مرتضی ممیز

نمایشگاه برای شانزدهمین سالگرد مرتضی ممیز

به گزارش روزرنگ، در «26 آذرماه 1400» روز جمعه، نمایشگاهی به مناسبت شانزدهمین سالگرد درگذشت مرتضی ممیز «گرافیست»، در گالری ممیز برگزار خواهد شد. در گالری ممیز  گزیده ای از آثار بهزاد حاتم از سال 1350 تا به امروز به نمایش در می آید. هم چنین نمایشگاهی از پوسترها و پروژه های محیطی آتلیه طراحی آر 2 که متعلق به یک گروه طراحی از کشور پرتغال است، در گالری‌های پاییز، زمستان و میرمیران روز جمعه (۲۶ آذر ماه) افتتاح می گردد.

این نمایشگاه ساعت ۱۷ روز جمعه در خانه هنرمندان ایران، تالار استاد شهناز افتتاح شده و تا ۷ دی ادامه خواهد داشت.

مرتضی ممیز پدر هنر گرافیک معاصر ایران، متولد ۴ شهریور ۱۳۱۵ در تهران است. او طراح گرافیک، تصویرگر و استاد دانشگاه بود. و لوگوهای معروف استاندارد ایران، شرکت سایپا و شهرداری تهران از آثار بسیار معروف اوست.

ممیز در سال ۱۳۴۴ از دانشگاه تهران، دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و سه سال بعد گواهینامهٔ طراحی غرفه و ویترین و معماری خود را از مدرسه عالی هنرهای تزیینی پاریس دریافت کرد. او در سال‌های پایانی عمر خویش با بیماری سرطان دست و پنجه نرم کرد. زمانی که در ۲۳ آبان‌ماه ۱۳۸۴ برای تازه‌ترین دور شیمی‌درمانی، در بیمارستان آبان تهران بستری شده بود، حالش رو به وخامت گذاشت و چند روز بعد در سن ۶۹ سالگی درگذشت. پیکر مرتضی ممیز، هفتم آذرماه، تشییع و در باغبان‌کلا، واقع در کردان کرج، به‌خاک سپرده شد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.