دوسالانه دستان

دوسالانه‌‌ هنری دستان ١ به پایان رسید

دبیرخانه‌ دوسالانه‌ هنری دستان ١، در تاریخ ٢٧ آذرماه ١٣٩٩، با انتشار بیانیه‌ای این دوسالانه را به پایان رساند.

به گزارش روزرنگ در بیانیه هیات اجرایی این دوسالانه‌ هنری آمده است: در مجموع ٩٨٠ اثر از ۴٠٣  هنرمند به دبیرخانه ارسال شده است که هیأت انتخاب در بخش پوستر از میان ۴۳۱ اثر رسیده از ۲۰۶ طراح ۴۰ اثر، در بخش عکس از مجموع ۲۶۰ اثر رسیده از ۹۰ هنرمند، ۵ مجموعه و ۲۶ تک عکس و در بخش کاریکاتور از مجموع ۲۸۹ اثر رسیده از ۱۰۷ طراح، ۴۰ اثر را برای نمایش و رقابت انتخاب کرد.

هیأت داوران نیز در هر بخش با در نظر گرفتن معیارهایی چون ایده، محتوایی که اثر بر مبنای آن به وجود آمده، ارتباط با مخاطب، میزان خلاقیت و میزان جذابیت، کارها را بررسی و نفرات برگزیده را انتخاب کرد و تعدادی اثر را نیز شایسته‌ی تقدیر دانست.

بخش گرافیک
در این بخش که بیشترین تعداد آثار رسیده را به خود اختصاص داده بود چندین کار قابل توجه به چشم می‌خورد و علی‌رغم اینکه برخی آثار ایده‌های موفقی برای نشان دادن پدیده‌ی نامبارک کار کودک داشتند، متاسفانه به دلیل ضعف در لی آت یا ارایه، از گردونه‌ی داوری خارج شدند. در نهایت آثار باقی مانده از قوت‌های چشمگیری در ایده و ارایه برخوردار بود، چنانکه تعداد کارهایی که شایسته‌ی تقدیر شناخته شدند درخور توجه بود.

بخش عکس
به دلیل شیوع بیماری کرونا، شرایط مناسب تهیه‌ی عکس برای هنرمندان عکاس به راحتی فراهم نبود. از این رو اغلب آثار ارسالی از مجموعه‌های آرشیوی هنرمندان عکاس ارسال شده بود. با این حال تلاش عکاسان برای ثبت پدیده ای که حتی در سال‌های گذشته انکار می‌شد، بسیار تحسین برانگیز بود.

بخش کاریکاتور
کارتونیست‌ها به‌طور معمول در بازنمایی معضلات جامعه از جمله ی مشتاق ترین اقشار هنرمندان هستند که خوشبختانه با خلاقیت مثال زدنی شان با دوسالانه‌ی هنری دستان همراه شدند. در بخش کاریکاتور از میان آثار ارسالى ۷ اثر شایسته ی تقدیر و دریافت تقدیرنامه شدند. خوشبختانه به همت هنرمندان شرکت کننده در بخش کاریکاتور ، کیفیت آثار ارایه شده در این بخش با بسیاری از نمایشگاه‌های کارتون در سطح بین المللی برابری می‌کند که این نکته بسیار باعث افتخار و مباهات دبیرخانه و دست اندرکاران دوسالانه ی هنری دستان است.
دبیر، هیأت داوران و دبیرخانه‌ی دوسالانه‌ی هنری دستان ضمن تقدیر از حضور ارزشمند هنرمندان و احساس مسئولیت‌شان در بیان پدیده‌ی شوم کار کودک، امیدوار است دوره های آتی بتواند سایر بخش‌ها را به ظرفیت خود اضافه و این دوسالانه را در سطح بین المللی برگزار کند.

هم‌چنین نتایج داوری آثار هنرمندان دوسالانه‌ هنری دستان ١ به شرح زیر اعلام شد:

بخش پوستر دوسالانه‌ هنری دستان ١:

عرفان غلامی؛ برنده‌ی نفر اول بخش پوستر
مرتضی رحمتی؛ برنده‌یی نفر دوم بخش پوستر
فاطمه مرادیان هره دشت؛ برنده‌ نفر سوم بخش پوستر
هیات داوران در بخش پوستر از هنرمندان سامان نیک ‌پور، بهرام غروی منجیلی، فائزه شمیمی، حسین ابراهیمی گلباغی، کوثر سادات حائری، نیلوفر سلیمی، تارا احمدی، آرزو صادقی نجف آبادی، حامد بقال بهتاش تقدیر به عمل آورد.

بخش کاریکاتور دوسالانه‌ هنری دستان ١:

جواد تکجو؛ برنده‌ی نفر اول بخش کاریکاتور
طاهر شعبانی؛ برنده‌ی نفر دوم بخش کاریکاتور
سامان ترابی؛ برنده‌ی نفر سوم بخش کاریکاتور
هیات داوران در بخش کاریکاتور از هنرمندان علیرضا پاکدل، بهرام ارجمند نیا، احسان چراغی ایرانشاهی، محمود نظری، منصوره دهقانی، سعید صادقی، مهناز یزدانی و سیده تینا میرحسینی تقدیر به عمل آورد.

بخش عکس دوسالانه‌ هنری دستان ١:
حیدر رضایی؛ برنده‌ی نفر اول بخش عکس
امیرحسین نظری؛ برنده‌ی نفر دوم بخش عکس
علیرضا گودرزی؛ برنده‌ی سوم اول بخش عکس
هیات داوران در بخش عکس از هنرمندان نادر امیدوار و احسان جزینی تقدیر به عمل آورد.

دبیرخانه‌ دوسالانه‌ دستان هم‌چنین اعلام کرد بخش روابط‌ عمومی برای اهدای جوایز با هنرمندان ارتباط برقرار خواهد کرد.

 

 

 

روزرنگ ترکیبی از پروژه های الهام بخش برای هنرمندان، طراحان گرافیک، تصویرگران و کارتونیست‌ها را ارائه می دهد.

ما بهترین پروژه های خلاقانه را برای مخاطبان خود به ارمغان می آوریم و بینشی ارائه می دهیم که آنها را قادر می سازد از آخرین رویدادها و تحولات در طراحی جهانی مطلع شوند و بهترین آثار خود را خلق کنند.

ما یک تیم از نویسندگان و طراحان حرفه ای هستیم که روزانه با هنرمندانی خلاق از سراسر ایران کار می کنیم و به دنبال نوآورانه ترین پروژه ها با تأکید برابر بر استودیوهای تأثیرگذار و استعدادهای کشف نشده هستیم.

 

مطالب مشابه
الفبای چینی
چگونه الفبای چینی را آسان بیاموزیم؟