۶ سؤال مهم که موقع طراحی لوگو باید ازخودتان بپرسید

لوگو و نشانه شرکت‌ها پایه و اساس برند و سیستم کسب و کار تجاری می‌باشد. و احتمالا اولین برخـــورد و تعامـــل مشتــریان و مخاطبان با آنها خواهد بود. لــــوگوهای تأثیرگذار می‌توانند ایـــجـــاد یک رفتــار مناسب از طــرف مخـــاطب در برابر بــــرند را تضمین کنند و شخصیت اولیه شرکت را برای آنها تجسم ببخشند. پـــس از ســـال‌ها طــــراحی و تجـــربه در پــــروژه‌های مختلف، مجموعه‌ای از سؤالات مهم و کاربردی را تدوین کرده‌ایم که همیشه قبل از ارائه لوگوی جدیدتان باید از خودتان بپرسید. با ما همراه باشید.

١- چه احساسى از ديدن لوگو به شما دست مي دهد؟
مهم ترین معیار و دستورالعمل  طراحى يك نشانه، اين است كه آيا لوگو نشان دهنده‌ى شخصيت آن شركت میباشد يا نه. احساسى كه از ديدن لوگو بيرون كشيده می‌شود بايد متناسب با تعريف و ارزش هاى آن شركت باشد. به عنوان مثال؛ آرم ديزنى تداعى شادى و القاى خوش بينى را مى كند و سبك حروفى كه در آن استفاده شده است كاملا معرف شركتى است كه توليداتش ساخت انيميشن و دنياى سرگرمى براى كودكان است. با اين حال، سبك همين لوگو براى پلت فروش و بازار يابى ديزنى مناسب نخواهد بود.

3031328-inline-s-logo-730-03
٢- چه معنایى پشت  لوگوی شما وجود دارد؟
پشت هر لوگوی موفق، داستانی بزرگ نهفته است. يك طراح خوب قبل از طراحى لوگو بايد درك كاملى از فرهنگ شركت، چشم انداز كسب و كار آن و محصولاتش پيدا كند و نتيجه‌ى نهايى نيز بايد منعكس كننده فلسفه و ارزش‌هاى شركت باشد و به نوعى شركت را براى مخاطبان معنى كند.
نماد فلش در لوگوى آمازون به معنى  آن است كه آمازون همه چيز را از A تا Z مى فروشد و با لبخندی زیبا به مشتری القا می کند که همه چیز در آمازون پیدا می شود.

3031328-inline-s-logo-730-01

همچنین طراحان بايد نسبت به روانشناسى رنگ‌ها و تاثير آن‌ها روى حروف درك كاملى داشته باشند. به عنوان مثال، رنگ سبز، نمايشى از ترويج آرامش و معمولاً نشان دهنده‌ى  رشد، بهداشت و  محيط زيست است. قرمز از سوى ديگر نمايشى است از هيجان ،خطر و احساسات پرشور.
فونت ها نيز همانند رنگ، احساسات متفاوتى را القا مى كنند و استفاده‌ى درست از آنها بسيار مهم است.
به عنوان مثال فونتی مانند Garamond القاى احترام و سنت مي كند و مناسب است براى محيطى كه خواستار صداقت است؛ مانند دانشگاه يا يك سازمان خبرى.
فونت ساده و بدون دندانه اى مانند Helvetica، (و یا یکان فارسی) مدرن و تميز است و براى فضاى كسب كار و موضوعات تكنولوژى بسيار مناسب است. فونت اسكريپت نيز به جهت قابليت طنز آلودش مي تواند بهترين راه حل براى شركت هاى سرگرم كننده است. این نکته را نباید فراموش کرد که يك لوگوى طراحى شده با فضاى لوگوی ديزنى شايد براى اين كمپانى توليد سرگرمى بسيار مناسب باشد. اما استفاده از اين استيل براى يك شركت ديگر  بسيار بد مى‌تواند باشد.

