100 گنج

100 گنج، پروژه‌ی دست بافته‌های سوزن دوزی شده‌ی زنان بلوچستان است. نوارها و محصولاتی سوزن دوزی شده که توسط زنان محلی منطقه ایرانشهر تولید می‌گردد. هدف این مجموعه در کنار سواد آموزی به زنان سرپرست خانوار و ایجاد اشتغال و درآمد زایی آنان، استفاده از هنر سوزن دوزی این زنان در لباس‌هایی امروزی و کاربردی در فضای شهری و بیرونی است.

رضا بابا جانی درباره‌ی این پروژه می‌گوید: « پس از تهیه فضای مورد نظر در مشهد در سال 1393 طراحی هویت بصری و مدیریت هنری این پروژه به من واگذار شد.

برای رسیدن به عنصری بالقوه برای طراحی و گسترش هویت بصری پس از بررسی‌های انجام شده در سوزن دوزی‌ها و جمع آوری نمونه های موجود، فرم چلیپا با چرخشی 45 درجه که در واقع اساس دوخت سوزن دوزی بود انتخاب شد. برای همگن شدن عنصر تصویری و نوشتاری نیز هر دو با ضخامتی یکسان باز طراحی و تلفیق شدند.

مبنای برخورد با طراحی و تزئینات در هویت بصری، همان نظامی بود که در سوزن دوزی ها وجود داشت؛ یعنی همان عنصر چلیپا با چرخشی 45 درجه و گاه ثابت، درترکیب ها، پترن ها و رنگ بندی های بسیار متنوع در زمینه ای تک رنگ، خنثی واغلب سفید.

لذا در طراحی هویت بصری و فضای داخلی فروشگاه نیز همین نوع برخورد، مبنای کار قرار گرفت.

در فضای داخلی فروشگاه ترجیح دادیم رنگ مورد نیاز و تنوع رنگی موجود درفضا بوسیله‌ی محصولات و لباس‌های سوزن دوزی شده در ترکیبات رنگی متنوع تامین گردد (مانند نظام سوزن دوزی ها) و در فضای داخلی، 2 رنگ غالب داشته باشیم، برای دیوار و زمینه رنگ سفید و برای الصاقات روی دیوار و قفسه ها و دیگر جزئیات، که از چوب استفاده شد از رنگ خود چوب (با کانتراستی بالاتر) استفاده کنیم. و البته ترجیح دادیم در عین حفظ اصالت متریال در فضای داخلی (گچ، آجر خشت و چوب) تنوع را به جای متریال به فرم بدهیم. از ایراد نقشه و پلان فضا – ورود دو ستون تقریبا 1 متری به عنوان پایه های ساختمان برج از دوطرف به داخل فروشگاه- در جهت کاربرد فضا استفاده شد و دیواره‌ای با یک ورودی اصلی و دو ورودی فرعی طراحی شد که هم فروشگاه را به دو بخش برای فروش و نمایش تقسیم و همچنین رفت و آمد افراد را تفکیک کند.

برای طراحی داخلی فروشگاه نیز نیاز بود از فردی که هم آشنا به مسائل عمرانی باشد و هم آشنابه معماری ایرانی استفاده شودکه با همکاری سارنگ سخا این پروژه به سرانجام رسید.»


 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.