مایکروسافت
مایکروسافت

اکسسوری‌های جدید مایکروسافت برای افراد با ناتوانی جسمانی

شرکت مایکروسافت برای بهبود عملکرد افراد دارای محدودیت حرکتی یا اختلالات بینایی در هنگام کار با لپ‌تاپ مجموعه اکسسوری‌هایی را طراحی کرده‌است. این اکسسوری ها به افراد کم‌توان کمک می‌کند تا آسان‌تر با لپ‌تاپ کار کنند.
Microsoft’s Inclusive Tech Lab یکی از شرکت‌های زیرمجموعه مایکروسافت است و در حوزه طراحی محصولات خاص برای افراد با ناتوانی جسمانی فعالیت می‌کند. این شرکت که مسئولیت طراحی این اکسسوری‌ها را به عهده داشته است، در پاییز امسال این مجموعه را عرضه خواهدکرد.

اکسسوری‌های جدید مایکروسافت برای افراد با ناتوانی جسمانی
اکسسوری‌های جدید مایکروسافت برای افراد با ناتوانی جسمانی

این اکسسوری‌ها قابل تنظیم هستند و افراد‌ می‌توانند متناسب با نیاز خود آن‌ها را تغییر دهند، به هم متصل و یا از یکدیگر جدا کنند. این مجموعه شامل یک موس قابل تنظیم به همراه، یک صفحه کلید جایگزین، وسیله‌ای اهرم مانند برای فشاردادن دکمه‌ها و چندین قطعه دیگر است.

موس جدید این مجموعه بسیار سبک است و به شکل مربع طراحی شده‌است. در هردو سمت چرخ اسکرول این موس یک دکمه قرار داده شده‌است. کاربران می‌توانند با متصل‌کردن قطعات جانبی دیگر به این موس متناسب با نیاز خود ظاهر آن را تغییر دهند.
هم چنین، برای راحتی بیش‌تر می توان از قطعه‌ای به نام دم موس (mouse tail) استفاده کرد. با اتصال این قطعه به موس تکیه‌گاهی برای قراردادن کف دست یا بازو ایجاد می‌شود.

joystick نام قطعه‌ای اهرم‏‌مانند است که می‌توان آن را به قسمت بالای موس متصل کرد؛ این قطعه در همه جهات حرکت می‌کند و کار فشاردادن دکمه‌ها را آسان‌تر می‌کند. اکسسوری دیگر وسیله‌ای است که برای راحتی کار انگشت شست طراحی شده‌است؛ کاربران می‌توانند بنا به چپ‌دست یا راست‌دست بودن خود آن را به یکی از دوسمت موس وصل کنند.

مایکروسافت

یکی دیگر از این اکسسوری ها، صفحه کلید قابل‌تنظیم است. کاربران امکان این را دارند که دکمه‌های میانبر صفحه کلید را متناسب با نیازهای خاص خود در قسمت مورد نیاز قرار دهند. این صفحه کلید به شکل یک جعبه مستطیلی مشکی طراحی شده است و ظاهری شبیه به کنترل دارد و به صورت بی‌سیم می‌توان از آن استفاده کرد. هم‌چنین، این صفحه کلید قابلیت متصل‌شدن به چهار دستگاه را دارد.

مایکروسافت

اکسسوری بعدی و فوق العاده این مجموعه، دکمه تطبیقی (Adaptive Button) است. این قطعه که به شکل مربع طراحی شده‌است و می ‌توان برای انجام دادن کارهای مختلف مانند فشاردادن کلیدها، بر روی اکسسوری‌های دیگر مانند d-pad یا joystick برای انجام کارهای مختلف مانند فشاردادن کلیدها سوار کرد.
هدف مایکروسافت از طراحی این مجموعه فراهم‌کردن امکاناتی برای افراد با ناتوانی جسمانی بوده‌است تا بتوانند با استفاده مؤثر از این اکسسوری‌ها کارایی لپ‌تاپ خود را افزایش دهد.

منبعمریم پوررحیمی
مترجم و عضو تیم روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.