فراخوان پوستر یونسکو به مناسبت روز جهانی معلم

یونسکو به مناسبت روز جهانی معلم پنج اکتبر  فراخوان خود را منتشر کرده است. روز جهانی معلم امسال که با موضوع ” اهمیت به جایگاه معلمان و بهبود شأن و منزلت آنان”، تعیین شده است، مصادف با پنجاهمین سالگرد تصویب “توصیه‌نامه ۱۹۶۶ یونسکو و سازمان جهانی کار در زمینه شأن و منزلت معلمان” می‌باشد.
بر این اساس یونسکو درصدد برآمده است تا با هماهنگی نیروی کار بین‌المللی خود در زمینه معلمان، فعالیت‌هایی را در مقر خود در پاریس و در سطح کشورهای عضو انجام دهد. در این رابطه، بخش توسعه معلمان یونسکو از کشورهای عضو دعوت کرده است تا  با طراحی پوستر در زمینه بهترین اقدامات انجام شده در خصوص ارتقای جایگاه و منزلت معلمان در کشور خود در راستای توصیه‌نامه فوق، یونسکو را در برگزاری این نمایشگاه یاری نمایند.

از مهم‌ترین اهداف برگزاری نمایشگاه پوستر عبارتند از:
۱-بزرگداشت پنجاهمین سالگرد توصیه‌نامه ۱۹۶۶ یونسکو و سازمان جهانی کار
۲-شفاف‌سازی هرچه بیشتر توصیه‌نامه ۱۹۶۶ یونسکو و سازمان جهانی کار در زمینه شأُن و منزلت معلمان،  به مثابه یک ابزار اجرایی منحصر به فرد در زمینه حرفه معلمی و ارتباط آن با دستورکار آموزش ۲۰۳۰
۳- معرفی و پاسداشت پیشرفت‌های انجام شده در خصوص اصلاح منزلت و جایگاه معلمان در کشورهای عضو و گسترش فعالیت‌های مربوط به ارتقای شأن و منزلت معلمان و مهارت تدریس، مطابق با برنامه‌های هدف چهارم دستور کار توسعه پایدار (آموزش۲۰۳۰ )
بر این اساس، یونسکو برای تهیه پوستر، دوازده حوزه موضوعی را مطابق با توصیه‌نامه ۱۹۶۶ یونسکو در زمینه معلمان به شرح زیر معرفی کرده است که می‌توان از آن‌ها در طراحی پوستر الهام گرفت:
۱-رعایت تساوی و توجه به کیفیت در آماده‌سازی معلمان و استخدام آنان؛
۲- نقش مثبت سازمان‌ها و اتحادیه‌های مربوط به معلمان در اصلاح آموزش؛
۳-پژوهش و فعالیت‌های مشترک نظام‌مند و مداوم در حوزه آماده‌سازی معلمان و آموزش‌های ضمن خدمت؛
۴- نوآوری و تجربیات آموزش پیش از خدمت معلمان؛
۵- نوآوری و بهترین تجارب در زمینه آموزش‌های ضمن خدمت مداوم؛
۶- توسعه حرفه‌ای معلمان؛
۷- برابری جنسیتی؛
۸- سیاست‌هایی که موجب ارتقای حقوق و مسئولیت‌های معلمان می‌شوند؛
۹- طرح‌های ابتکاری که شرایط تدریس و یادگیری موثر را فراهم می‌کنند؛
۱۰- سیاست‌های نوآورانه در زمینه معلمان مناطق روستایی و دور افتاده؛
۱۱- تلاش‌ها و طرح‌های ابتکاری انجام شده در زمینه تضمین حقوق و دستمزد معلمان و حفظ حق تدریس برای آنان؛
۱۲- رویکردهای نوآورانه در مواجهه با کمبود معلم.
پوسترها باید به لحاظ بصری از کیفیت بالایی برخوردار باشند. می‌توانند شامل عکس، تصویر اماکن، آمارها، و تاریخ‌ها باشند. ارائه‌دهنده تصویری از سیاست‌ها و قوانین، معلمان شاخص یا شخصیت‌هایی باشند که آغازگر سیاست‌ها یا فعالیت‌های خاص در زمینه ارتقای معلمان بوده‌اند و یا بیانگر هرگونه اسنادی  باشند که تاثیر آن حوزه موضوعی خاص را در تاریخ معلمان، تدریس، و آموزش کشور به خوبی نشان  می‌دهد.
از علاقه‌مندان شرکت در این برنامه درخواست می‌شود برای اطلاعات بیشتر و نیز ارسال پوسترهای طراحی شده خود به نشانی الکترونیک teacherprize@unesco.org حداکثر تا تاریخ ۵ سپتامبر (۱۵ شهریور) اقدام  فرمایند. لازم است در زمان ارسال الکترونیک پوستر، در قسمت subject عبارت “poster for the 50th Anniversary of the ILO-UNESCO Recommendation on Teachers”   نوشته شود.

 

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.