاره‌کرد.»

انعکاس دریا و جاذبه‌های شهر ساری با استفاده از فرم نیم‌‌دایره

«فرم اصلی در بین خطوط به کار رفته در این پروژه، فرم نیم‌دایره انتخاب شد و تمام طراحی‌ هویت بصری و پوستر، براساس همین فرم منحنی و نیم‌دایره تعریف شد.»

«بناهای تاریخی و مجموعه‌های فرهنگی و تفریحی همگی نماد امروزی شهر ساری و جزئی از تاریخ آن محسوب می‌شوند. در کنار این المان‌های تاریخی، مهم‌ترین‌ المانی که شهر ساری با آن شناخته شده‌است، دریا و جنگل است که جغرافیای طبیعی آن را تشکیل می‌دهد. امواج دریا و آسمان پاک و بدون آلودگی با استفاده از ریتم و تکرار نیم‌دایره‌ها در پوستر آورده شده‌است.»

وطنی هم‌چنین برای طراحی این پروژه، معماری شاخص استان مازندران، انواع گونه‌های درختان و پوشش گیاهی و هم‌چنین نقوش سفالینه‌های قرون گذشته را مورد بررسی و مطالعه قرار داده‌است.

"پوستر

استفاده از فرم منحنی و نیم‌دایره برای نشان‌دادن دریا و آسمان پاک شهر ساری
استفاده از فرم منحنی و نیم‌دایره برای نشان‌دادن دریا و آسمان پاک شهر ساری

"اندازه‌های

"بج

"بج
بج سینه رویداد ساری 2022

اتودهای اولیه پوستر رویداد ساری 2022

اتودهای اولیه بج رویداد ساری 2022

اتودهای اولیه
اتودهای اولیه پوستر رویداد ساری 2022

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.