قلم تلسک

« سال۱۳۹۶ مدیر نشر موسیقی تلسک، طراحی هویت بصری آلبوم‌های موسیقی‌ خود را به استودیوی مرکزی سفارش داد. از آنجایی که مشی ما در استودیو مرکزی، پیروی از منطق ساده‌گرایی در دیزاین بود،تصمیم گرفتم با ساخت قلمی برای نوشتن عناوین آلبوم‌ها  راه‌حلی برای این سفارش پیدا کنم.

بعد از شنیدن موسیقی اولین آلبوم نشر تلسک، برایم «طاق‌های ضربی بغداد» که زخمه‌های قانون در آن چون درخشش آب‌های فرات در برق آفتاب جنوب بود و فرم‌هایی  که طعم و بوی آن سرزمین‌ها را داشت پدیدار شد. افزون بر آن، موسیقی‌های نشر تلسک غالباً معاصراند؛ بنابراین ویژگی مدرن بودن در فرم‌های قلم تلسک نیز ناگزیر می‌آمد. بعد از تولید نسخه اولیه قلم تلسک به شیوه نمایشی و در وزن سیاه، در طی جلساتی با شرکت نرم‌افزاری مریم، قرار بر انتشار این قلم توسط این شرکت شد.

در طراحی قلم تلسک سعی شده‌ است طعمی از خط رقعه که خط مرسوم نوشتاری جهان عرب است در آن وجود داشته باشد. تقطیع‌ها و شکست‌های عریان آن، به‌خصوص در حرف «س»، به تنه نخل شبیه‌ است.

قلم تلسک در اصل برای نوشتن عناوین تدوین شده‌ بود اما به تدریج وزن‌های مناسب برای متن کتاب نیز ضروری ‌شد؛ به همین جهت خانواده قلم تلسک از چهار وزن سیاه نمایشی و چهار وزن خاکستری متن شکل گرفته‌ است. متفاوت ‌بودن فرم‌ها توأم با جسارت از دیگر اهداف در دیزاین تلسک بوده‌ است.»

پروژه دیگری از امیر مهدی مصلحی را در روزرنگ ببینید.

 

تحریریه روزرنگ
 1. ساخت قلم کاری مشقت‌بار و پرزحمته. از این بابت خسته نباشید.
  اما به نظرم برای معرفی اثر، نیازی به داستان گفتن نیست. اینکه بنویسیم «بعد از شنیدن موسیقی اولین آلبوم نشر تلسک، برایم «طاق‌های ضربی بغداد» که زخمه‌های قانون در آن چون درخشش آب‌های فرات در برق آفتاب…» برای من باورپذیر نیست. فرض کنیم اگه موسیقی یک آلبوم دیگه رو می‌شنیدین و اون آلبوم برگرفته از موسیقی نواحی اندونزی بود می‌رفتید سراغ نوشتار اندونزیایی؟ یا رقعه رو سرمشق گرفتید برای اینکه زمانی که قصد طراحی قلم داشتید تنها امکان همین بود؟
  می‌خوام بگم اگه این قلم الان این شکلیه، ربطی به آثار موسیقی نشر تلسک نداره. البته شما کار درستی کردی که به سفارش‌دهنده‌ت احترام گذاشتی و موسیقیش رو به خاطر انجام سفارش گوش دادی. اما خیلی خیلی احتمالش کمه که این موسیقی بوده باشه که به شما ایده داده.
  بیایید راستشو بگیم. رسم‌الخط فارسی و عربی اونقد محدودیت داره که حالا حالاها مجال ایده‌پردازی از صفر به هنرمند نمی‌ده. نهایتش اینه که میشه قلم‌های موجود رو تغییر داد.

  1. خدمت شما مخاطب محترم نشر تلسک سلام عرض می‌کنم.
   یکی از نقاط مشترک بنده و ناشرمحترم نشر تلسک، خطه خوزستان است. من برای آلبوم موسیقی‌ خاصی قلم تلسک را طراحی نکرده‌ام بلکه برای رسیدن به چیزی هماهنگ با هویت دیداری نشر تلسک به سراغ طراحی این قلم رفته‌ام. در طراحی نیز از رسم‌الخط آن دیار مایه گرفته‌ام. آلبوم طاق‌های ضربی بغداد نیز، هم نخستین اثر نشر تلسک بود و هم از چند وجه به فضای طراحی قلم تلسک نزدیک بود. به همین دلیل از این آلبوم در نوشته‌ام یادی کردم. علاوه براین در توصیف همین بخش از نوشته‌ام در توضیح قلم تلسک -که مورد وثوق شما نیست- از استعاره بهره گرفته‌ام. چرا که توصیف امور انتزاعی مانند مرحله الهام گرفتن در طراحی، به زبان فنی و بی‌تصویر به نظر بنده مطلوب نیست.
   ممونم که انتقاد خود را نوشتید.

 2. دست مریزاد
  امیر مهدی مصلحی عزیز تلاش و رسیدن تو به یک کار منسجم قابل تقدیره
  چون من خودم درگیر دیزاین هستم و هنوز بعد از مدتها پروژه طراحی قلم خودم رو به اتمام نرسوندم، می دونم که چالش سخت وطاقت فرسایی داشتی که خوشبختانه با خلاقیت کار رو تحویل دادی
  موفق باشی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
پروژه‌ی لوگو و هویت بصری بیمارستان حیوانات Mabry / ابوذر محمدی