علت نبود انیمیشن در جشنواره فیلم فجر چیست؟

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در حالی برگزار می‌شود که در جدول فیلم‌های آن حتی یک انیمیشن سینمایی هم دیده نمی‌شود. گفته شده نبود آثار خوب و استاندارد در میان داوطلبان حاضر در جشنواره، باعث شده که هیئت انتخاب تصمیم بگیرند، هیچ اثری در این زمینه به جشنواره فجر راه پیدا نکند.

علی نوری اسکویی کارگردان انیمیشن که سابقه حضور در جشنواره فیلم فجر را هم دارد، به تحلیل این موضوع پرداخت و در این باره  گفت: دلیل حضور نداشتن انیمیشن سینمایی در جشنواره این است که چند انیمیشن به شکل همزمان تولید و آماده اکران می‌شوند که این همزمانی در تولید موجب ایجاد وقفه‌ در اکران‌ها شده است؛در حال حاضر ما چند انیمیشن در حال تولید داریم که سال آینده همزمان با هم آماده حضور در جشنواره فیلم فجر می‌شوند.

اسکویی با بیان اینکه در حال حاضر انیمیشن‌های بسیار با کیفیتی در حال تولید هستند که سال آینده، کارشان به پایان می رسد، گفت: مثلا من انیمیشنی را به همراه کشور کره تولید کردم که سال آینده تمام می شود. حوزه هنری هم کار بسیار حرفه‌ای تولید کرده که قرار بود به جشنواره امسال برسد، اما این اتفاق نیفتاد. برخی از آثار هم به دلیل مشکلات مالی روند تولیدشان خیلی آهسته شده است.

این کارگردان انیمیشن در ادامه به روند تولید انیمیشن در دنیا اشاره کرد و گفت:روند تولید یک انیمیشن سینمایی از پیش تولید تا انتها در آمریکا که پیشرفته‌ترین کشور در زمینه تولید فیلم سینمایی و انیمیشن است،حدود ۳ تا ۴ سال زمان می‌برد. ما هم تلاش می‌کنیم در ایران این زمان را به همان استاندارد جهانی برسانیم.

اسکویی در پایان درباره یکی از بزرگترین مشکلات صنعت انیمیشن در ایران گفت: متاسفانه گروه‌های بسیار کمی به شکل حرفه‌ای در ایران به تولید انیمیشن می‌پردازند. همین موضوع باعث شده تولیدات کمی در حوزه انیمیشن داشته باشیم. متاسفانه بسیاری از انیماتورها، مسئولان و دیگر حرفه ای‌های انیمیشن در ایران، به خارج از کشور مهاجرت کنند. از گروه ما هم چند نفر به خارج از کشور مهاجرت کردند و برخی از این افراد، از راه دور با ما کار می‌کنند. این موضوع سبب شده که روند پیشرفت و تولیدات خوب در کشور خیلی آهسته باشد.

منبع

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.