عبارت های كليدی كه هر طراح گرافيك بايد بداند

اين مقاله را مطالعه كنيد، حتي اگر يك طراح گرافيك تازه وارد يا يك دانشجو هستيد. طراحی گرافيك مانند هر حرفه ی ديگري دارای اصطلاحات و عبارت هايی است كه ممكن است با آن آشنا نباشيد.

در این مقاله کوتاه چندكلمه كليدي به همراه يك توضيح ساده  براي آموزش بيشتر را برای شما آماده کرده ایم. ما ليست خود را به 4 موضوع “تصاویر”، “تایپوگرافی”، “گرافیک دیزاین” و “چاپ” تقسیم كرديم و براي هر موضوع یک پست خواهیم داشت. در حال حاضر با اصطلاحات مربوط به بخش اول یعنی “تصاوير” شروع مي كنيم.

انواع تصوير

تصاوير رستر Raster 

تصاویر رستر (گاهی اوقات به عنوان تصاویر بیت مپ نامیده می شود) از هزاران پیکسل تشکیل شده اند که رنگ و فرم را تعیین می کنند. عکس ها تصاویر پيكسلي هستند. فتوشاپ شایع ترین ویرایشگر پيكسلي است که شما را قادر می سازد تا رنگ و سایر ویژگی های پیکسل ها را دستکاري کنید.
از آن جهت که تصاویر رستر از یک مقدار محدودی از پیکسل ها ساخته شده اند، تغییر اندازه نمي تواند كار درستي باشد. اگر تصويري را در برنامه ي فتوشاپ بزرگ كنيد، نرم افزار باید اطلاعاتي را بر مبناي افزايش اندازه بسازد. نتيجه ي اين كار از دست دادن کیفیت است.

تصاوير وكتور Vector

تصاویر مبتنی بر وكتور (مانند آنچه که در Adobe Illustrator ایجاد شده اند) از نقاطي ساخته شده که هر کدام از آنها بر اساس مختصات X و Y تعریف شده اند. این نقاط بهم مي پيوندند و فرم ها را تشكيل مي دهند، در داخل این فرم ها شما می توانید رنگ ها را اضافه کنید. از آن جهت که هر چیزي را كه شما تولید می كنيد بر اساس اطراف آن است ، وكتور ها مي توانند هر اندازه اي را بدون كاهش كيفيت نشان دهند.

در حال حاضر ، تصويرسازي پيشرفت زيادي داشته به طوري كه گرافيك وكتور بسيار پيچيده شده است.حالا شما مي توانيد شيب ها و اشكال پيچيده و چيز هاي بيشتري را براي ارائه ي تصاوير وكتوري بسيار دقيق و مقياس پذير اضافه كنيد. از آن جهت كه وكتور ها قابليت تغير سايز دارند، آنها اغلب براي لوگو ها و كارهاي گرافيكي ديگر و محصولات مختلف مورد استفاده قرار مي گيرند. ( به عنوان مثال ، از سايز بروشور گرفته تا بيلبورد)

برای اطلاعات بیشتر راجع به وکتور ها می توانید سری به اینجا بزنید.

طراح گرافيك
طراح گرافيك

حالت هاي رنگ

Colour modes

هنگام کار در فتوشاپ یا Illustrator، شما می توانید حالت رنگ فايل خود را به CMYK یا RGB تنظیم کنید. برخی از حالت های رنگ دیگر نيز وجود دارد، اما CMYK و RGB دو موردي هستند که شما واقعا باید بشناسيد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم های رنگی، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

CMYK

CMYK يكي از حالت هاي رنگ استاندارد براي ارسال فايل ها به چاپگر است(مجله ، روزنامه ، بروشور، فليكر ، گزارش سالانه و …). CMYK شامل ٤ رنگ فيروزه اي، ارغواني، زرد و سیاه (یا به اسم “كليد”) است.
هنگامي كه شما كاری را به مطبوعات ارسال مي كنيد ، صفحات فيروزه اي، زرد، ارغواني و سياه ساخته مي شوند و سپس بر روي كاغذ چاپ مي شوند. شما مي توانيد Pantone يا پنجمين رنگ را به عنوان صفحه ي جداگانه اضافه كنيد.

طراح گرافيك
طراح گرافيك

RGB

RGB براي رنگ هاي قرمز و سبز و آبي است كه براي محصولات ديجيتالي استفاده مي شود.
RGB نسبت بهCMYK محدوده ي رنگي بيشتري دارد، چيزي كه براي محصولات ديجيتالي ضروري است.
شما مي توانيد هنگام تبديل يك تصوير از RGB به CMYK شاهد از دست دادن رنگ باشيد.

برای اطلاعات کامل تر راجع سیستم های رنگی به اینجا رجوع کنید.

وضوح تصوير 

Image resolution

وضوح تصوير يكي ديگر از كلمات كليدي است كه باعث ايجاد ابهام مي شود.
در هنگام برخورد با رزولوشن با دو كلمه ي كليدي مواجه مي شويم: DPI و PPI

DPI

تنها نگراني اي كه هنگام توليد محصولات چاپي ايجاد مي شود ، DPI است كه منظور از DPI تعداد نقاط موجود در هر اينچ از صفحه است . به طور كلي هرچقدر تعداد نقاط موجود در هر اينچ بيشتر باشد كيفيت تصوير بالا مي رود.
300DPI حالت استاندارد براي تصاوير چاپي است.

PPI

منظور از PPI تعداد پيكسل هاي موجود در هر اينچ از هر صفحه است.
زماني كه شما با برنامه ي فتوشاپ تصويري را بزرگ مي كنيد ، تعداد پيكسل هاي موجود در هر اينچ از صفحه را افزايش مي دهيد ، در نهايت كيفيت كاهش پيدا مي كند . رزولوشن يا وضوح در تصاوير پيكسلي قابل استفاده است نه در تصاوير وكتوري.

طراح گرافيك
هرچقدر تعداد نقاط موجود در هر اينچ بيشتر باشد كيفيت تصوير بالا مي رود

در ادامه مقالات، به مباحث بیشتری راجع به تایپوگرافی، گرافیک دیزاین و چاپ خواهیم پرداخت.

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.