چهل شب از هزاران / محمدعلی بنی اسدی

بخشی از کتابخوانی‌های ما به آثار کلاسیک اختصاص دارد. این آثار که بدنه فرهنگ مکتوب هر ملتی را شکل می‌دهد، تجربه‌های زیسته در تاریخ و زمان را برای ما به شیوه‌های مختلف روایت می‌کنند. گاه در قالب شعر در آثاری چون مثنوی معنوی، بوستان، الهی‌نامه، منطق‌الطیر و آثار نظامی گنجوی و گاه در قالب نثر همانند کلیله و دمنه و گلستان و تذکره‌الاولیاء، مقالات شمس و فیه مافیه و هزار و یکشب. اثری که شهرزاد قصه‌گو در هزار و یک شب داستان‌های بسیاری را برای پادشاه روایت می‌کند تا هم جان خویش و هم جان دختران آن کشور را نجات دهد. اثری که برخی از داستان‌های آن همانند سندباد، علی بابا و علاء‌الدین و … برای همه ما آشناست. ریشه‌های این حکایت اقوام هند و ایران و عرب و ترک را در بر می‌گیرد، به خصوص که شاهزاده و شهرزاد و بسیاری از شخصیت‌های قصه نام‌هایی ایرانی دارند. نخستین بار صنیع الملک (ابوالحسن غفاری) با همکاری 40 نقاش ماهر 570 صفحه کتاب را با تابلوهایی زیبا و متناسب با موضوعات هر قصه تصویر سازی کرد.

سال 91 انتشارات نیلوفر ترجمه‌ تازه‌ای از هزار و یکشب را با برگردان فارسی محمدرضا مرعشی‌پور و 40 اثر از محمدعلی بنی‌اسدی در چهار جلد به بازار کتاب عرضه کرد. محمدعلی بنی اسدی استاد چند نسل از طراحان و تصویرسازان امروزی سه بار متن هزارویک شب را تصویرسازی کرده است، مجموع تصاویر این کتابها بیش از صد تصویر است. تصاویر که ترکیبی از طراحی های دستی، تصاویر چاپ سنگی و بافتهای کامپیوتری هستند سرزمین پر جادو و غریب هزار و یک شب را برای مخاطب دنیای مدرن دست یافتنی و قریب می سازد.

در ادامه پست تعدادی از تصاویر این مجموعه را خواهید دید که به صورت اختصاصی در اختیار روزرنگ قرارگرفته است. به افتخار محمدعلی بنی اسدی و همه اساتیدی که در کنار ما بوده اند تمام قد می ایستیم، کلاه از سر بر می داریم و دعاگوییم برای سلامتی تن و صحت قلم شان تا همیشه.

xxFQpayan111 e ashegh(5)x malake marha p1490 malakelab (akharidastanxxxx abo tanbal(4) didan tasvir p2243 ghamar zaman pesar e shahrman copy abo tanbal shabeI(3) SOLEYMAN p2233 malekshahryar2 (28) copy pine doz arosi(3)(print)

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
هشت پوستر تازه از فیلم پرستاره Bad Times at the El Royale