طراحی جدید اسکناس‌های مجارستان/ Bernát Barbara

طراح مجارستانی برنات باربارا Bernát Barbara در پروژه مدرک کارشناسی ارشد خود طرحی جدید برای اسکناس‌های مجارستانی به نام سری یورو ارائه داده است. اسکناس‌هایی که وی طراحی کرد بدین شکل بود که بر روی سمت مشترک آنها، حیوانات اروپایی و در سمت دیگر، گونه های مرتبطی از گیاهان نقش بسته است. تمامی اسکناس‌ها دارای چاپ اچینگ اصلی( چاپ فلزی) می‌باشند. وی پنج فقره از ده فقره چاپ‌های اچینگ را در صفحات مسی جداگانه طراحی و آماده کرد و با این شکل ظریف و پالایش شده موفق به تکثیر اسکناس‌ها از روش اصلی مورد استفاده در تولید اسکناس‌های واقعی یعنی چاپ فرونَقش کرد. هدف وی ایجاد یک سری کامل با طراحی واضح بود که فراتر از روش سنتی ساخت اسکناس بود.
برنات درباره‌ی فرآیند طراحی این کار می‌گوید:« من قصد داشتم عناصر بصری اصلی یک اسکناس را حفظ کنم؛ یعنی مهم‌ترین بخش‌ها در کنار فرم اصلی واحد پول، شماره سریال، مقام صادر کننده و امضا کنندگان در طرح قرار بگیرد.» وی عناصر گرافیکی امنیتی غیر ضروری را برای دستیابی به یک تاثیر بصری روشن و واضح حذف کرده است. او در طراحی اسکناس ها بر روی حیوانات و گیاهان تاکید کرده است و تایپوگرافی و علائم امنیتی در اسکناس‌ها را در درجه دوم اهمیت قرار داده است. طرح‌های وی در اندازه‌هایی کوچک؛ اما با دقت و جزییات بالایی به شکلی نهایی رسیدند.

او همچنین در مورد فرآیند چاپ اسکناس‌هایش می‌گوید: «من نقشه‌های گرافیتی با مقیاس 1.5 هر یک از گونه‌ها را که طرح‌های کلی چاپ اچینگ نهایی بودند را ساختم. سپس اچینگ ها به طور مستقیم بر روی کاغذ چاپ دیجیتال چاپ شده‌اند. در نهایت آنها را  به روش hand-pulled چاپ کرده‌ام .»

pm-09  pm-08  pm-06  pm-07  pm-05  pm-04  pm-03  pm-01 pm-17  pm-16  pm-15  pm-14  pm-13  pm-12  pm-11  pm-10 pm-00  pm-24  pm-23  pm-22  pm-21  pm-19  pm-20  pm-18

منبع8 thoughts on “طراحی جدید اسکناس‌های مجارستان/ Bernát Barbara”

 1. خیلی زیبا و دقیق کار شده. اما خود من به شخصه تصور میکنم برای انتخاب تصویر بر روی اسکناس (اوراق بهادار) محدودیت وجود داره و از هر المان تصویری نمی شه استفاده کرد.

  1. در پاسخ به شما باید بگم :
   که تو کشور ما بیشتر کار های رسمی به این سمت رفته که خلاقیت به کار نگیریم و فقط به به یک گردینت ساده یا هر اِلمان بی روح اکتفا کنیم و دلیلش هم این بوده که پایه گذاری خوبی انجام نشده- و روی یک سری باور غلط بنا شده .
   برای همین هست که شما این تصور رو برداشت کردید .
   در واقع طرح بالا نه تنها از بعد هنری نمره 20 رو داره بلکه از بعد رسمی هم نمره 20 رو ازآن خودش کرده .

 2. بسیار عالی و دقیق کار شده. اما همیشه فکر می کردم برای استفاده از تصویر بر روی اسکناس (اوراق بهادار) محدودیت انتخاب وجود داره!

 3. چقدر خوشم اومد… اگه این پولا مال من بود خرجشون نمی کردم… خیلی خلاقانه و قشنگ هستن البته استفاده از تصاویر انسانهای تاثیر گزار و مهم در تاریخ بشر در هر کشوری هم ایده خوبی بود و هست ولی خب این طرحها حرف ندارن.. گونه های حیوانی و گیاهی ..بیشتر تبدیل شدن به ی اثر هنری تا اسکناس….

 4. عالیه….
  نشون میده چقدر گرافیست آزاده…
  و همین امر باعث میشه خلاقیت بوجود بیاد…وقتی خودمون رو محدود کنیم به یه سری المانهای تکراری و خشک و رسمی خلاقیت از بین میره و ذهن ما دچار روزمرگی میشه…
  این خلاقیت خیلی عالیه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.