ربات انسان‌نما
ربات انسان‌نما

ربات انسان‌نما؛ هر آنچه درباره نخستین تجربه تسلا می‌دانیم

ربات انسان‌نما با نام تسلابات اخیرا توسط اسلان ماسک معرفی  و رونمایی شد که شباهت زیادی به یک انسان با قد متوسط دارد. البته این ربات هنوز کامل نشده و چند سالی طول خواهد کشید تا چنین رباتی تجاری‌سازی شود.

تسلابات، ربات انسان‌نمای شرکت تسلا است که شباهت زیادی به یک انسان دارد. این ربات که ۵۶ کیلوگرم وزن دارد، میتواند حدود ۵۰ کیلوگرم بار را بلند کند و با سرعتی مانند قدم زدن یک انسان، حرکت کند. در این ربات از هوش مصنوعی که تسلا برای خودروهای خودران خود استفاده می کند؛ بهره گرفته خواهد شد.
تسلابات برای دیدن به هشت دوربین متصل است و از پردازندهای که تسلا توسعه می‌دهد استفاده خواهد کرد. این پردازنده کارکردی شبیه مغز انسان دارد.

ربات انسان‌نما
ربات انسان‌نما

تسلا فعلا نمونه اولیه این ربات انسان‌نما را معرفی کرده و چند سالی طول خواهد کشید تا چنین رباتی تجاری‌سازی شود. در ابتدا این ربات را می‌توان در گروه‌های امدادی یا کارهای صنعتی که برای کارگران انسانی خطر‌آفرین است، استفاده کرد البته احتمال داده می‌شود بعدا چنین ربات‌هایی وارد خانه‌های ما هم شوند.
این ربات می‌تواند با خودروهای تسلا ارتباط برقرار کند. برای توسعه آن، افزایش قدرت هوش مصنوعی و شبکه فایو جی لازم به نظر می‌رسد.

به گفته‌ی ایلان ماسک این ربات از نرم افزار اتوپایلوت تسلا بهره می‌گیرد، به ۸ دوربین مجهز است که محتوا را به شبکه عصبی طراحی شده توسط تسلا انتقال می‌دهند.
این شبکه‌ی عصبی کارکرد مغز انسان را شبیه‌سازی می‌کند، البته این شبیه سازی تا حدی پیش می‌رود که به دستگاه اجازه دهد با کمک دوربین‌ها محیط اطراف خود را تحلیل کند و تشخیص دهد در صورت رو‌به‌رو شدن با موانع باید چه کاری انجام دهد و بتواند راه‌ها و تصاویر مختلف را برچسب گذاری کند.

در همین حال شرکت‌هایی مانند بوستون داینامیک هم در حال توسعه ربات‌های انسان‌نما هستند. این شرکت همچنین به همراه شیائومی سرگرم توسعه ربات‌های سگ‌نما است.
ربات سگ‌نمای شرکت بوستون داینامیک از اولین ربات‌هایی با این روش کارکرد هستند که تجاری شده است.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.