علوم طبیعی

نقش عکاسی در پیشرفت علوم‌طبیعی

در سال 1839، عکاسی به روش داگرئوتایپ (به کمک مواد شیمیایی مانند ید و جیوه) بین مردم رواج یافت و به سرعت تعداد زیادی از دانشمندان در تحقیقات خود از عکاسی استفاده و پیشرفت کردند. در نتیجه این عمل، در سال 1843 آنا اتکینز (Anna Atkins) گیاه‌شناس انگلیسی کتابی را منتشر کرد که در آن عکس هایی از جلبک ها وجود داشت.

عکس‌ها ابزاری برای پیشرفت علوم مختلف بودند
عکس‌ها ابزاری برای پیشرفت علوم مختلف بودند

از آن زمان، صنعت عکاسی به سرعت رو به پیشرفت بود و با ورود فیلم‌های عکاسی در دهه 1880 توسط جورج ایستمن (George Eastman)، پروسه عکاسی بسیار آسان شد. در همین‌زمان بود که تکنیک تبدیل عکس به نقاط ریز سیاه رنگ نیز مورد استقبال قرارگرفت. هم‌چنین، اولین عکس رنگی جهان در سال 1861 گرفته‌شد و پس از گذشت 100 سال، عکس های رنگی نیز به‌طور گسترده در دسترس عام قرارگرفتند.

گسترش عکاسی در دنیای‌علم

هم‌زمان با پیشرفت عکاسی، استفاده از آن در علوم مختلف مانند علوم طبیعی بیش‌تر شد. مایکل پرس (Michael Peres) مدرس‌عکاسی، نویسنده و عکاس برنده جایزه و عضو هیئت‌علمی دانشکده علوم‌وهنرهای عکاسی روچستر (Rochester) می‌گوید:”عکاسی از علوم طبیعی، به درک و آگاهی بیش‌تر انسان از جهان کمک کرده‌است. زمانی که دوربین اختراع‌شد؛ دانشمندان تصمیم‌گرفتند آن را امتحان و در تحقیقات خود از آن استفاده‌کنند. هدف آن‌ها کشف موضوعات جدید، کمک به گسترش علم، یادگیری و بهبود جامعه‌بود.”
همان‌طور که گفته شد، محققان به منظور مشاهده مجدد آنچه قبلا بررسی‌کرده‌بودند، ثبت اکتشافات جدید و آگاهی بیش‌تر در مورد اکوسیستم‌‌ها از دوربین‌‌ها و لنزهای قوی استفاده‌کردند.

عکاسی از علوم طبیعی، به درک و آگاهی بیش‌تر انسان از جهان کمک کرده‌است.
عکاسی از علوم طبیعی، به درک و آگاهی بیش‌تر انسان از جهان کمک کرده‌است.

عکاسی نجومی

در سال 1851، فردی به نام جان آدامز ویپل (John Adams Whipple) اولین عکس به جامانده از ماه را (به روش داگرئوتایپ) گرفت. این عکس ویپل، نقطه شروع رشته عکاسی نجومی بود. نه سال بعد، جیمز والاس بلک (James Wallace Black) سوار بالون هوای گرم شد و در آسمان، دوربین خود را به سمت پایین گرفت و از شهر بوستون عکاسی کرد. این‌گونه بود که قدیمی‌ترین عکس هوایی ثبت شد.
هرچند که امروزه به لطف ماهواره‌ها، تلسکوپ‌های قدرتمند و مریخ‌نوردان اطلاعات زیادی از زمین و فضا دراختیار‌ داریم اما همچنان مشکلات بسیاری مانند قرار گرفتن در معرض سطوح بالای تابش در خارج از جو زمین نیز وجود‌دارند. مایکل پرس در این باره می‌گوید:” تابش کیهانی و اشعه گاما در طول زمان، پیکسل عکس‌ها را از بین‌می‌برد. در نتیجه، دوربین‌های ما برای مدت طولانی نمی‌توانند در خارج از جو زمین قرار‌بگیرند. برای برطرف‌کردن این مشکل، ناسا دنبال این است تا راهی برای محافظت از سنسورهای دوربین خود پیدا‌کند و با ایجاد یک‌سری الگوریتم‌ها تعداد پیکسل‌های ازبین‌رفته را کنترل‌کند.”

تابش کیهانی و اشعه گاما در طول زمان، پیکسل عکس‌ها را از بین‌می‌برد. به‌همین‌دلیل دوربین‌های ما برای مدت طولانی نمی‌توانند در خارج از جو زمین قرار‌بگیرند.
تابش کیهانی و اشعه گاما در طول زمان، پیکسل عکس‌ها را از بین‌می‌برد. به‌همین‌دلیل دوربین‌های ما برای مدت طولانی نمی‌توانند در خارج از جو زمین قرار‌بگیرند.

