نکوداشت غلامعلی مکتبی

بنیاد ملی نخبگان استان تهران با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی مراسم نکوداشت مقام هنری و فرهنگی غلامعلی مکتبی را برگزار می‎کند.

این مراسم 6 اسفند 1396، از ساعت 15 تا 17، در سالن اجتماعات بنیاد نخبگان استان تهران برگزار می‎شود و براساس خبر منتشر شده در پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، طبق مصوبات کارگروه علمی و فرهنگی نکوداشت چهره‌های کتب درسی در حوزه تصویرگری، قرار است در آن مطالبی پیرامون سیر تاریخی ورود تصویرگری به کتب آموزشی، شخصیت و سلوک حرفه‌ای استاد مکتبی، افراد تأثیرگذار در حوزۀ تصویرگری ادبیات و نیز تحلیل روان‎شناسانه از تصویرگری‌های کتب درسی، توسط سخنرانان بیان شود.

همچنین قرار است در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از آثار اوریجینال این تصویرگر پیشکسوت در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شود.

غلامعلی مکتبی؛ تصویرگر کتاب‌های کودکان است که در سال 1313 به دنیا آمد. وی پس از پایان دوره دبیرستان، برای ادامه تحصیل به دانشکده هنرهای‌زیبا رفت و از آموزش استادانی همچون علی‌محمد حیدریان، جواد حمیدی و جوادی‌پور بهره گرفت و با دنیای نقاشی آشنا شد. پس از گذراندن دورۀ کامل نقاشی در دانشکده هنرهای زیبای تهران، به عنوان دانشجوی ممتاز برای ادامه تحصیل در رشته نقاشی به فرانسه رفت و ۶ سال در بوزار پاریس زیر نظر استادانی همچون “ژان سووربی” و “روژه شاستل” فرا گرفتن هنر نقاشی را ادامه داد. وی پس از بازگشت به ایران به کار تصویرگری کتاب پرداخت و تاکنون بیش از 150 کتاب را تصویرگری کرده است.

تصویرگری کتاب‌های “حسنی تو شهر قصه”، “حسنی نگو یه دسته گل”، “آقا باهوش”، “پسته دهان بسته”، “آسمان دریا شد”، “آس‍م‍ان ‌ه‍نوز آبی ‌اس‍ت”، “اب‍لق‌”، “اب‍ن‌س‍ی‍ن‍ا”، “از س‍ادگ‍ی ‌تا تأث‍ی‍رگذاری ‌طرح‌ها و رنگ‌ها”، “از ه‍مه ‌ب‍ه‍تر م‍امان‌ منه”، “ب‍ابای ‌من‌ ق‍ش‍ن‍گ ‌اس‍ت”، “بازی ‌ابر و باد”، “باغ ‌ف‍رش‍ت‍ه‌ه‍ا”، “ب‍زغ‍اله خان‍م‌”، “ب‍ل‍بل ‌نوک ‌طلا و ب‍اغ ‌آرزوها” و “پس کی برف م‍ی‌بارد؟” از مهمترین آثار این تصویرگر برجسته است.

متقاضیان حضور در مراسم نکوداشت مقام استاد غلامعلی مکتبی می‌توانند برای ثبت‌نام به سامانۀ بنیاد نخبگان استان تهران http://visitfarhangi.bmn.ir مراجعه کنند. بنیاد نخبگان استان تهران در خیابان استاد نجات‎الهی، نرسیده به خیابان کریم‎خان، کوچه شهید حقیقت طلب، پلاک 17 قرار دارد.

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
دوازدهمين رﺧﺪاد ﺟﻬﺎﻧﯽ ﺑﯿﻬﻨﺲ تهران برگزار می شود