شرکت «دیزنی» به سرقت ایده انیمیشن«زوتوپیا» متهم شد

یک فیلمنامه نویس و تهیه کننده مشهور آمریکایی با مراجعه به شعبه ای از دادگاه فدرال در لس آنجلس از «دیزنی» شکایت کرد. او مدعی شده این شرکت فیلمسازی در تولید انیمیشن «زوتوپیا» ایده اولیه او را سرقت کرده است.

گری گلدمان که در تولید فیلم های بزرگی چون «یادآوری کامل» و «گزارش اقلیت» مشارکت داشته، مدعی است طرح تولید انیمیشنی مشابه با «زوتوپیا» را دو بار به دیزنی ارائه کرده ولی این شرکت به دلایل مختلفی از ساخت این پروژه استقبال نکرد.

این نویسنده آمریکایی که از کارنامه حرفه ای درخشانی در هالیوود برخوردار است، با اشاره به شباهت های زیادی که انیمیشن «زوتوپیا» با طرح اولیه او دارد، دیزنی را به سرقت ادبی و نقض قانون کپی رایت متهم کرد.

گری گلدمان معتقد است، زندگی حیوانات در یک کلان شهر مدرن، محور اصلی داستانی است که او به دیزنی ارائه کرده و این شرکت از بسیاری از ایده های بکر و خلاقانه او در تولید «زوتوپیا» استفاده است.

با ارائه این شکوائیه به دادگاه فدرال لس آنجلس، پرونده پس از بررسی های مقدماتی، وارد مراحل دادرسی شده و شرکت دیزنی باید با ارائه شواهد و مدارک لازم، از خود دفاع کند.

«زوتوپیا» که یکی از موفق ترین انیمیشن های اخیر شرکت دیزنی است، با استقبال فراوانی از سوی منتقدین هنری همراه شد و در گیشه بسیار موفق بود.

این انیمیشن، داستان خرگوشی ماده ای است که علی رغم جثه کوچک و رویکرد تبعیض آمیزی که از سوی حیوانات بزرگ وجود دارد، تلاش می کند تا مأمور پلیس شود.

ماجراهای این اثر شاد و هیجان انگیز در آرمان شهری می گذرد که تمامی اهالی آن حیوانات هستند و در صلح و صفا زندگی می کنند. گفنی است
زوتویپا موفق به دریافت جایزه گلدن گلوب و اسکار برای بهترین انیمیشن سال شد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
دیوارنگاری ماه مهربانی / ايلگار رحيمی