مهم‌ترین انتقادات و پیشنهادات نامزدهای دوره جدید انجمن طراحان گرافیک ایران

یکشنبه نهم دی‌ ماه ۹۷ انتخابات دوره جدید انجمن طراحان گرافیک ایران مجددا برگزار خواهد شد؛ به همین منظور سایت روزرنگ در راستای وظیفه رسانه‌ای خود برای آشنایی مخاطبان از نامزدهای محترم هیئت مدیره انجمن درخواست کرده است که مهم‌ترین انتقادات و پیشنهادات خود را درباره این صنف به صورت کوتاه برای روزرنگ ارسال کنند.

لازم به ذکر است تمامی کاندیداها از این حق برخوردار بودند که مطالب ارسالی از ایشان در سایت منتشر شود لذا عدم ارسال پاسخ از سوی ایشان به منزله عدم تمایل آنها برای استفاده از این حق تلقی شده است و دلیلی بر منتشر نشدن متن دیگر کاندیداها وجود نداشت.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

عباس میرزاخانی

پیش از هرچیز درمورد انتقاد از انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران باید بگویم که انتقاد بنده از خودمان است. از نبودن ها و نیامدن ها، همانند آخرین نشست انجمن که از بین 1700 نفر عضو انجمن، اعضای حاضر به 150 نفر هم نرسیدند و نشست لغو گردید و نکته مهم اینجاست، تا زمانی که نباشیم و تصمیم نگیریم، دیگران برایمان انتخاب خواهند کرد و تصمیم خواهند گرفت و حتی اگر این نکته را هم نادیده بگیریم این حق انجمن است که اعضایی که پذیرفته اند و در آن پذیرفته شده اند، یک یا دوبار در سال باید برای انجمن خود وقت بگذارند.

اما پیشنهادی که برای انجمن دارم تجربه ای است که در طی چندین سال حضور در کمیته برنامه ریزی و برگزاری نمایشگاه‌های انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران آن را آموخته‌ام و این نکته است که ما به عنوان طراحان گرافیک همواره باعث رشد جامعه و کشورمان در تمامی بخش ها (تجاری، فرهنگی، سیاسی و …) بوده‌ایم ولی آیا برای شناساندن خود به جامعه از مردم عادی گرفته تا صاحبان مشاغل، صنایع و حتی اصحاب رسانه کاری انجام داده‌ایم، آیا برای شغل طراحی گرافیک، شغلی که از راه آن امرار معاش می کنیم برند سازی و فرهنگ سازی کرده‌ایم؟ ما نیازمند شناخته شدن و احترام بیشتر هستیم. شغل طراحی گرافیک یک وسیله تبلیغاتی رایگان برای خدماتی مانند چاپ نیست. طراحی گرافیک تنها یک هنر نیست، طراحی گرافیک شغل ماست و هدف اصلی ما، باید شناساندن آن به عنوان یک شغل، به خودمان و جامعه ای که همواره ما را نادیده گرفته است باشد.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………..

مریم رونقی

با وجود اینکه از سال 1379 تا کنون در انجمن و کمیته‏‌های مختلف فعالیت داشته‌ام، برای پیداکردن پاسخ دقیق و کامل به سایت ایکودی مراجعه کردم و با نگاهی گذرا متوجه شدم فعالیت‏‌های ثبت شده انجمن خودمان با بقیه کشورها تفاوت چندانی ندارد اما آنچه کاملا مشخص ‏است، انجمن از اساس نیاز به واکاوی دوباره متناسب با قرن بیست و یکم دارد که خود یک تخصص است ولی در حال حاضر می‏ توان در مطالبات به حق اعضا به وضوح دید:

معمولا نحوه استفاده از تعرفه قیمت و تعامل با مشتریان با مشکل روبروست ، می‏ توان حداقل و حداکثر دستمزد را برای خدمات در نظربگیریم تا تعادلی میان قیمت، گستردگی فعالیت سفارش دهنده و یا کیفیت ارایه شده برقرار شود.
در این سال ها که وظایف شغلی طراحان؛ متنوع، گسترده و نوین شده است باید در تصمیم‏ گیری و برنامه ‏ریزی و ابتکار عمل با دانش و مهارت و هوشمندانه عمل کرد. حمایت انجمن از طراحان جوان و ایده‏ های نو که آینده اقتصاد گرافیک به آن وابسته است، برای گسترش توانمندی انجمن ضروری ‏است.