٣- آيا لوگویتان عمرى طولانى خواهد داشت؟
يك لوگو در طول دو، ده و يا بيست سال چگونه به نظر خواهد رسيد؟ لوگوهايى كه پيچيده نيستند و ساده طراحى شده اند،به مراتب شانس بيشترى براى عمركردن دارند، بهتر به یاد مى‌مانند و ماندگارتر خواهند ماند. يك راه خوب براى تست لوگو اين است كه اجازه بدهيد قبل از انتشار بماند و به دفعات به آن نگاه كنيد. ممكن است بعداز مدتى نسبت به آن احساس تنفر آميزى پيدا كنيد، اگر بعد از چند هفته يا چند روز از ديدار آن خسته نشديد به احتمال قوى می‌توانيد به قدرت لوگو و زمانى كه قرار است باقى بماند اعتماد كنيد. ظاهر ساده و مينمال لوگوى اپل، به آن اجازه داده است كه در طول زمان حفظ شود. البته اولين نمونه هاى آن قطعا برای امروز مناسب نبود.

3031328-inline-s-logo-730-02

٤- آيا لوگوتان، خاص و منحصر به فرد است؟ آيا فوراً مى توان آن را تشخيص داد؟
يك لوگوى عالى به راحتى قابل تشخيص است. حتى اگر شما يك بار آن را ديده باشيد  قادريد آن را به خاطر بياوريد. يك راه خوب در اين مورد اين است كه لوگو را يك بار  به يكى از دوستانتان نشان بدهيد و پس از يك هفته از او بخواهيد كه آن چرا كه از آن در ذهنش سپرده توصيف كند. يك جفت چشم تازه، در شناسايى یک لوگوی ماندگار می تواند خیلی موثر باشد به عبارت دیگر، اولين عكس العمل يك مخاطب جدید، بسيار مهم مى‌باشد.

3031328-inline-s-logo-730-05
٥- وقتى لوگویتان سياه و سفيد مى شود چگونه به نظر مى رسد؟
هميشه وقتى شروع به طراحى لوگو می‌كنید، به صورت سياه سفيد، استارت آن را بزنید. طراحى با اين محدوديت اين اطمينان را به شما مي دهد كه آيا لوگو قابل تشخيص است يا نه و آيا بدون رنگ، حرفی براى گفتن دارد و چقدر مى‌تواند بدون وابستگى به رنگ، قدرت و جلوه‌ى خود را حفظ کند.

3031328-inline-s-logo-730-04
٦- آيا لوگوی شما در ابعاد كوچك نيز واضح و متمايز است؟
راه ديگرى كه مي توانيد مطمئن شويد كه لوگو، ساده و قابل تشخيص مى‌باشد اين است كه آن را در مقياس‌هاى كوچك و خيلى كوچك تست كنيد و يقين كنيد كه در آن سايز، چيزى را از دست نمى‌دهد و هنوز هم يك نشانه‌ى قوى و قابل تشخيص است هر چند در قطع‌هاى كوچك.
در اين جا شما مى توانيد ببينيد كه نشانه هاى نايك، مك دونالد، تويتر و WWF هنوز در اندازه‌هاى كوچك، بسيار متمايز میباشند اما آرم هاى GE و استار باكس در سايز كوچك به مراتب در هم ريخته ديده شده و كمتر قابل تشخيص مى باشند.

3031328-inline-s-logo-730-06
اين قوانين، سخت و غیرقابل دسترس نيست، فقط دستورالعمل هايى است  براى طراحى يك لوگوی موثر و بى‌نقص.
شما موقع طراحی یک لوگو چه سؤالی از خود می‌پرسید؟ با ما درمیان بگذارید.

 منبع5 thoughts on “۶ سؤال مهم که موقع طراحی لوگو باید ازخودتان بپرسید”

  1. عالی بود. از نویسنده محترم تشکر و قدردانی می کنم.
    مطالب خیلی آموزنده بود. کاش نحوه ی کار با شرکت های مختلف رو هم در موردش توضیح بدین. مثلاً من که میخوام از این راه کسب درآمد کنم چه کار باید بکنم.
    به اصولش آشنل نیستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.