طراحان در پشت صحنه تغییرات اجتماعی
طراحان در پشت صحنه تغییرات اجتماعی

طراحان در پشت صحنه تغییرات اجتماعی

طراحان و دیزاینرها تاکنون نقش پررنگی در ایجاد تحولات و تغییرات اجتماعی داشته‌اند و با جرم و جنایت‌های بسیاری از جمله حمل اسلحه و نژادپرستی، مبارزه کرده‌اند. Everytown for Gun Safety یک سازمان غیردولتی است که برعلیه قانون حمل اسلحه در آمریکا مبارزه می‌کند. این سازمان در سال 2014، دو سال پس از فاجعه هولناک تیراندازی مدرسه‌ای در آمریکا، به پاس همه‌ی تلاش‌هایش در این زمینه برنده جایزه بزرگ طراحی شد.

 تغییرات اجتماعی
تغییرات اجتماعی

Everytown به کمک استودیوی طراحی Purpose کمپین تجاری موفقی را راه اندازی کرد. هدف، استفاده از پوسترها و نمادهای گرافیکی به منظور اعلام نرخ آمار تکان دهنده مرگ و میر به وسیله اسلحه بود. در پوسترها این گونه نوشته شده بود: «احتمال کشته شدن آمریکایی ها با اسلحه 20 برابر بیشتر از سایر کشورهای دیگر است.» و «مجازات قاچاق اسلحه در آمریکا برابر با مجازات قاچاق دام یا طیور است.» بعد از گذشت سه ماه، یک میلیون هوادار جدید به جمع Everytown اضافه شد.

تغییرات اجتماعی
تغییرات اجتماعی

مدت هاست طراحان به کمک هنر و توانایی هایشان تحولات اجتماعی گوناگونی را رقم زده‌اند. لوگوها و پوسترها نقش بسزایی در برقراری جنبش‌های اجتماعی مانند «جان سیاه ‌پوستان مهم است» (Black Lives Matter)، ایفا می‌کنند. امروزه سازمان هایی که در زمینه برقراری عدالت اجتماعی فعال‌اند از روش‌های متفاوتی از جمله طراحی گرافیک استفاده گسترده می‌کنند.

امسال نیز استودیو Artefact جایزه بزرگ طراحی را برای توسعه پلتفرم آموزشی “سوگیری هوش مصنوعی” دریافت کرد. هدف از راه اندازی این پلتفرم افزایش هوشیاری و آگاهی در کودکان بود.

 تغییرات اجتماعی
تغییرات اجتماعی

در سال ۲۰۱۹ Jaden Smith برای ساخت Water Box برنده این جایزه شد. Water Box دستگاه تصفیه آب متحرک است که هزاران لیتر آب تمیز برای آسیب دیدگان از بحران آب فراهم می کند. سال بعد, شرکت معماری Overland Partners برای طراحی و ساخت درمانگاه کودکان بد سرپرست، موفق به کسب این جایزه شد. و امسال، بانک Chase بخاطر ایجاد مراکز اجتماعی مبارزه با نژادپرستی در بانک ها، مورد تحسین و تمجید قرار گرفت.

باوجود آنکه هریک از نمونه های گفته شده در زمینه های متفاوت از یکدیگر فعالیت می کنند اما تمامی آنها یک هدف واحد دارند: به کمک طراحی و دیزاین بدنبال برطرف کردن مشکلات موجود در جامعه هستند. در آخر از جدی ترین مسائل اجتماعی که این روزها طراحان در حال تلاش برای برطرف کردنشان هستند؛ میتوان به خشونت خانگی، خدمات درمانی و آموزشی اشاره کرد.

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.