…………………………………………………………………………………………………………………………

محمد مکارچیان

انتقاد: چرا نرخ‌های تعرفه قیمت تقریبا از سوی هیچ نهاد دولتی و یا عمومی غیر دولتی به رسمیت شناخته نمی‌شود و مبنای محاسبه خدمات قرار نمی‌گیرد!؟

پیشنهاد: رایزنی و تفاهم با نهادهای مرتبط دولتی در جهت بالا بردن اعتبار انجمن و به طبع آن به رسمیت شناخته شدن تعرفه قیمت در نهادهای ذکر شده و ابلاغ آن به تمامی وزارت‌خانه‌ها از سوی هیات وزیران؛ همچنین برگزاری جلسات مشورتی با اعضا در جهت یافتن راهکارهای دیگر برای اعتبار تعرفه قیمت.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

عادل صدر ممتاز

پیشنهاد:
فعال کردن بخش آموزش‌های تخصصی و صنفی برای اعضا مخصوصا در شهرستان‌ها؛
فعال کردن بخش‌های ارتباطی به صورت مجازی؛
پیگیری اعتبار بخشی به مجوز استودیو و بیمه که از طرف انجمن صادر می‌شود؛
امکان استفاده از امکانات مراکز خدماتی برای اعضای انجمن.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

فاطمه کرکه آبادی، آرش تنهایی، مهردخت دارابی، اشکان قازانچایی

انتقاد کردن آسان است؛ کاری از پیش بردن، فکر و نیروی توامان می‌خواهد. ما باور داریم انتقادات وارد به انجمن انتقاداتی است که به تک تک ما اهالی صنف طراحان گرافیک باز می گردد. ما باور داریم تا خود را تغییر ندهیم جامعه تغییر نمی کند. ما فکر می‌کنیم دوری و فاصله اعضا با انجمن چه از سمت هیات مدیره باشد و چه از سمت طراحان بزرگترین آسیب حال حاضر انجمن است که هیات مدیره بعدی باید در رفع آن بکوشد.

مهم‌ترین پیشنهاد ما برطرف کردن شکاف میان اعضا و هیأت مدیره است، به هر طریق ممکن. ما باور داریم برای بهبود ارتباط با اعضا، همکاران، صاحبان صنایع، مدیران فرهنگ و هنر و جامعه باید سازوکار ویژه‌ای بنا کرد. ما باور داریم پاسخگویی و شفافیت و گفتگوی مستمر با اعضا از راه‌های گوناگون مانند دیدارهای حضوری، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های نو و … راه برون رفت انجمن از بحران امروز آن است.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

مجید روشن

آنچه انجمن بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است، وجود انگیزه ای مضاعف و ایجاد شور و حال تازه ای در میان اعضای آن است. وقتی مجمع عمومی سالانه انجمن که انتخابات هیئت مدیره اصلی ترین دستور کار آن است به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضاء رسمیت نمی یابد و تشکیل نمی گردد، این بدان معنی است که بخش زیادی از انتظارات و مطالبات جدی اعضاء به هر دلیلی برآورده نشده است و در نتیجه شماری از آنها به بی تفاوتی نسبی گرایش پیدا کرده اند.

ظهور این بی تفاوتی از جمله موانع و مشکلاتی است که می بایست با نگاهی آسیب شناسانه مورد بررسی قرار گیرد و ریشه های آن شناسایی شود . اگرچه ریشه بسیاری از این موارد درون گروهی است و ضرورتی به طرح آن در محافل عمومی وجود ندارد، اما بخش مهمی از آن در نحوه رفتار و تعامل انجمن با بازار حرفه ای بوجود آمده است که در این زمینه انجمن نقش کمرنگی داشته است . بنظر من در شرایط کنونی طرح مشارکت عمومی اعضاء از طریق اصلاح ساختار کمیته های صنفی به قصد تاثیر گذاری در بازار از مهمترین الویت هایی است که می تواند کار گشا باشد.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

شما نیز با گذاشتن نظرات خود درباره این رویداد مهم صنفی طراحی و گرافیک ایران می‌توانید در این گفت‌وگو شرکت و دغدغه‌های خود را نسبت به این موضوع مطرح کنید.

تحریریه روزرنگ
 1. به نظرم فضای کسب و کار تو ایران مرده و متاسفانه کم کاری و بی انگیزه گی بیداد می کنه. اگر گوشه‌ای اتفاقی بیفته فقط یک انگیزه شخصی خیلی قوی میخواد. همدل کردن کار سختیه و معمولا هرکس به پست و موقعیت میرسه همه چیز رو فراموش می کنه .

 2. انجمن در ایامی خاص به یاد اعضای خود می افتد از جمله جلسات مجمع یا ایامی که پیگیر دریافت حق عضویت است. اینکه تلاشی از سوی انجمن در جهت رونق فعالیت طراحان گرافیک ایران مشاهده نمیشود نشان از کم کاری انجمن است نه حضور کمرنگ اعضا. مطمئناً اگر انجمن تلاشی در مسیر جلب رضایت اعضا داشته باشد اعضا نیز پشتیبان انجمن خواهند بود.
  پیشنهاد
  تقویت ارتباط اعضا و همکاران با مراکز فرهنگی و هنری، آموزشگاه ها، سفارش دهندگان حرفه ای طراحی گرافیک، نظارت بر بسیاری از کانون های تبلیغاتی و مراکز غیر حرفه ای ارائه خدمات طراحی، برگزاری دوره ها و ورک شاپ های تخصصی، برگزاری جشنواره ها و تولید بانک های اطلاعاتی ویژه طراحان گرافیک برای آنکه جامعه با نیاز به طراحان گرافیک حرفه ای وتفاوت آن ها با طراحان بازاری آشنا شوند و برگزاری دوره های تخصصی بازاریابی و مارکتینگ مناسب و متناسب با فعالیت طراحان گرافیک می تواند به تعامل بیشتر اعضا با انجمن و رونق فعالیت همکاران کمک کند.

