گزارشی از نخستین نمایشگاه آثار هنرمندان چک در موزه گرافیک ایران

نخستین نمایشگاه آثار هنرمندان چک  با عنوان دروازه دنیا پنجشنبه دوازدهم مهرماه در موزه گرافیک ایران گشایش یافت.

به گزارش واحد خبر روزرنگ  در افتتاحیه این رویداد، به عنوان نخستین نمایشگاه از آثار هنرمندان برون مرزی در موزه گرافیک ایران،  جناب چومبا و خانم مارکووا به ترتیب سفیر و کاردار فرهنگی جمهوری چک، همراه با سفیران دو کشور اسلوونی و اکوادور، همچنین دکتر محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران، نماینده فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، دکتر گیل آبادی رییس خانه تآتر، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران و بسیاری دیگر از اهالی فرهنگ و هنر دو کشور در عمارت ارباب هرمز محل موزه  گرافیک ایران حضور داشتند.

آثار نمایش داده شده نماینده  ذهنیت تصویرگران معاصر چک، از دنیای کودکانه کتاب ها و دیگر رسانه های مرتبط با کودکان در این کشور است، داوید بم، پاول چخ، دان چرنی، لوسیه دووژاکووا، رناتا فوچیکوا، لنکا یاسنسکا، وندولا خلانکوا، لوسیه لومووا، گالینا میکلیینوا، پتر نیکل، یارمیر پلاخی و وستری (وویتش یوری) شش هنرمند مرد و شش هنرمند زن تصویرگر، متعلق به دو نسل متفاوت از این هنر و میراث دار پیشکسوتان تصویرسازی کتاب های کودکان چکسلواکی، همچون ازدنیک میلر، کویتا پاسوسکا و… هستند. تصویرگران ” دوازده دنیا ” هر یک تخیلات و توانایی های تکنیکی خود را با روحی متنوع برای کودکان چک، در بستر دنیای آثارشان به تصویر کشیده اند، چنانکه رادیم کپاچ مدیر هنری و انتخاب کننده ی آثار این نمایشگاه معتقد است که روح دیگری داشته باشیم تا دنیای دیگر را بشناسیم.

ایجاد این ارتباط بین جمهوری چک و موزه گرافیک، مدیون شخصی به نام دکتر رضا میرچی ساکن کشور چک است، میرچی سال گذشته به واسطه ی نزدیکی محل این موزه به خانه ی پدری اش با این مکان آشنا می شود و به دلیل علاقه ای که به سرزمینش دارد خواهان برقراری پیوندی فرهنگی-هنری بین دو کشور است از این رو در رایزنی ها با سفارت چک، پیشنهاد برگزاری نمایشگاه ” دوازده دنیا ” از آثار هنرمندان این کشور مطرح می شود، نمایشگاهی که با دوازده نگاه متفاوت، آثار دوازده تصویرگر جمهوری چک را نشان می دهد و تا کنون در بسیاری از کشورهای جهان به مناسبت صدمین سالگرد استقلال این کشور به نمایش گذاشته شده است.

گفتنی است این نمایشگاه تا ۱۷ آبان ماه به آدرس: تهران، بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، خیابان توحید محوطة پارک پلیس بجز تعطیلات رسمی و شنبه ها از ۹صبح تا ۵بعد از ظهر دایر خواهد بود.

گزارش از: شادی تاکی

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
پوستر فیلم کوتاه «مثل بچه آدم»