پروژه مُد-تايپوگرافى

مُد – تایپوگرافی، نام پروژه‌ای مشترک از رضا باباجانی و تکتم همتی (طراح پارچه و لباس) است که در آن به تایپوگرافی تک کاراکترهای تایپ فارسی به عنوان فرم‌هاى تزئینی بر روی لباس و كيف، پرداخته شده است.
برای این مجموعه، در ابتدا لباس های مورد استفاده برای بانوان در محیط هاى شهری مثل مانتو، عبا، سارافن و موارد جانبی مانند کیف، شال و… در نظر گرفته شد. پارچه‌های لباس‌ها دستبافته هایی با الیاف و رنگرزی طبیعی و متعلق به منطقه‌ی خراسان جنوبی بود. برای تایپوگرافی روی لباس‌ها از تک کاراکترهای حروف فارسی استفاده شد چرا كه حروف فارسى کارکردی مستقل از معنا دارند و البته در اين پروژه برخوردی تزئینی و انتزاعی با حروف صورت گرفته است.

تایپ فیس “تیتر” هم به خاطر حضور اجتماعی‌تر و عمومی‌تر و به لحاظ بصری آشناتر از دیگر فونت‌ها به دلیل استفاده بعنوان تیتر تقریبا تمامی روزنامه‌ها و همچنین بدنه‌ی ضخیم‌تر آن که تزئینات متفاوت را ممکن می‌ساخت، انتخاب شد. دفرماسیون تایپ ها با نگاهی به فلز کاری دوره قاجار -نزدیک ترین دوره
به لحاظ تاریخی به ما و آخرین دوره‌ی تاریخی هنر ایران بر اساس اصالت هنر ایرانی- شكل گرفته است. رضا باباجانی طراح گرافيك متولد ١٣٥٩ و عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران است.

او هم اكنون مدیريت هنری کارگاه طراحی خود را به عهده دارد و در جشنواره‌هاى مختلف جوايزى گرفته است، از جمله:
جایزه اول و تندیس طلای بخش پوستر بیست ونهمين جشنواره بین المللی تئاتر فجر/ جایزه ی دوم و سوم بخش پوستر بیست و هشتمین و سی امین جشنواره بین المللی تئاتر فجر
همچنين شرکت در نمایشگاه ها و دوسالانه های داخلی و خارجی متعددى را در كارنامه دارد از جمله :
دوسالانه ی تئاتر ژسوف، لهستان/ دوسالانه پوستر ورشو/ دوسالانه جهانی پوستر چین/ دوسالانه طراحی گرافیک زنبور طلایی، مسکو و نیز نمایشگاههایی در انگلستان، چین، بلژیک، ژاپن، ایتالیا و…

1-1 12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  16 Photo (1)  Photo (4)  Photo (5-1)  Photo (5)  Photo (6)  Photo (7)  Photo (8)  Photo (9)

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.