چگونه با دیزاین، مواد بازیافتی برمی‌گردند؟

امروزه در این دنیای پیشرفته و مدرنی که در آن زندگی می‌کنیم بهداشت محیط و جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین بازیافت مواد همواره یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به زندگی مدرن بشر بوده و هست اما با وجود تلاش های بسیار در جهت فرهنگ سازی بازیافت مواد و پسماند زباله، هنوز در کنار رودخانه‌ها و سواحل، معابر شهری و حتی مناطق دور دست شاهد پراکندگی زباله‌ها و در نتیجه آسیب دیدن طبیعت و محیط زندگی و صد البته شیوع بیماری و آسیب های جبران ناپذیر برای خود انسان‌ها هستیم. حال اینجاست که علم دیزاین به کمک این مسئله مهم می‌آید و با استفاده از خلاقیت، سعی در حل این مشکل دارد.

استفاده از رنگ های متنوع در طراحی سطل‌های بازیافت چند سالی است که باعث تشویق مردم به بازیافت پسماند شده است. تعدادی از این طرح‌های متنوع را با هم می‌ببینیم:

IMG_0093-Edit  68_0

برای استفاده در دفتر

method-recycling-bins-1-455x430  goldsmiths-bins-1  public-trash-can-steel-67166-3805399

یک استودیو طراحی در ایتالیا سطل‌های بازیافتی برای کاربرد در مهد کودک طراحی کرده است که در نوع خود بی نظیر است. این استودیو سطل‌های بازیافتی را به‌شکل لِگو‌های بازی طراحی کرده و رنگ بندی آن طبق استاندارد بازیافت ایتالیا می‌باشد و ب‌هراحتی قابل تغییر است.

copy_0_110  copy_0_90  copy_12_7
بازیافت و معماری
طراحی زیر، ترکیبی از تیرهای برق خورشیدی و یک سطل بازیافت است. هدف اصلی این طرح، همراه داشتن نور و محیطی تمیز در شهرهای بزرگ است. معمولا در شهرهای بزرگ، داشتن محیطی تمیز، کاری دشوار است و در نتیجه قرار دادن تعداد زیادی سطل زباله در شهر امری ضروری است. این طرح، یک سطل زباله را درون تیر چراغ برق تعبیه کرده تا مردم به جهت روشن بودن زیر چراغ سطل را راحت تر پیدا کنند. همچنین این طرح در تشویق مردم برای انداختن زباله به سطل ها نقش بسزایی دارد چرا که هر 10 متر، یک تیر برق و در نتیجه یک سطل زباله وجود دارد. هر سطل با نماد خاصی طراحی شده که نوع زباله را تعیین می‌کند.

city context-pic  city context  city context  
city context city context

زباله و خلاقیت
یکی دیگر از راه های استفاده از پسماند و زباله‌ها انجام کارهای دستی و خلاق با آنهاست که در زیر چند نمونه را با هم می‌بینیم:

dr  f5f2abd1e311c3cbb24e012304f1f37a  recycling-metal-cans-outdoor-lights-1     69a9e4dc235dbb6ffb2f302626cd3df2 

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
طراح گرافیک شدن
طراح گرافیک شدن سخت است؟ در این مسیر با چه مشکلاتی مواجه خواهیم بود؟