یک چیز سیاه

« ایده های کتاب هایی که نویسنده آن خودم هستم، همیشه از چیز های کوچک و اتفاق های ساده اطرافم سرچشمه می گیرد. جمله های جالب و کلمات کلیدی را در دفترچه ای یادداشت می کنم و بعدها وقتی به آن نگاه می کنم، ایده و طرح کلی یک کتاب به ذهنم می رسد. چند سال پیش در جایی از دفترچه ام جمله ” یک چیز سیاه” را یادداشت کرده بودم. ایده اصلی این جمله این بود که، یک چیز سیاه چه می تواند باشد؟ بعدها که دفترچه ام را مرور می کردم این جمله برایم جذابیت پیدا کرد و این بار روی آن کار کردم تا کتاب ” یک چیز سیاه” (Etwas Schwarzes) خلق شد.

باید بگویم اجرای این کتاب 3 سال طول کشید، البته نه به این معنا که سه سال روی کتاب کار کردم. در ابتدا 6 فریم از تصاویرش را کشیدم اما مشغله کاری اجازه تمام کردن آن را نداد. سال 2017 بعد از 3 سال، انتشارات سوئیسی Baobab Books از ایده و 6 فریمی که کشیده بودم استقبال کرد و از من خواست آن را برای چاپ تکمیل کنم. سعی کردم مفهوم کتاب را همزمان در متن و تصویر رعایت کنم در این میان با ناشر رابطه خوبی داشتیم و در مورد متن و فریم ها خیلی راحت صحبت می کردیم و بهترین گزینه انتخاب می شد. حتی درمورد قطع کتاب، لی آوت و جنس کاغذ هم با هم تبادل نظر داشتیم.

شاید دیگر نشود برای کتاب های تصویری(picture book) گروه سنی مشخص کرد، چون حتی بزرگسالان هم می توانند از کتاب های تصویری لذت ببرند. من به شخصه مخاطب بزرگسال را در نظر می گیرم و سعی می کنم کتاب هایم برای همه گروه های سنی جذاب باشد. حتی در رده بندی سنی کتاب، 5 سال به بالا در واقع بدون محدودیت سنی ذکر شده است و فکر می کنم جنبه فلسفی داستان و اینکه خواننده در این کتاب باید ” چیز سیاه” خودش را بگوید و در مورد آن فکر کند باعث جذابیت و تمایز این کتاب خواهد شد. تلفیق مدادرنگی و رنگ روغن تکنیک اجرایی ام در این کتاب بوده است.»

« رضا دالوند » متولد دی ماه 1368 کارشناسی ارشد تصویرسازی از دانشگاه تهران، عضو انجمن تصویرگران ایران است. شرکت در نمایشگاه های بین المللی تصویرگری در کشورهایی چون ایران، انگلستان، کره جنوبی، ژاپن، ایتالیا، استرالیا و امارات، اکراین، برنده جایزه بزرگ کتاب های تصویری ژاپن 2017 ، برنده نشان شیرازه( سالانه هنر طراحی کتاب ایران) برای کتاب ” خانه ام کجاست؟ 2016، برنده مسابقه تصویرگری بین المللی Worldwide انگلستان 2015 ، برنده طوبای زرین جشنواره فجر 2016 ، برنده قلم طلایی بلگراد 2013 ، برنده مسابقات بین المللی تصویرگری “نامبوک کره جنوبی”، ” تاپ پرایز اکراین” و ” شارجه امارات” بخشی از رزومه هنری او هستند.


 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.