عکاسی در علم فیزیک

عکاسی از بسیاری از جهات در زمینه فیزیک و نجوم نقش پررنگی دارد. برای مثال، دانشمندان به کمک عکس‌های گرفته‌شده رفتار گازها و رنگ‌‌هایی که ستاره‌ها از خود ساطع می‌کنند را بررسی می‌کنند و به کمک این اطلاعات قادر به تعیین نوع گازهای موجود، ساختار و حرکت اجسام هستند.
عکاسی در مطالعه جریان‌های هوا نیز مورد استفاده قرار میگیرد. محققان علم فیزیک، با کمک عکاسی توانستند نحوه‌ی بلندشدن یک هواپیمای هشت‌تنی و بهبود سرعت آن با کمک آیرودینامیک را بررسی‌کنند. به کمک عکاسی می توان نحوه عبور هوا از روی ماشین یا هواپیما و یا نحوه پرواز پرندگان در هوا را با وجود اختلاف چگالی را بررسی کرد.

بخش قابل توجه این اتفاق پیشرفت علم در بررسی میکروسکوپی اجسام‌است.
بخش قابل توجه این اتفاق پیشرفت علم در بررسی میکروسکوپی اجسام‌است.

عکاسی در زیست‌شناسی

عکاسی در پیشرفت و گسترش زیست‌شناسی نیز نقش بسیار مهمی داشته‌است. یکی از راه‌های افزایش آگاهی مردم از تأثیرات بحران آب‌و‌هوایی بر حیات‌وحش، مستند‌سازی است. همه آنچه از زیست‌‌شناسی در مورد رودخانه‌ها، تبخیر آب و اندازه ‌گیری آن می‌دانیم، به لطف عکاسی بوده‌است.
بخش قابل توجه این اتفاق پیشرفت علم در بررسی میکروسکوپی اجسام‌است. زیست‌شناسان در ظروف پتری (Petri dishes) سلول‌ها را کشت و به کمک میکروسکوپ مراحل مختلف رشد آن‌ها را عکاسی می‌کنند تا نحوه بازسازی آن‌ها را کشف‌کنند. به کمک عکاسی بود که بشر توانست در زمینه مهندسی ژنتیک، کشاورزی و یا اختلال فروپاشی کلنی زنبورعسل به آگاهی‌برسد.

ماهواره‌‌هاگرمای‌جهانی را از طریق تصویربرداری‌حرارتی اندازه‌ گیری می‌‌کنند.
ماهواره‌‌هاگرمای‌جهانی را از طریق تصویربرداری‌حرارتی اندازه‌ گیری می‌‌کنند.

عکاسی در زمین‌شناسی

دانش ما درباره زمین‌شناسی به کمک دوربین‌های حرفه‌ای که به حیوانات ساکن در اقیانوس‌ها متصل می‌شوند یا ماهواره‌‌هایی که گرمای‌جهانی را از طریق تصویربرداری‌حرارتی اندازه‌ گیری می‌‌کنند پیشرفت‌کرده‌است.
اکنون کشاورزان می‌توانند به کمک تکنیک عکاسی مادون‌قرمز، گیاهان آفت‌زده را از دیگر گیاهان بر‌اساس علائم رنگی شناسایی و تفکیک‌کنند.

علوم طبیعی

عکاسی در علم شیمی

عکاسی در صنایع دارویی، پزشکی‌قانونی و پتروشیمی به صورت گسترده کاربرد‌دارد. به کمک لنز قوی دوربین‌ها به راحتی می‌توان رفتارمواد در مقیاس میکروسکوپی و در محیط‌های مختلف را مطالعه‌کرد و به کمک طیف نورسنجی و اشعه ماوراء بنفش واکنش‌های شیمیایی را تجزیه‌و‌تحلیل کرد.
هم چنین، محققان برای رسیدن به راهکارهایی مانند “افزایش سرعت برداشت محصولات” و “افزایش عمر افرادبیمار” از عکاسی کمک می‌گیرند.
به این ترتیب، می‌توان نتیجه گرفت عکاسی در تمامی علوم نقش پررنگی داشته‌است.

آینده عکاسی علمی

در آینده نیز با پیشرفت عکاسی، شاهد پیشرفت علوم خواهیم‌بود. بسیاری از بیماری‌ها درمان خواهند‌شد و کهکشان‌های جدید نیز کشف خواهند‌شد. برای تداوم پیشرفت بشر، نسل‌های آینده نه تنها باید به هنر آشنا باشند بلکه باید اصول عکاسی را نیز فرا‌بگیرند.

منبع:Adobeمریم پوررحیمی
مترجم و عضو تیم روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.