 3. گفتند جایگاه شغل طراحی ! یاد عاقدمان افتادم ، پرسید عروس و داماد چکاره اند؟‌( گویا برای ثبت در مدارک الزامی بود پاسخمان) بلند گفتم گرافیست هستیم ، فرمودند : چی؟ گفتم طراحیم کار طراحی انجام میدهیم ؟ با نگاهش فهماند که مثل خیلی های دیگر در جلسه تصور درستی از این شغل ندارد ، آخر سر داد زدم توی کار تبلیغاتیم !!! لبخند زد گفت خیلی خوبه که عروس دوماد هر دوشون به یکار مشغولن . چهره برخی حضار هنوز در ذهنم هست که مانده بودند کارگریم یا کارمند !! شغل آزاد حساب میشویم یا شرکتی و قراردادی !!! چیزی که هیچوقت هم پاسخ درستی برایش پیدا نکردم و هرگز کسی به ذهنش خطور نکرد شاید هنرمند بودن و از قبالش نان خوردن هم میتواند شغل باشد. سرکار هم که حداقل حقوق اداره کار را میگیریم و در مناسبات اداری بیمه ، کارگر خطابمان میکنند.

 4. با مرتضی واحدی عزیز موافقم
  منصفانه به ماجرا نگاه کنید / غیر از این که انجمن فقط حق عضویت گرفته و هیچ کاری یا نخواسته یا نتوانسته برای اعضای از بدو تاسیس انجام بده
  اینکه می گم خواسته یا ناخواسته کاری نکرده یعنی در هر صورت نتیجه برای گرافیستها یکی بوده. هیچ وقت یادم نمیره مشاوره هایی که با مدیران در زمینه های کلان و پولساز انجام میشد یکی پی از دیگری نصیب خودشون کردند و اصلا انگار نه انگار که دیگرانی هم در انجمن هستند، فقط گهگاه که از پس از اجرای پروژه ها برنیومدن پیشنهاد یک رقابت و … رو به سفارش دهنده دادند که البته باز هم داور خود با دوستانشون بودند با این روحیه و رویه که هر بار هم با مدیران حتی جدید هم چرخه تکرار شد به منزلی نمی رسیم
  سادگی رو بزارین کنار انجمنی که حتی اداره های کوچک مجموعه وزارت ارشاد تره برای تعرفه ش خورد نمی کنه و حتی کار به شکایت و … هم میرسه
  مگه اعتباری هم داره که بخواد اون رو بهبود ببخشه
  امروز اگر گرافیستی دستمزد بالایی هم بگیره فقط به جهت اعتبار و رفتار و از همه مهمتر کیفیت کارشه
  انجمن قدم از قدم بر نداشته تا کی باید مشق بزرگی و نصیحت چند کهنسال زندگی حرفه ای ما رو تحت تاثیر بذاره
  رفتار قلدرمابانه که نشانه بزرگی نیست
  موفق باشید

 5. تو دهه هفتاد بعضی از هم دوره هام که فارغ التحصیل شدند بعد از یکی دوسال کار رفتند عضو انجمن که فقط هزینه عضویت را خوب می گرفت وکتاب های خودشونو چاپ می کردندوهمان دوستان زدند بیرون !! یا مستقل کار کردندومعتقد بودند که انجمن باید به ستاره های خودش افتخار می کردونگه شون می داشت والان یکی شون از همون نسل ما که موندتازه یه مسئولیت بهش دادند (یه بیست سالی طول کشید)؟هنوز هم دور دور اون اساتید ماست که متاسفانه خیال بازنشسته شدند هم ندارند.وهر سال نوبت یکی شون بود تا حسابی مطرح بشه …خدا را شکر عضو نشدیم وهرسال فقط اون حق را بدهیم وبس …..به قول دوستان بالا انجمن وتعرفه ش را حتی ادارات رده پایین دولتی وخصوصی هم قبول ندارند وهرکی کار(پروژه در خور ) بزرگی می کنه یا از توانایی خودشه ویا رانت وزدوبندی در کاره !!بازهم آرزو می کنیم انجمن واعضایش به حداقل یه سندیکای کارگری هم برسندوموفق باشند.انشالله !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
جايزه‌ی بهترين گرافيك به مجله داستان در ‎هشتمين دوره نمايشگاه بين‌المللی مجلات تركيه