کتاب قصه‌ی عشق ایاز

«کتاب قصه‌ی عشق ایاز، نگاهی به تصویرگری در آثار خوشنویسی استاد امیرخانی است. محمدعلی میرمومنی در این کتاب به نقد و تحلیل این آثار پرداخته است. انتخاب اسم کتاب از نظر من خیلی جالب بود. همین اسم زیبا باعث شد ایده لی‌اوت کتاب از همان ابتدا در ذهنم جرقه بزند. نگاه تصویرگرایانه به خوشنویسی و ربطش به داستان های قدیمی دوره غزنویان دلیلی بر این شد که لی اوت کتاب را به شیوه کتاب‌های قدیمی کار کنم. هر صفحه از کتاب دارای شکل و شمایلی خاص است و حاشیه نویسی دارد.

نسخه‌های زیادی از قرآن‌های قدیمی در آرشیوم داشتم که به زیبایی تذهیب و حاشیه نویسی شده بود. با الهام گرفتن از آنها سعی کردم که صفحه بندی کتاب، به شکل کتاب‌های معمولی و دارای استایلی ثابت نباشد بلکه به شکل روایی آن را طراحی کردم. از آنجایی که در متن کتاب به تصویرگری از حیث حسی بودن اثر پرداخته شده بود، سعی کردم خیلی حسی و با تکیه بر مطالب هر صفحه از کتاب جلو بروم، نه به شکلی مهندسی و ریاضی‌وار.

فلسفه نام گذاری کتاب هم این بود که سلطان محمود غزنوی شیفته زیبایی و کمال ایاز، غلام ترک زاده خود شده بود و نویسنده هم از طرفی شیفته همین کمال در خط استاد خود شده است. »

مینا معصومی؛ طراح گرافیک و متولد 1364 تهران و عضو رسمی انجمن صنفی طراحان گرافیک است.

عوامل تولید این کتاب:
نویسنده: محمدعلی میرمومنی
صفحه ارایی و طراحی جلد: مینا معصومی
مدیر هنری: نازمریم شیخها
ناظر چاپ: کامیار علینقی

 

 

 10 thoughts on “کتاب قصه‌ی عشق ایاز”

  1. کاری زیبا .ایرانی واصیل وفاخر دستت درد نکنه انشالله همیشه کار به آدم فهمیده واهل فن برسه ….از کجا می توان تهیه کرد؟برای اینکه به ناشران بی سواد نشان داد که صفحه آرایی یعنی این !!

  2. من این کتاب رو حدود یک ساله که تقریبا هر روز نگاه میکنم و همیشه روی میز کارم هستش
    بسیار عالی و زیباست و خیلی چیزا ازش یادگرفتم. دمتون گرم

  3. رنگ بندب پخته و چشم نواز….فونت ظریف و مناسب ….ریزه کاری های دقیق …می شه گفت یه مجموعه کامل از هنر و تجربه یه گرافیست خوش ذوق …تبریک میگم به این همه سلیقه و هنر

  4. این کتاب توسط استاد میرمومنی عزیز تهیه و تالیف شده و کار طراحی گرافیکش را به دلیل اینکه خانم معصومی خوشنویس هستند و از شاگردان ممتاز استاد فلسفی و جناب قاضی‌مراد بودند و به همین دلیل به سبک کاری ایشون نزدیک بود و کار را به ایشون سپردم که به تنهایی و بدون نظارت کس دیگری انجام دادند که جناب استاد میرمومنی و خود من در آخر از نتیجه کار بسیار راضی بودیم. صفحه آرایی بسیار هماهنگ با هنر ایرانی و هنر خوشنویسی است.
    علینقی، ناشر کتاب

  5. با سلام و تشکر فراوان از شما و این سایت بسیار عالی. خیلی کارتان عالی است. متشکرم از زحمات شما. استفاده وافر بردم. موفق و موید باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.