تخم‌مرغ‌های نوروزی ۱۴۰۱

یادمان می‌آید وقتی که در خانه پدری بودیم، هرکداممان یک تخم‌مرغ آب‌پز شده دست می‌گرفتیم و با ذوق و شوق مشغول هنرنمایی می‌شدیم. هرکس با علایق و امکاناتی که داشت تخم‌مرغی را برای سفره‌هفت‌سین رنگ‌آمیزی می‌کرد. حس خوب رنگ‌کردن، دورهمی، آزمون و خطای انواع شیوه‌های رنگ‌آمیزی و در نهایت تحلیل تخم‌مرغ‌های نوروز همدیگر، لحظات خوبی را برایمان رقم می‌زد.

تخم‌مرغ‌های نوروزی ۱۴۰۱

تخم‌مرغ نماد شکوفایی و رشد درسال جدید

رنگ‌کردن تخم‌مرغ سالهاست که بین ایرانی‌ها رواج دارد. شیوه‌های سنتی و مدرن رنگ‌آمیزی تخم‌مرغ‌ها وجود دارد. مادربزرگها، اغلب با رنگ‌های طبیعی انواع سبزیجات و خشکبار تخم‌مرغ‌ها را رنگ می‌کردند، و جوانترها با ایده‌های جدیدتر چاپ و رنگ‌های شیمیایی این کار را می‌کنند.

برخی معتقدند که ایرانیان این سنت را از مسیحیان گرفته‌اند و برخی بدون اینکه به دنبال منشا آن باشند، معتقدند تخم‌مرغ نمادی از حیات، باروی و رشد و سمبلی از شکوفایی در سال جدید است، درست همان‌گونه که با شکستن تخم‌مرغ، زندگی جدیدی آغاز می‌شود. به عقیده‌ی پیشینیان پوسته‌ی تخم‌مرغ نمادی از طاق‌گنبدی آسمان است، و تخم‌مرغ به‌عنوان نمادی از زایش، نشان‌دهنده‌ی رشد و شکوفایی جدید در کیهان است.

مسیحیان نیز در عید پاک تخم‌مرغ‌ رنگ می‌کنند. آنها معتقدند در این روز خرگوش‌ها وارد لانه‌ی مرغ‌ها می شوند و تخم‌مرغ‌های آنها را می‌دزدند و رنگ‌کردن تخم‌مرغ ها چاره‌ی آنها برای پنهان کردن تخم‌مرغ‌ها از دید خرگوش بوده‌ است.

تخم‌مرغ‌های نوروزی هنرمندان در سفره‌ی هفت‌سین روزرنگ

فکرش را بکنید! یک خانواده بزرگ، مجموعه ای از هنرمندان و طراحان دور هم بنشینند و برای تخم‌مرغ رنگی‌ها و طرحی که روی آنها قرار است کشیده شود، ایده بدهند. نتیجه‌ی آن قطعا جذاب و جالب توجه خواهد‌بود. پروژه‌ی این هفته‌ی روزرنگ نمایشگاهی از ایده‌های هنرمندان و تصویرسازان مختلف برای تخم‌مرغ‌های نوروز ۱۴۰۱ خورشیدی است.

تخم‌مرغ‌های نوروز ۱۴۰۱
محسن میرزایی
تخم‌مرغ‌های نوروزی
آتنا شمس
تخم‌مرغ‌های نوروز - آیدا نوری
آیدا نوری
تخم‌مرغ‌های نوروز - عطیه ادوای
عطیه ادوای
تخم‌مرغ‌های نوروز ۱۴۰۱ - بهاره خدامی
بهاره خدامی
المیرا رستمی‌پور
تخم‌مرغ‌های نوروز ۱۴۰۱ - النار نیک نام
الناز نیک‌نام
فاطمه قابوستیان
گلنوش عطار
حدیث محمودیان
خدیجه حسینی
نرگس هوشمند
راهله حسن زاده
تخم‌مرغ‌های نوروز ۱۴۰۱ - رضوان خاوری
رضوان خاوری
سحر رضایی
تخم‌مرغ‌های نوروز ۱۴۰۱ - شادی راد
شادی باقری‌راد
سوده خانی
تهمینه رنجبر سلیمانی
کاوه حمامی

و درپایان به تمامی دوستان هنرمندمان خسته نباشید عرض می‌کنیم و از تمامی عزیزانی که ما را در گردآوری این آثار همراهی کردند بسیار سپاسگزاریم.

اسامی تمامی شرکت کنندگان به شرح زیر است:

آذين فاطمی، اسفنديار نوروز زاده، الميرا رستمی پور، الناز نيک‌نام، الهام پورنظر، الهه افشار، آيدا نوری، بنفشه فشارکی، بهاره خدامی، بهمن نوروز زاده، پريسا فرخ بخت، تهمينه رنجبرسليمانی، خديجه سادات حسينی، راهله حسن زاده، رضوان خاوری، زهرا شجاعی، زهرا نيسانی، سحررضايی، سحررياضی، سميه سهی، سوده خانی، شادی باقری راد، شهرزاد سادات عرشی، شيرين دانش نيا، عطيه ادوای، فاطمه قابوستيان، فاطمه کرمی، فرزانه نبيلی، کاوه حمامی، گلناز اصفهانی، گلنوش عطار، مرضيه ماهرنيا، مريم شريفی، منصوره طاهر، مهتاب موسوی، مولود عابدی، نرگس ابراهيمی، نرگس هوشمند، نيلوفر دارابی، حديث محموديان، آتنا شمس، محسن ميرزايی.

 

ˮتخم‌مرغ‌های رنگی؛ نماد شکوفایی، امید و زیباییˮ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.