Masterpiece Studio
Masterpiece Studio

نرم افزار رایگان Masterpiece Studio Pro برای ساخت واقعیت مجازی

استودیوی Masterpiece نسخه رایگان Masterpiece Studio Pro را به همراه مجموعه ای از محصولات VR معرفی کرده است. در این مجموعه برنامه‌ای برای مجسمه‌ سازی و نقاشی با عنوان «Masterpiece Creator» و ابزاری برای ریگ بندی کاراکتر با عنوان «Masterpiece Motion» عرضه شده است.

نرم افزار رایگان Masterpiece Studio Pro برای ساخت واقعیت مجازی

نسخه رایگان این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که تنها می توان از آن برای پروژه های غیر تجاری استفاده کرد. این نسخه رایگان تمام قابلیت ها و عملکرد های نسخه ی پولی را دارد و تنها تفاوت آن این است که پروژه های هنرمندان را در یک گالری مجازی آنلاین برای عموم به اشتراک می گذارد.

اسکلت بندی کاراکترهای سه بعدی در  Masterpiece Studio Pro

نسخه ی بتای نرم افزار Masterpiece Studio Pro در سال 2019  راه اندازی و اوایل سال جاری یعنی سال 2020 نسخه ی رسمی آن منتشر شد. در این نرم افزار مجموعه ای از ابزارها برای مجسمه سازی و هم چنین ساخت کاراکترهای سه بعدی در  واقعیت مجازی وجود دارد که با استفاده از قابلیت های HTC Vive یا Oculus Rift  تنظیم می شوند.

ابزارهای مجسمه سازی که در زیر مجموعه Masterpiece Creator ارائه شده است، مجموعه ای ویژگی های مدل سازی سه بعدی در واقعیت مجازی مانند لایه ها، راهنماها، آینه کردن تصاویر و بازکردن UV را پوشش می دهد.

در زیر مجموعه ی  Masterpiece Motionکه مخصوص ریگ بندی کاراکترهاست، ابزارها به کاربران این توانایی را می دهند که کاراکترها را اسکلت بندی کرده و حالات مختلف را روی آنها اجرا کنند. در این مجموعه از نرم افزار هم چنین می توان حالت های مختلف صورت را ترکیب کرد و از فایل ها با فرمت های OBJ  و FBX خروجی گرفت.

گالری های مجازی و در دسترس عموم

استودیوی Masterpiece  در نسخه ی قبلی انتقال فایل ها را غیرممکن کرده بود. اما در نسخه ی جدید امکان استفاده از مجموعه ابزارها به شکل رایگان برای پروژه های غیر تجاری ممکن شده است. در این نرم افزار فایل های خروجی در یک گالری عمومی و آنلاین بارگذاری می شوند و از طریق خود نرم افزار می توان به آنها دسترسی داشت.

کاربران می توانند فایل های خروجی پروژه هایشان را در یک پوشه ی آنلاین ذخیره کرده و آنها را به اشتراک بگذارند. کاربرانی که اشتراک استفاده از نرم افزار را دارند می توانند از فایل ها و محصولات موجود در پروژه های غیر تجاری  استفاده کنند. در این برنامه تمام کاربران عمومی که از نسخه ی رایگان استفاده می کنند به خروجی پروژه های غیر تجاری دسترسی دارند و می توانند از آنها استفاده کنند.

اشتراک گذاری در گالری آنلاین

اگر بخواهید که فایل های خروجی نرم افزار  Masterpiece Studio Pro را بدون اشتراک گذاری در گالری آنلاین ذخیره کنید، می توانید، اما به هیچ وجه نمی توانید آنها را بدون اشتراک گذاری عمومی به سایر برنامه های DCC منتقل کنید. زمانی که نسخه ی پولی نرم افزار را تهیه کردید، دیگر نیازی نیست فایل های خروجی تان را در پوشه ها و گالری های آنلاین به اشتراک بگذارید. در این حالت امکان اینکه با میل خودتان پروژه هایی خاص را برای عموم افراد در گالری آنلاین به نمایش بگذارید، فراهم شده است.

سیستم مورد نیاز نرم افزار Masterpiece Studio Pro

برای نرم افزار Masterpiece Studio Pro ، سیستمی با ویندوز 10 و کارتهای گرافیک Nvidia  و AMDبا هدست‌های  Oculus، HTC، Valve و Windows Mixed Reality مورد نیاز است.

توجه کنید که برای استفاده تجاری از این نرم افزار لازم است اشتراک ماهانه و یا سالانه خریداری کرد. هزینه اشتراک برای افراد بصورت تکی ماهانه 19.95 دلار و سالانه 179.95 دلار و برای استفاده تیمی ماهانه 39.95 دلار و سالانه 359.95 دلار است.

منبعمریم پوررحیمی
مترجم و عضو تیم روزرنگ

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.