رستم و اکوان‌دیو

يكى از شيرين‌ترين، و بر خلاف ظاهر آن مشكل‌ترين روش‌هايى كه هنرمند می‌تواند احساس و دركش را به نمايش بگذارد «بداهه سازى» است؛ به عبارت دیگر بداهه سازی، ايجاد آنى اثر هنرى و خلق آن در كوتاه‌ترين زمان و يا ايجاد فضاهاى مورد علاقه‌ی خود به شكلی ظاهراً تصادفى است. رسيدن به بداهگى و پختگى و نمودار شدن يك اثر هنرى از دل آن بر خلاف ظاهر ساده و فريبنده‌اش تجربه‌اى عميق، دركى درست و جسارتى بى‌نظير را مى‌طلبد. شايد عده‌اى از ما در مرحله‌ى اتود و طراحى اوليه، صاحب چنين خصلت‌هايى باشيم اما هيچ وقت جرأت ارائه‌ی آن را در اجرا و به نمايش گذاشتنش نداشته باشيم.

طراحى‌هاى بداهه و آزاد، علاوه بر آزادى عملى كه به هنرمند مى‌دهد، لايه‌هاى پنهان تخيل و خلاقيت طراح را نیز آشكار مى‌کند.

در ادامه‌ی مطلب، مجموعه‌ى تصويرسازى «رستم و اکوان‌دیو»  را خواهید دید که با تکنیک اکولین و مدادرنگی اجرا و بخش عمده‌ی آن، بداهه سازی شده است. این پروژه توسط سحر حق‌گو تصويرگر پرکار ايرانى طراحى شده است. سحر حق‌گو متولد۱۳۶۰ و دارای مدرک فوق‌لیسانس تصویرسازی‌ است. وی با نشریات و انتشارات متعددی همکاری‌ می‌کند. اين مجموعه‌ى اسطوره‌اى تخيلی با نيم نگاهى به فضاى نگارگرى ايران و آثار سلطان محمد و كمال الدین بهزاد تکمیل شده است. شایان ذکر است مجموعه‌ى «رستم و اکوان‌دیو» توسط انتشارات كانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چاپ و منتشر شده است.

001   002  004  005  006  007  008  009  dfdf  Riznaghsh 2ee  ffff  

در ادامه مجموعه تمرین‌های بیشتری از این طراح را می‌توانید مشاهده کنید.

Lake 7 Lake 6 090  091  Lake 10

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.