عینک واقعیت افزوده گوگل با قابلیت ترجمه زنده رونمایی شد

سال‌ها پیش، گوگل بزرگترین موتور جست‌وجوی جهان، جزء نخستین شرکت‌هایی بود که از عینک واقعیت افزوده به‌‌ نام گوگل گلس رونمایی کرد؛ اما آن عینک یک فاجعه‌ بود و می‌توان آن را محصولی کاملاً شکست‌خورده دانست. این عینک، در‌ نهایت نیز فروش چندانی را تجربه نکرد. زمانی که گوگل گلس رونمایی شد، سخت‌افزار و نرم‌افزار خاصی برای این نوع محصول تعریف نشده بود و با نبود این مؤلفه‌های اساسی، بیشتر با یک کانسپت یا طرح اولیه برای محصولات آینده روبرو بودیم.

رونمایی از عینک واقعیت افزوده گوگل

اکنون پس از گذشت حدود یک دهه و رونق مفاهیمی همچون متاورس، واقعیت ترکیبی و فعالیت شرکت‌هایی مانند متا و اپل، ظاهراً گوگل وادار شده‌است تا بار دیگر به صورت جدی در این حوزه فعالیت کند. اهالی مانتین‌ویو دقایقی پیش عینک مرموز و هیجان‌انگیزی را رونمایی کردند که در ظاهر ادامه‌دهنده میراث این شرکت در زمینه فناوری واقعیت‌افزوده است.

ترجمه متن‌های در زاویه دید کاربر

متأسفانه گوگل در رویداد یادشده اطلاعات زیادی را از عینک مذکور ارائه نداد و حتی اسم آن نیز در هاله‌ای از ابهام است. بااین‌حال، گوگل نشان داد که عینک واقعیت‌افزوده‌اش توانایی آن را دارد که از گستره دید کاربر متن‌ها را ترجمه کند؛ قابلیتی که بسیار کاربردی به‌نظر می‌رسد و به‌نوعی بخشی از آینده‌ی محصولات مبتنی‌بر فناوری AR را به تصویر می‌کشد.

در ویدئوی کوتاهی که منتشرشد، عینک جدید گوگل به صورت همزمان انگلیسی را به اسپانیایی ترجمه می‌کند و به فردی غیرانگلیسی اجازه می‌دهد که با کارمند گوگل گفت‌وگو کند. همان‌طور که گفته شد اطلاعات زمان عرضه و مشخصات عینک AR گوگل دردسترس نیست و نکته مهم‌تر اینکه در پایین ویدئو تبلیغاتی گوگل متنی با عنوان «نمایش شبیه‌سازی‌شده» درج شده بود؛ بدین معنی که احتمالاً رابط کاربری و محصول نهایی می‌تواند بسیار متفاوت از نمایش گوگل باشد.
بااین‌اوصاف، نمی‌توان ویدئو گوگل را ملاک قرارد داد. حتی این احتمال وجود دارد که این دستگاه نیز مانند گوگل گلس تنها برای مصارف سازمانی درنظر گرفته شده باشد و هرگز برای عموم عرضه نشود. در هرصورت باید منتظر بمانیم و ببینیم که درنهایت، عینک واقعیت افزوده جدید گوگل چه سرنوشتی خواهد داشت.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.